שתף קטע נבחר

המשק חוזר בזהירות לשגרה, ואיתו הירידות בריבית על המשכנתא. כך תוכלו לנצל את ההזדמנות ולהתחיל בתהליך

אי הודאות בתקופה האחרונה סביב הקורונה ועתיד שוק הנדל"ן, הובילה לעליות בריביות על המשכנתא. כעת, על רקע החזרה האיטית והזהירה של המשק לשגרה, הריביות ירדו לרמות קרובות לאלו שנרשמו לפני המשבר, מה שפותח חלון הזדמנויות מחודש למשכנתא בעלות משתלמת. מהם השיקולים ברכישת דירה ולקיחת משכנתא בתקופה הנוכחית? והאם כדאי לחכות אם אנחנו צריכים לקחת משכנתא עוד מספר חודשים?

ראשית, חדשות טובות. כחלק מהצעדים הזהירים והמדודים של המשק הישראלי לקראת חזרה לשגרה, גם הריביות על המשכנתאות הגיבו לשינוי בשטח, וחזרו שוב לרדת. על פי הנתונים של Walty, פלטפורמת משכנתאות דיגיטלית שמשווה בין כל הבנקים ומלווה את רוכש הדירה עד קבלת ההלוואה מהבנק, הריביות הממוצעות על המשכנתאות ירדו בימים האחרונים ב-0.5% עד 0.75%, אשר מתורגמות לחיסכון של עשרות ומאות אלפי שקלים בעלות הכוללת של המשכנתא.

 

על רקע מגמת הירידה המבורכת, מהם השיקולים לרכישת דירה ולקיחת משכנתא בתקופה הנוכחית? ואם אנחנו עומדים מול צורך בלקיחת משכנתא תוך מספר חודשים, האם עכשיו הזמן לממש את ההזדמנות?

 

מחירי הדיור לא צפויים לרדת

על רקע ההתאוששות הצפויה של הכלכלה הישראלית מהמשבר, ההערכה כי שאזורי הביקוש ישמרו על רמת המחירים שלפני המשבר, אומר צח ברקי, מייסד, יו"ר ומנכ"ל משותף ב-Walty.

צח ברקי (צילום: ניב קנטור)
צח ברקי(צילום: ניב קנטור)

"אם עד לפני מספר שבועות מגבלות היציאה מהבית הובילו לעצירה של הביקוש, היום המגבלות הולכות ומוסרות, כך שהלקוחות חוזרים לבחון פרויקטים חדשים או לראות דירות יד שניה", אומר ברקי. "לכ-30% ממשקי הבית בישראל אין דירה בבעלותם, ובכל שנה מתחתנים בישראל 55,000 זוגות, כך שהביקוש לדירות קיים, והוא גדול ממספר הדירות הנמצאות בתהליכי בנייה ושיווק". לכן, על רקע חזרה של המשק לתפקוד מלא, הביקושים עומדים שוב להתפרץ במלוא העוצמה ולשמור על רמת המחירים מלפני המשבר.


בנוסף, אומר ברקי, "יזמי נדל"ן צברו הון עצמי גדול בעשור האחרון כתוצאה מהעלייה במחירי הדיור, כך שיש להם את היכולת לשמור על רמת המחירים הנוכחית, ולקבל את הלקוחות בשמחה אחרי הסרת המגבלות".

 

הריביות ירדו, אבל עדיין לא החזירו אותי מחל"ת – האם זה הזמן לקחת משכנתא?

כאמור, אחרי עלייה בריביות על המשכנתאות במהלך חודש מרץ, שנבעה מגידול בעלות מתן ההלוואה מהצד של הבנק וממרווח הביטחון שהוא נאלץ לקחת על רקע המשבר - היום ניתן לראות מגמת ירידה ברורה של הריביות על המשכנתאות לכיוון הרמות שנרשמו טרום המשבר.

 

"לדעתנו הירידה בריביות מהווה הזדמנות להתחיל בתהליך רכישה ולקיחת משכנתא, כל עוד מחירי הדיור לא חזרו לצמוח, אך הריביות חזרו להיות יותר משתלמות", אומר ברקי. "צריך לזכור שהמשק הישראלי נכנס למשבר הקורונה כשהוא במצב טוב מאוד: השכר הריאלי רשם עלייה נאה בעשור האחרון, ומשקי הבית לא נמצאים בחובות גדולים בהשוואה למדינות אחרות. להערכתי, רוב העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו לעבודה בחודשים הקרובים".

עידן פרבר (צילום: walty)
עידן פרבר(צילום: walty)

בנוסף, "למרות הקושי שהעסקים חוו בחודשים האחרונים, רוב העסקים במשק פועלים בתחומי המסחר והשירותים, כך שהיכולת של המשק להשתקם במהירות תהיה גבוהה. כל מה שצריך לעשות הוא להקפיד על עמידה במגבלות, לשמור על הבריאות ולחזור לשגרה כמה שיותר מהר".

 

צריכים משכנתא עוד מספר חודשים? זה הזמן להתחיל בתהליך

עבור מי שכבר רכש דירה וצפוי לקחת משכנתא תוך מספר חודשים, ברקי ממליץ לנצל את ההזדמנות של הירידה בריביות, ולשריין משכנתא בעלות משתלמת. "אי הודאות סביב משבר הקורונה הובילה עד לא מזמן לעלייה בריביות. כיום נראה שהמצב הולך ומשתפר, אך אי הוודאות בנוגע לעתיד עדיין גבוהה, והמצב עלול להחמיר בכל רגע נתון. לכן, אני ממליץ להיכנס לתהליך של לקיחת משכנתא כבר עכשיו. חשוב לזכור לאחר קבלת אישור עקרוני מהבנק, תוקף שמירת הריבית הוא 24 יום – באקלים הכלכלי הנוכחי מדובר בחלון זמן שהרבה יכול להשתנות בו, ולכן כדאי לשריין כבר עכשיו את הריבית הנמוכה".

 

ברוכים הבאים לעידן המשכנתא הדיגיטלית – Walty היא האופציה המשתלמת ביותר

כאשר הריביות משנות כיוון בכל חודש, והבנקים נמצאים עדיין באי ודאות, הדרך להבטיח שתהליך לקיחת המשכנתא יהיה המהיר, היעיל והחסכוני ביותר, היא לבחור ב-Walty, פלטפורמת משכנתאות דיגיטלית שמשווה בין כל הבנקים ומלווה את רוכש הדירה עד קבלת ההלוואה מהבנק.

דור פרבר (צילום: walty)
דור פרבר(צילום: walty)

איך זה עובד? פונים ל-Walty, משתפים את הפרטים הנדרשים, מקבלים ייעוץ מקצועי באופן דיגיטלי מיועץ משכנתאות מומחה, ומקבלים את ההצעות הטובות והמתאימות ביותר עבורכם מהבנקים.

הממשקים הדיגיטליים של Walty מול הבנקים, מאפשרים למשא ומתן להיות מהיר ויעיל, מה שצפוי לחסוך לכם הרבה כסף בעלויות הכוללות של המשכנתא. בנוסף, ל-Walty כוח מיקוח מול הבנקים, מה שמבטיח לכם לקבל הצעות משתלמות במיוחד.

 

מעבר לכך, התהליך הדיגיטלי המלא של Walty חוסך מכם את הביקור בבנק והסכנה הפוטנציאלית לבריאותכם. Walty שולחת את בקשת המשכנתא שלכם לכל הבנקים מבלי שתצטרכו לצאת מהבית.

 

Walty מציעה לכם לנצח ביחד את המשכנתא – לפרטים והתחלת התהליך בשאלון קצר, היכנסו>>

 

מומלצים