שתף קטע נבחר

צרפת מזהירה: סיפוח ישפיע על יחסי ישראל-אירופה

משרד החוץ הצרפתי בחר לנצל את ברכתו לרגל השבעת הממשלה החדשה לשיגור מסר מזהיר נגד הסיפוח: "החלטה כזו תערער על פתרון שתי המדינות". אשכנזי נגד שר החוץ של האיחוד האירופי: "דיפלומטיית מגפון"

משרד החוץ של צרפת הזהיר הערב (יום ג') בהודעה שפרסם לרגל השבעת ממשלת נתניהו-גנץ כי כל סיפוח של חלקים מהגדה המערבית או של כולה יביא עמו השלכות על היחסים בין האיחוד האירופי לישראל. "החלטה כזו תהיה הפרה של החוק הבינלאומי ותערער באופן חמור על פתרון שתי המדינות. צרפת מוכנה ללוות כל מאמץ לחידוש המו"מ בין הצדדים", נמסר ממשרד החוץ הצרפתי.

West Bank settlement of Kiryat Arba (Photo: EPA)
קריית ארבע(Photo: EPA)

בני גנץ בנימין נתניהו  (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
האיחוד האירופי מאיים. נתניהו וגנץ (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בהודעה כאמור, בירכה צרפת גם על השבעת הממשלה החדשה. "צרפת מברכת את בנימין נתניהו, ראש ממשלת מדינת ישראל, ואת מר בנימין גנץ, ראש הממשלה החלופי, על השבעתם ועל השבעת ממשלתם. ברוח הידידות ושיתוף הפעולה ששורה על יחסי צרפת וישראל, היא מצהירה מחדש על רצונה להמשיך ולעבוד עם הממשלה החדשה במאבק נגד הקורונה", צוין בהודעה.

 

ביום שישי האחרון התכנסו בבריסל שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי ודנו בין היתר באפשרות הסיפוח. שר החוץ של האיחוד ג'וזף בורל רצה לפרסם הצהרה בשם 27 מדינות האיחוד לקראת כינון הממשלה בישראל, שאמורה הייתה לכלול לשון מאיימת במידה שהממשלה תחליט על הצעד – אך העובדה שהצהרה כזו לא פורסמה מעידה על כך שלא הייתה הסכמה של כל המדינות על קו תקיף מול ישראל.

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון  עם מסכת פנים (צילום: רויטרס)
נשיא צרפת עמנואל מקרון(צילום: רויטרס)

ז'אן איב לה דריאן נואם (צילום: AFP)
שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה-דריאן(צילום: AFP)

 
בתום הכינוס אמר בורל כי "אנו ערב הקמת ממשלה חדשה בישראל, אנו מברכים אותה ומעוניינים לעבוד עימה באופן מקיף". בהתייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר כי "צריך להגיע לפתרון הבעיה באמצעות משא ומתן, ולכן יש לכבד את החוק הבינלאומי ועל כל הצדדים להימנע מצעדים חד-צדדיים".

 

לפני הכינוס הנחה משרד החוץ את שגרירי ישראל באירופה לפעול מול משרדי החוץ השונים כדי לסכל את היוזמה של בורל. מאחר שהצהרות האיחוד האירופי מחייבות קונצנזוס של כל המדינות, הושם דגש על המדינות הידידותיות יותר לישראל באיחוד ובהן אוסטריה, צ'כיה, רומניה ובולגריה. בשבוע שעבר התקיימה שיחת ועידה של כל שגרירי ישראל באירופה שבה הנחה אגף אירופה במשרד החוץ את השגרירים להעביר מסר למשרדי החוץ השונים ובו בקשה ישראלית להתנגד להצהרה כזאת, מכיוון שהממשלה עוד לא קמה ויש לתת לה צ'אנס.

Жозеп Боррель. Фото: ЕРА ()
קו אנטי-ישראלי. ג'וזף בורל

בורל מחזיק כבר שנים בעמדות אנטי-ישראליות. הוא היה בין היתר מאלה שהובילו את המאמצים להביא את ספרד להכרה בפלסטין כמדינה. בעבר אמר שצריך להתרגל לכך שאיראן רוצה להשמיד את ישראל וכי על אירופה לחיות עם זה. "אנחנו לא ילדים", הוא אמר. "נמשיך לעבוד עם איראן. היא רוצה למחוק את ישראל, אין שום דבר חדש בזה – וצריך לחיות עם זה".

 

"דיפלומטיית המגפון אינה תחליף לדיאלוג אינטימי"

יום לאחר כניסתו למשרד החוץ, פרסם שר החוץ החדש גבי אשכנזי הודעה ראשונה שבה תקף את בורל על ההודעה שפרסם לרגל השבעת הממשלה, בה הוא הזהיר את ישראל מכל מהלך אפשרי של סיפוח. בהודעתו כתב בורל כי "האיחוד האירופי מזכיר כי לא יכיר בכל שינוי בגבולות 67' אלא אם כן יסכימו הישראלים והפלסטינים".

 

עוד כתב כי "אנו מציינים בדאגה עמוקה את ההחלטה - שתוגש לאישור הקבינט הישראלי - על סיפוח חלקים בשטחים הפלסטינים הכבושים, כפי שהצהיר ראש הממשלה בעת הצגת ממשלתו לכנסת וכפי שנצפה בהסכם הקואליציוני שנחתם קודם לכן. אנו קוראים בתוקף לישראל להימנע מכל החלטה חד צדדית שתביא לסיפוח כל שטח פלסטיני כבוש ותהווה, ככזו, מנוגדת לחוק הבינלאומי".

טקס חילופי שרי החוץ ()
ענה לבורל בהודעה הראשונה. אשכנזי בטקס ההחלפה עם כץ
 

בתגובה, פרסם משרד החוץ בראשות אשכנזי תגובה. "משרד החוץ הישראלי מבקש להודות לאיחוד האירופי על המסר שמברך את ישראל על השבעת הממשלה החדשה. הישראלים והאיחוד האירופי חולקים היסטוריה, ערכים, אינטרסים, הזדמנויות ושניהם מתמודדים עם איומים", נכתב בהודעה. "מצער ששוב פעם, ביטחון ישראל, שותפת מפתח של האיחוד האירופי והאיומים שניצבים בפני ישראל, לא הוזכרו בכלל ולא קיבלו את המרכזיות שהם צריכים לקבל במסר כזה".

 

עוד נכתב כי "כפי שאמר שר החוץ גבי אשכנזי בנאומו עם כניסתו למשרד החוץ, אנו מצפים לדיאלוג משמעותי עם כל בעלי בריתנו באירופה. 'דיפלומטיית המגפון' הזאת היא לא תחליף לדיאלוג דיפלומטי אינטימי ולא תקדם את התפקיד שהאיחוד האירופי מבקש למלא".

 

הבוקר נפגש שר החוץ אשכנזי לפגישת עבודה ראשונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מלשכת נתניהו נמסר כי השניים סיכמו להמשיך להיפגש ולדון באתגרים המדיניים ובהזדמנויות שעל הפרק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עמנואל מקרון. צרפת מזהירה
צילום: רויטרס
מומלצים