שתף קטע נבחר

המילים הנסתרות במגילות ים המלח. החדשות הטובות

התגלית במגילות ים המלח שהועברו לבריטניה, מה עושים פינגווינים במוזיאון? איך תדעו אם נולדתם מצחיקים והפיתוח שיעזור לעיוורים לראות. מבזק החדשות הטובות

ארבעה קטעים שמכילים טקסט עברי קדום התגלו במגילות ים המלח, שעד כה החוקרים חשבו שהן ריקות. אותן מגילות הועברו לפני כמה עשורים לאוניברסיטת מנצ'סטר בבריטניה, שם התגלו האותיות הנסתרות.

 

 

המגילות, שמרביתן נכתבו בעברית, התגלו לראשונה ב-1947 בקומראן, על ידי רועה צאן בדואי. בעקבות זאת החלו חפירות ארכיאולוגיות ב-11 מערות באזור ים המלח, ושם נחשפו הטקסטים העתיקים, מלפני כ-2,000 שנה, שנשמרו באופן יוצא מן הכלל. כיום נמצאות רובן של המגילות האמיתיות בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל בירושלים.

 

האותיות הנסתרות (צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר)
האותיות הנסתרות(צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר)

 

לפני כמה עשורים, כמה מגילות שהחוקרים חשבו שלא נכתב בהן דבר, הועברו למומחה בריטי לקלפים עתיקים, לאחר שהחוקרים בישראל חשבו שהן ריקות, ולכן לא מצאו בהן ערך. אבל, השבוע פורסם כי חוקרים באוניברסיטת מנצ'סטר מצאו כי הן כן מכילות טקסט נסתר.

 

למעשה כתובות עליהן אותיות עתיקות מוסתרות, שאותן ניתן לראות רק בזכוכית מגדלת מיוחדת. אחרי בדיקה מעמיקה, התגלו ארבעה קטעים שמכילים טקסט עברי קדום.

האותיות הנסתרות (צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר)
האותיות הנסתרות(צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר)

 

הפיתוח שיאפשר לעיוורים "לראות"

מדענים מצאו פריצת דרך שתסייע לעיוורים "לראות" על ידי העברת מידע חזותי, שיועבר ישירות למוח. רבים מן האנשים שמאבדים את ראייתם, נפגעים בדרך כלל בעיניים או בעצב הראייה, בזמן שהמוח ממשיך לתפקד באופן מלא. כעת, צוות חוקרים מיוסטון פיתח אלקטרודות ועל פי הדיווחים, המשתתפים בניסוי הצליחו "לראות".

 

בשלב הנוכחי, הם כבר יכולים לאתר כתמי אור ולזהות אותם, אך עדיין מתקשים להבחין בעצמים מדויקים. חדשות טובות.

 

המכשיר החדש (צילום: דניאל יוסוף)
המכשיר החדש(צילום: דניאל יוסוף)

 

מצחיקים מלידה?

טוב, לא מעט נשים רוצות גבר שיצחיק אותן ויש מצב שאתם בחיים לא תהיו הגבר הזה, אז למה זה עדיין חדשות טובות? מחקר חדש רומז על קיומו של גן הצחוק. במגזין "בינו" הבריטי טוענים שניתן לקבוע מראש אם אתם מצחיקים, וכי מיומנויות קומיות עשויות להיות מושפעות גם מגורמים גנטיים וסביבתיים.

 

הסטטיסטיקאי, ד"ר ג'וף אליס, בדק ומצא שאם הגעת מצפון בריטניה, יש לך סיכוי כפול להיות מצחיק באופן טבעי. הוא גם טוען שגובה גם ממלא תפקיד חשוב, ושאנשים גבוהים יותר זוכים להצלחה קומית גדולה מנמוכים. במחקר נמצא עוד כי, אם נולדת בעיר ולא בכפר, יש לך סיכוי גבוה יותר להצחיק, ואם יש לך אחים גדולים - הסיכוי שתהפוך לקומיקאי מוצלח הם גבוהים יותר. 

 

פינגווינים חובבי תרבות

מרגישים שמאז הקורונה חסרה לכם קצת תרבות בחיים? הצגה בתיאטרון או אולי ביקור במוזיאון? בזמן שאנחנו מנסים להתרגל לשגרה החדשה ולחכות למקומות שייפתחו, את הפינגווינים האלה לקחו ליום כיף במוזיאון, כי אין כמו טיול מאורגן סביב יצירות אומנות.

 

פינגווינים במוזיאון (צילום: The Nelson-Atkins Museum of Art)
פינגווינים במוזיאון(צילום: The Nelson-Atkins Museum of Art)

 

גן החיות בקנזס סיטי עדיין סגור, והמטפלים הרגישו שלחיות המתוקות האלה כבר משעמם, והן מתות לאינטראקציה. אז הם לקחו אותן למוזיאון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר
מתוך המגילה
צילום: אוניברסיטת מנצ'סטר
מומלצים