שתף קטע נבחר

"שירלי" מעירה לעובדי המדינה: "דברו חלש"

במערכת הטלפונים הממשלתית בוצע שדרוג, והעובדים נדהמו לגלות כי בעת שהם מרימים את קולם - מוצגת דמות שמסמנת להם לשמור על השקט. חלקם הביע חשש: "אולי מישהו מאזין לנו?" - ובמנהל הרכש הממשלתי מיהרו להרגיע: "לא מנטרים את תוכן השיחה"

עובדים במשרדי הממשלה נדהמו לגלות בימים האחרונים שמערכת הטלפון הממשלתי החדשה ("שירלי"), שהותקנה במשרדי הממשלה - מעירה להם כשהם מרימים את קולם.

 

מערכת הטלפון הממשלתי שהותקנה במשרדי הממשלה ומעירה להם כאשר הם מרימים את קולם ()
"שירלי" מבקשת להנמיך את הקול

"שירלי" היא מערכת שהותקנה בכל משרדי הממשלה ובשבוע שעבר עברה שדרוג. מאז, כך טוענים במשרדים, גילו עובדי מדינה שהיא "נוזפת" בהם באמצעות הצגת דמות שמסמנת להם לשמור על שקט ולצידה הכיתוב: "זה קולני מדי. שקול להנמיך את קולך". יצוין כי בצידו של הצג קיימת האפשרות ללחץ על כפתור "התעלם".

 

חלק מהעובדים טענו גם כי הם שומעים צפצוף במערכת שמתרה גם הוא על כך שהעובד מרים את קולו. כמה מהעובדים הביעו תמיהה לנוכח שדרוג המערכת ואמרו כי הדבר מזכיר להם "משטרת מחשבות" או סוג של "האח הגדול", כמתואר בספרו של ג'ורג' אורוול "1984".

 

"זה הבהיל לא מעט אנשים במשרד", אמר אחד העובדים במשרד החוץ. "אם יש בטלפון חיישנים שמתריעים כשאדם מדבר בקול רם מדי - זה עלול לעורר חשש שלפיו מישהו מאזין לנו. אולי מחר גם נקבל הערות לגבי מה שאנחנו אומרים ולא רק על עוצמת הדיבור".

 

The Foreign Ministry in Jerusalem  ()
משרד החוץ

מנגד, היו גם עובדים שהגיבו בצורה יותר מבודחת לנושא ואחרים שתהו בשיחות מסדרון האם המערכת נועדה לשפר את תרבות השיח במשרדי הממשלה וליצור סביבת עבודה שקטה.

 

ממנהל הרכש הממשלתי במשרד החוץ נמסר בתגובה: "כחלק משיפור השירות במסגרת מערכת הטלפוניה הממשלתית (שירלי), מבוצעים שדרוגי גרסאות במערכות הטלפונים הפרוסות במשרדים. שדרוגים אלו מבוצעים בתיאום עם הגורמים האחראים במשרדים, תוך תיאום התכונות שיופעלו במסגרת השדרוג והעדכון. כחלק משדרוג גרסה שבוצע לאחרונה נכלל גם מאפיין (Feature) שמבצע בקרה על עוצמת הקול ברמת הטלפון עצמו וזאת על מנת להתריע בפני המשתמש עצמו על דיבור בקול רם המפריע לסביבה.

 

"כאמור, מדובר במאפיין ברמת הטלפון, שחלק מהמשרדים אף בחרו שלא לכלול אותו בעדכון האחרון. יובהר כי לא מתבצע כל ניטור של תוכן השיחה, ומאפיין זה ניתן לביטול באמצעות מספר פעולות קצרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים