שתף קטע נבחר

בת 7 אולצה להישאר בתחתונים בכיתה: "צחקו עליה"

ילדה שהגיעה ללימודים בפ"ת עם שמלה נאלצה להחליף לחולצת בית הספר ולהישאר בתחתונים וללא מכנסיים - משום שלשמלתה לא היו שרוולים. אמה נדהמה כשהגיעה לאסוף אותה, והיא לא מוכנה לשוב לביה"ס: "היא נסיכה קטנה, זה לא מגיע לה". משרד החינוך: "היה מקום לנהוג ביתר רגישות"

 

לפני ואחרי ()
התחתונים והחולצה שעימם הילדה נאלצה להישאר - והשמלה שעימה הגיעה לבית הספר

ילדה בת 7 הלומדת בבית ספר ממלכתי (לא דתי) בפתח תקווה נאלצה לשבת אתמול בבוקר (שני) בכיתתה עם תחתונים וחולצה בלבד - משום שהגיעה ללימודים עם שמלה ללא שרוולים, בניגוד בתקנון. "ראיתי איך ילדים צחקו עליה", סיפרה אמה על הרגע שבו הגיעה לאסוף אותה והבינה איך היא העבירה את יום הלימודים.

 

אמה של הילדה סיפרה בשיחה עם ynet: "שלחתי את הבת שלי לבית הספר עם שמלה ללא שרוולים ובתיק שמתי לה סוודר עם שרוולים, כדי שתתכסה איתו אם יהיה לה קר. כעבור מספר שעות התקשרו אליי מבית הספר ואמרו שהשמלה שהיא לובשת לא מתאימה לקוד הלבוש, ושאביא לה בגדים חדשים".

 

לדבריה, אמרה למורה שהיא לא יכולה להגיע משום שהיא נמצאת בלימודים. "הסברתי שבתיק של הילדה יש סוודר עם שרוולים. המורה ענתה שזה לא מתאים כי אין על הסוודר סמל של בית הספר, ושהיא תביא לה חולצה עם סמל.

 

"הייתי בטוחה שהיא תשים לה את החולצה על השמלה, אבל מתברר שהיא ביקשה מהילדה ללכת לשירותים, להוריד את השמלה וללבוש את החולצה - וכך הילדה נשארה עם חולצה ותחתונים בלבד. כשהיא חזרה מהשירותים היא לא אמרה לה שמשהו לא תקין, ונתנה לה להישאר עם תחתונים וחולצה עד סוף היום".

 

כשהאמא הגיעה לאסוף את בתה מבית הספר בסביבות השעה 12:00, היא נדהמה לראות אותה כשפלג גופה התחתון חשוף. "הייתי בשוק, לא האמנתי. ראיתי את הבת שלי וראיתי איך ילדים צחקו עליה. שאלתי את המורה למה היא עשתה את זה והיא אמרה שלפי התקנון אסור שמלה בלי שרוולים. אז אמרתי לה 'ועם תחתונים לבד זה כן בסדר?'".

 

לדברי האם, "הילדה לא רוצה לדבר על זה ולא רוצה ללכת לבית הספר יותר. התחלתי לחפש בית ספר חדש עבורה".

 

היא הוסיפה: "לילדה יש קשיי שפה, היא מדברת רוסית בעיקר וממש קשה לה לדבר בעברית. המורה יודעת שיש לה קושי בשפה ולמרות זאת לא טרחה להסביר לה מה לא בסדר. היא ילדה עדינה, נסיכה קטנה. לא מגיע לה שיתנהגו אליה ככה".

 

לדבריה, "אני חושבת שיש פה גזענות כלפי רוסים. אני לא חושבת שמורות כאלה יכולות לעבוד בחינוך. זה נורא, אין לי מילים".

עו״ד ויקטוריה רויטמן ()
עו"ד ויקטוריה רויטמן, מייצגת את המשפחה

עו"ד ויקטוריה רויטמן, שמייצגת את האם באמצעות עמותת "האמת הגסה", מסרה כי "הוגשה היום תלונה במשטרה, ומחר יש לנו פגישה בבית הספר. אנחנו דורשים חקירה וענישה בהתאם כי מדובר במקרה חמור, ולפי התוצאות של הפגישה מחר נדע כיצד לפעול".

 

רויטמן הוסיפה כי "הילדה סגורה בתוך עצמה ולא מוכנה לדבר על הנושא בכלל. היא חזרה ובכתה והרגישה השפלה מאוד קשה. היא לא מוכנה לחזור לבית הספר בשום פנים ואופן. הטענה הרשמית של בית הספר שהילדה הייתה עם מכנסון קטן, אבל זה תחתון לכל דבר ועניין. זה פשוט בושה".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "סוגיית קוד הלבוש מצויה בסמכות ואחריות מנהלי בתי הספר. עם זאת, המשרד מצר עד מאוד על האירוע, ומציין כי היה מקום לנהוג ביתר רגישות. לנוכח זאת, התקיימה שיחה עם המנהלת והדברים הובהרו בפניה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השמלה - והתחתונים שעימם נותרה הילדה
מומלצים