שתף קטע נבחר

הנכים חסמו את צומת עזריאלי: "נהפוך את המדינה לשדה קרב"

קבוצת מפגינים חסמה את הצומת במחאה על העיכוב בהעלאת הקצבאות. מוקדם יותר חסמו גם את כביש החוף באזור זכרון יעקב - והתפזרו רק לאחר שהמשטרה איימה בדו"חות. מוביל המחאה: "זה רק הפרומו"

 

מחאת הנכים חוזרת: על אף החום הכבד, קבוצה של נכים יצאה הבוקר (שלישי) בשיירה מצומת עתלית לכיוון תל אביב, במטרה להפגין בצומת עזריאלי במחאה על העיכוב ביישום החוק להעלאת הקצבאות.

 

המפגינים חסמו לזמן קצר את הצומת לכיוון צפון. קודם לכן, הם האטו את התנועה בכביש החוף לכיוון דרום, באזור זכרון יעקב. המשטרה חסמה את המקטע, והכוחות איימו לחלק דו"חות למפגינים שמעכבים את הנסיעה. בהמשך נפתח הכביש.

המשטרה חסמה את מחלף זכרון יעקב בעקבות נסיעה איטית של שיירת מחאת הנכים ()
כביש החוף, הבוקר

אייל כהן, מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר: "אנחנו רואים שממשלת ישראל והעומד בראשה לא מתכוונים ליישם את החוק להעלאת קצבאות הנכות. במקום זאת, אנחנו מקבלים תירוצים שונים ומשונים וערמת שקרים. לכן החלטנו לחדש את המחאה, ואנחנו פותחים במערכה יותר קיצונית ואגרסיבית. עד עכשיו שתקנו ורצינו להאמין שהממשלה אכן תקיים חוקים והסכמים, אך מרגע זה המצב הולך להשתנות מקצה לקצה. ממשלת ישראל תישא באחריות. לא ניתן לה להמשיך לגרום שואה לציבור הכי מוחלש במדינה. מספיק לשקר אותנו ולתרץ תירוצים מגוחכים שלא יתקבלו על ידי אף אדם בעל הגיון בריא".

 

כהן הצהיר כי "היום יהיה רק הפרומו למה שיתחולל בתקופה הקרובה". לדבריו, "בפעם הבאה נגיע למשרדי הממשלה ונתחיל לשבש את החיים במדינה. אם לא יישבו איתנו בזמן בקרוב וייסגרו את סוגיית קצבאות הנכים - נהפוך את המדינה לשדה קרב. לי לא נותר עוד הרבה זמן לחיות. לפני שאני עוצם את העיניים יקרו שני דברים: או שהנכים יחיו בקרוב, או שנהפוך כאן הכול לשדה קרב".

 

חאת הנכים בצומת עזריאלי (צילום: יאיר שגיא)
אוקטובר 2019: מחאת הנכים בצומת עזריאלי(צילום: יאיר שגיא)

 

 
 

"אם ישראל מפרה את החוק - גם אנחנו נפר אותו"

לביא נאור, המשתתף במחאה, אמר: "ממשלת ישראל מפרה את החוק שהיה צריך להתקיים החל מה-1 בינואר, והוא להעלות בפעימה את קצבאות הנכים. החלטנו חד-משמעית שאם ממשלת ישראל מפרה את החוק, אז גם אנחנו. אנחנו דורשים קצבה בגובה שכר מינימום, אנחנו חוזרים למקור שלנו. נמשיך בדרך שלנו עד שהקצבאות יעלו לקצבה בגובה שכר מינימום".

 

ד"ר עמיחי תמיר ציין: "זו מחאה שנמשכת כמה שנים טובות, לא תמיד אפשר להפגין ברצף ולהשפיע, ובעיקר לא היה עם מי לדבר בשנה האחרונה. היום אנחנו בעיקר מאותתים שאנחנו לא מוותרים על הזכות הזאת. מתווה ארלוזורוב היה בסיס לחוק הנכים, והממשלה הפרה את החוק הזה. היא הקפיאה את התוספות בשתי פעימות, שהאחרונה אמורה להיות בינואר הקרוב, ובוודאי שנדרוש לממש את החוק כולל ההצמדה של הקצבה כדי שלפחות לא תקבל מכה נוספת".
 
כאמור, בחודש פברואר 2018, לאחר מאבק שנמשך כשנתיים וכלל מאות פעולות מחאה, בהן חסימות של צירים ראשיים למשך שעות רבות, אושר בכנסת החוק להגדלת קצבאות הנכות, שחולקה לכמה פעימות. הפעימה הראשונה, שיצאה לפועל במארס 2018, העלתה את הקצבה הבסיסית של נכה בדרגת אי-כושר של 100%, שהוקפאה במשך כ-15 שנים, מסכום של 2,342 ל-3,270 שקל בחודש (כיום היא עומדת על 3,321 שקל בשל ההצמדה למדד המחירים לצרכן).

 

בחוק נקבע כי לאחר ביצוע הפעימה הראשונה, שר הרווחה ושר האוצר "יבחנו את הגדלת שיעור קצבאות הנכות באופן מדורג בשנת 2020 ובשנת 2021, ויגישו את המלצותיהם בעניין לאישור הממשלה עד לסוף שנת 2019, ובלבד שהקצבה החודשית המלאה לא תפחת מ־3,700 שקלים חדשים".

 

הנכים היו אמורים, על פי החוק, לקבל תוספת של כ-379 שקל נוספים בחודש לכל הפחות, שתיפרס על פני השנתיים הקרובות ותתוקצב בחלקה כבר בשנת 2020, לאחר אישור הממשלה וועדת העבודה והרווחה. עם זאת, ובניגוד לחוק, עד כה ההמלצות לא הוגשו בשל הפלונטר הפוליטי, ומאחר שלא ברור מה יהיה התקציב שיוקצה לכך.


פורסם לראשונה 19/05/2020 09:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים