שתף קטע נבחר

הברחה בכל יומיים: עלייה בתקריות בגבול לבנון

בפיקוד הצפון מזהים עלייה דרמטית במספר אירועי הגדר, שכוללים בין היתר ניסיונות חדירה של מהגרי עבודה. פרטים חדשים על תקרית חיתוך הגדר על-ידי חיזבאללה: המחבלים השתמשו במסורים חשמליים, בצה"ל לא ידעו מראש. בצה"ל העריכו כי אם חותכי הגדר היו נתקלים בכוח גולני בזמן אמת - הם היו נורים

  

 

ריבוי מדאיג של תקריות בגבול לבנון: בפיקוד הצפון מזהים בחודשיים האחרונים עלייה בחדירות וניסיונות חדירה מדרום לבנון לישראל. הרקע לרוב התקריות אמנם פלילי - במטרה להבריח סמים ונשק לגורמים עברייניים בארץ - אך באוגדת הגליל מתייחסים לכל אירוע כזה כאירוע עם פוטנציאל חבלני, שכולל הקפצת כוחות רבים ומסוקי קרב.

 

לפי נתוני צה"ל, בחודשיים האחרונים נרשמו בממוצע שתי הברחות או שני ניסיונות הברחה לאורך הגבול עם לבנון. בחלק מהמקרים הצליחו כוחות צה"ל לסכל את ההברחות ואף לעצור את המבריחים עם הגעתם לישראל. במקרה אחד לפחות נעצרו שני חשודים ושוחררו למחרת על-ידי המשטרה.

 

גבול לבנון  (צילום: אביהו שפירא )
גבול לבנון. ארכיון(צילום: אביהו שפירא )

לאירועים הללו ניתן להוסיף את האירוע האחרון שהתרחש שלשום (יום ג'), אז זוהו ונתפסו שני אזרחי סודן שחצו את גדר המערכת באזור היישוב דובב. בחקירתם סיפרו כי פוטרו באותו יום מעבודתם כשוטפי כלים במסעדה בביירות שנסגרה בשל המשבר הכלכלי שנוצר בעקבות התפרצות ההקורונה - והכה קשות בארץ הארזים.

 

בצה"ל מעריכים כי לבנון, שגם כך חוותה משברים כלכליים-חברתיים חמורים בשנתיים האחרונות - תתקשה מאוד להתאושש מההשלכות הכלכליות של המגפה. עם זאת, בפיקוד הצפון לא מוצאים בהכרח חוט מקשר בין שורת התקריות בגבול, שמעידה, לפי הערכות בצבא, על אובדן שליטה בגבול מצד חיזבאללה וצבא לבנון. עם זאת, בצה"ל לא שוללים את החשד שחיזבאללה מכווין חלק מהמסתננים כדי לעקוב אחר פעילות צה"ל ולאסוף מודיעין.

 

באירועים מסוג זה עלולים כוחות צה"ל להגיב גם בירי לעבר מבקשי העבודה או מבריחי הסמים והנשק ולהרוג אותם - כפי שקרה באירועי הברחות בגבול עם סיני - על רקע ההבטחות של חסן נסראללה להגיב בתקיפה על כל הריגת לבנוני בידי ישראל.

 

פרטים חדשים על התקרית בהר דב

כתוצאה מהעלייה באירועים, התרבו הפעילויות של כוחות הביטחון השוטף לאורך הגבול. באחת התקריות נורה ונפצע אנושות על-ידי צה"ל אזרח סורי שחצה את הגבול לישראל באזור הר דב.

 

מפרטים חדשים על התקרית עולה כי החשוד הגיע לגבול מאיזור חוות שבעא, באזור שבו אין מכשול או גדר גבול, יחד עם לבנוני נוסף. לפי החשד, הם הגיעו לאסוף מודיעין על פעילות צה"ל. השניים לא היו חמושים אך השתמשו במכשירי קשר. כוח מחטיבת גולני ארב להם. כשהחשוד שנורה חדר לעומק של כמאה מטרים לשטח הישראלי, מפקד הכוח, קצין בדרגת סגן, ביצע ירי אזהרה באוויר.

 

 

 

בחלוף דקות של מרדף, כשהחשוד רץ לעבר אחד ממוצבי צה"ל, הקשר של הקצין ירה לעברו ופגע כדור בירכו. נתז מהירי פגע בחזהו של החשוד ופצע אותו אנושות. התחקיר הפיקודי יסתיים בשבוע הבא ובצה"ל נותנים גיבוי מלא ללוחמים ומציינים כי פעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש, לאחר שהלוחם שירה חשש שהחשוד יפגע במפקד שלו בשל תנועה חשודה שביצע לעבר כיסו.

 

עם זאת, בתחקיר המלא צפויים לעלות גם פערים וליקויים בתפקוד הכוחות. החשוד מאושפז עדיין בבית החולים רמב"ם שבחיפה ובצה"ל מקווים להשיבו בהקדם, אם יישאר בחיים, ללבנון.

 

פגיעות בגדר בגבול לבנון (צילום: דובר צה
פגיעות בגדר בגבול לבנון(צילום: דובר צה"ל)

לשלל אירועי הגדר הללו ניתן להוסיף את התקרית בחג הפסח שבמהלכה יצאו פעילי חיזבאללה ממבנים לבנוניים שנמצאים כ-150 מטרים מהגבול, בשלוש נקודות שונות לאורך כ-40 קילומטרים וחתכו עם מסור חשמלי את גדר המערכת הישנה, מבלי לחדור לישראל. לפי הערכות בצבא, אם חותכי הגדר היו נתקלים בזמן אמת בכוח צבאי - הם היו נורים.

 

התקרית הזו התרחשה כפעולת גומלין לכאורה על תקיפת האזהרה שיוחסה לישראל כשבוע קודם לכן, שבמהלכה הותקף מהאוויר ג'יפ של חיזבאללה שהוביל אמצעי לחימה מסוריה ללבנון. ברוב קטעי הגבול לאורך 150 הקילומטרים ממורדות החרמון ועד לראש הנקרה עדיין יש גדר התרעה שנפרסה ב-1976. רק בתשעה קילומטרים חוזק הגבול במכשול הנדסי חדש.

 

Хасан Насралла. Фото: EPA ()
נתפס כ"מבוגר האחראי". חסן נסראללה

עומק המשבר בלבנון מגיע ישירות לחיזבאללה

בתוך כך, בצה"ל מזהים את עומק המשבר שמגיע ישירות עד לחיזבאללה בעקבות חיסולו בתחילת השנה של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, גנרל קאסם סולימני. מחליפו, איסמעיל קאאני, לא נכנס לנעליו, וכך נוצר "ואקום" מנהיגותי, שלפי הערכות בצה"ל, משפיע על חיזבאללה ומהווה גורם בעצירת ההתבססות האיראנית בסוריה.

 

כמו כן, אפקט נוסף שנוצר בעקבות חיסול סולימאני הוא עליית קרנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בציר השיעי, וכעת הוא נתפס כ"מבוגר האחראי" שאנשיו ממשיכים לפעול בגולן הסורי כדי לשפר את יכולות גיס 1 של הצבא המקומי בניוד כוחות ובגמישות הפעלתם - תחת מעקב של צה"ל ופעולות לשבש זאת.

 

בראש מפקדת גוף המטה של חיזבאללה בגולן הסורי עומד חאג' האשם. במקביל אליו, פועלת בגולן הסורי יחידה מבצעית של חיזבאללה שתפקידה לייצר תשתיות לפיגועים נגד ישראל, ומפקדה הוא אבו חוסיין סאג'ד. חוליה של יחידה זו הותקפה על-ידי צה"ל בתחילת מרץ לאחר שניסתה לבצע פיגוע צליפה נגד מטרה ישראלית בצפון הרמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים