שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: אוהד צויגנברג

  הפרקליטות: על נתניהו להתייצב לפתיחת המשפט

  התובעת הודיעה לסנגוריו של ראש הממשלה כי היא מתנגדת לבקשתו שלא להגיע לבית המשפט ביום א' - בשל "מראית פני הצדק" וכן לטובת שוויון ההליך הפלילי ביחס לכל הנאשמים. "הדיון אינו טכני, הוא מהווה פתיחה של המשפט"

   

  בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת )
  בנימין נתניהו(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת )

  פרקליטות המדינה הודיעה בצהריים (שלישי) לסנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי היא מתנגדת לבקשתו להעניק לו פטור מהתייצבות במשפטו שייפתח ביום ראשון הקרוב.

   

  בתגובה ששלחה יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה, נכתב כי "לנוכחות הנאשם במשפטו חשיבות גם בהיבט של מראית פני הצדק ואמון הציבור בהגינות ושוויוניות ההליך הפלילי ביחס לנאשמים כולם. הדברים בדבר מראית פני הצדק מתעצמים ביתר שאת בשעה שעסקינן בדיון הקראה שהינו הדיון הפותח את משפטו של הנאשם".

   

  נתניהו צפוי לבקש פטור מהתייצבות בפתח משפטו

   

  תירוש דחתה את טענות רה"מ על כך שמדובר בדיון טכני וכי ניתן להסתפק בנוכחות סניגוריו שיאשרו בשמו כי הוא מבין את תוכן כתב האישום. "דיון הקראה אינו דיון טכני", הדגישה תירוש. "הוא מהווה פתיחה של המשפט ויש לכך משמעויות משפטיות הקבועות בדין. מנוסח הסעיף עולה כי נוכחותו של הנאשם נדרשת גם כאשר הוא מיוצג על ידי סנגור". עם זאת, תירוש הדגישה כי לא מדובר בעמדה גורפת לכלל הדיונים בתיק, וכי בקשות לגבי דיונים אחרים ייבחנו בהמשך.

   

  צוותי ההגנה של ראש הממשלה ושל מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס הגישו בקשה משותפת לבית המשפט המחוזי בירושלים לאפשר לשני נציגים מטעמם להשתתף בדיון הקראת כתב האישום ביום ראשון הקרוב. בשל נגיף הקורונה, השופטים הגבילו את מספר הנוכחים באולם, והודיעו כי לכל נאשם יותר להכניס סנגור אחד לדיון, בכדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות. נתניהו מיוצג על ידי עו"ד עמית חדד ומיכה פטמן, ומוזס על ידי עו"ד נוית נגב ואיריס ניב סבג ועל כן הם מבקשים לאפשר לשני הסנגורים מטעמם להשתתף בדיון. הפרקליטות והסנגורים של שאול ואיריס אלוביץ, ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, הסכימו לבקשה.

   

  משפטו של נתניהו - ושל שאול ואיריס אלוביץ' ונוני מוזס - היה אמור להיפתח בחודש מרץ השנה, אולם בעקבות החלת "מצב חירום" מצדו של שר המשפטים היוצא אמיר אוחנה על מערכת המשפט ברקע התפשטות הנגיף קורונה - הודיע בית המשפט על דחיית ההקראה לתחילת השבוע הבא.

   

  יש לציין כי נאשמים בהליך פלילי צריכים להתייצב לדיונים בעניינם, אולם במקרים מסוימים, בעיקר בדיוני תזכורת, הם יכולים לבקש פטור מהתייצבות. עם זאת, הקראת כתב האישום נחשבת לפתיחת המשפט באופן פורמלי ולחלק מהותי ממנו. השופטים מבקשים לוודא כי הנאשם מכיר ומבין את עובדות כתב אישום. לכן, מתן פטור מהתייצבות להקראת כתב אישום נחשב אירוע נדיר.

   

  בשבוע שעבר סירב בית המשפט המחוזי בבירה לקבל את בקשת כמה כלי תקשורת להעביר בשידור חי את פתיחת המשפט בתיקים 1000, 2000 ו-4000. הדיון ישודר במעגל טלוויזיה סגור לשני אולמות נוספים בגלל הגבלות ההתקהלות בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים