שתף קטע נבחר

יריב לוין: "צריך לשים למערכת המשפט גבולות ברורים"

יו"ר הכנסת הנכנס יריב לוין בריאיון ראשון: "השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש". "אם בג"ץ יתערב בהסכם הקואליציוני, זה ימוטט את הממשלה - ונלך מיד לבחירות". הריאיון המלא: מחר ב"ידיעות אחרונות"

יריב לוין (עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת )
קיבל את כס ופטיש יו"ר הכנסת. יריב לוין בריאיון ראשון(עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת )

את כס ופטיש יושב ראש הכנסת קיבל יריב לוין בזכות בג"ץ. השופטים כפו על קודמו בתפקיד, היו"ר יולי אדלשטיין לכנס את המליאה. הוא סירב לבצע את החלטת בית המשפט - והתפטר. במו"מ להקמת הממשלה הטילו בכחול לבן וטו על חזרת אדלשטיין ללשכת היו"ר, וכך התפנה עבור לוין התפקיד הנחשק. כעת, בריאיון ראשון מאז בחירתו, הוא מבהיר: "מה שהיה, לא יהיה עוד".

 

"השופטים צריכים לחשב מסלול מחדש", אומר לוין בריאיון נרחב ל"ידיעות אחרונות", שיפורסם מחר (ו') במוסף לשבת, "צריך לשים למערכת המשפט גבולות ברורים. אני לא אאפשר את הסגת הגבול של הרשות המחוקקת. הקלות הבלתי נסבלת שבה אפשר להתערב באופן חופשי בעבודת הכנסת, ואפשר להנחית הוראות על הבניין הזה כאילו הוא נמצא מתחת, או שהוא ברמה נחותה אל מול הרשות השופטת, זה דבר בלתי מתקבל על הדעת".

 

 

הזוג נתניהו ולוין ()
הזוג נתניהו ולוין ביום השבעת הממשלה

אחת הסוגיות הנפיצות ביותר בהן עשוי בג"ץ להתערב היא ההסכם הקואליציוני בין נתניהו לגנץ, שלמעשה מאפשר לנתניהו לשאת בתואר "ראש הממשלה חליפי" כדי לא להתפטר מהממשלה אחרי שיפנה את התפקיד במסגרת הרוטציה. השופטים כבר רמזו שהם עלולים להידרש לסעיף הזה, ולכן היו"ר לוין מזהיר: "אם בג"ץ יתערב במעמד ראש הממשלה החלופי וראש הממשלה, זה ימוטט את הממשלה ויגרום להליכה מיידית לבחירות".

 

תקבל את הכרעת בית המשפט בעניין תיקי נתניהו?

"אני אקבל כל הכרעה וכל אזרח צריך לקבל את הכרעת בתי המשפט. אף אחד לא חולק על זה. אבל אני משוכנע שהתיקים יקרסו".

בני גנץ  (צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת)
מה הוא חושב על גנץ? הריאיון המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"(צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת)

בני גנץ בנימין נתניהו  (עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"התערבות בג"ץ בהסכם ימוטט את הממשלה"(עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

אם במשמרת שלך בית המשפט מתערב, מה אתה עושה כיושב ראש הכנסת?

"אני מאוד מקווה שאולי אחרי שיקראו את הריאיון הזה יבינו שמה שהיה לא יהיה. אני לא רוצה התנגשות בין הרשויות. זה לא מועיל לאף אחד. אני מאמין ששופטי בית המשפט העליון הם אנשים שיש להם כוונות טובות. הם אנשים שאוהבים את מדינת ישראל לא פחות ממני, ואני מאוד מקווה שאולי בכל זאת תהיה שם איזו מחשבה שניה. אבל אני אומר בצורה ברורה. אם נידרש לעמוד על משמר כבודה ומעמדה של הכנסת, נעשה את זה בנחישות ללא מורא".

 

האם נתניהו באמת יפנה את התפקיד ויקיים את ההסכם, ומה חושב יו"ר הכנסת החדש על גנץ? הריאיון המלא מחר ב"ידיעות אחרונות" במוסף לשבת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת
יריב לוין מקבל את פטיש יו"ר הכנסת
עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת
מומלצים