שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צפו: פרפרים צבעוניים כבשו את אילת

  החום הקיצוני לא הפריע לפרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה להגיע לעיר. צפו בסרטון

  הטבע המיוחד של אילת נחשף השבוע פעם נוספת, כאשר פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה (Colotis phisadia) הגיעו בהמוניהם לעיר. צפו בסרטון המרהיב: 

   

   

  בימים אלו, של גל חום קיצוני וטמפרטורות גבוהות במיוחד, הפרפרים ממלאים את שיחי הַסַּלְוָדוֹרָה, המהווים עבורם בית חם ומזין. נועם וייס, צפר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת, ציין כי תפוצתם מוגבלת בשל התלות שלהם בשיחים המיוחדים, מין מקומי בדרום, ונעה בעיקר סביב ים המלח ואילת.

   

  פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה (נועם וייס, החברה להגנת הטבע)
  פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה(נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

   

  לפני כשנתיים הוקמה בפארק הצפרות באילת גינה מיוחדת לפרפרים, שמשכה אליה אלפי פרפרים, ממגוון רחב של מינים, כמו פרפרי דרומי הסלבדורה, שאותם רואים הסרטון. "עכשיו זה זמן מצוין להגיע לפארק ולצפות בפרפרים, הציבור מוזמן, הכניסה היא חופשית, ללא כל תשלום", אמר וייס.

   

  וייס הוסיף כי אילת מבורכת בפרפרים, וישנם מינים רבים שנודדים בין אפריקה לאירופה. לכן, העיר הדרומית היא תחנת עצירה עבורם, בדיוק כמו לציפורים הנודדות. "דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה אמנם לא נודד, אך עושה המון האבקה - אפשר לראות בסרטונים כיצד הוא מוצץ את הצוף ואוסף את האבקה - ובכך דואג שלפרפרים הנודדים יהיה מזון כשיגיעו".

  פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה (נועם וייס, החברה להגנת הטבע)
  פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה(נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

  פרפר מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה (אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
  פרפר מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְוָדוֹרָה(אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)

   

  אבנר רינות, סוקר ביחידת סקרי הטבע העירוניים של החברה להגנת הטבע, סיפר כי מדובר בפרפר קטן למדי עם דגם צבעים ייחודי, שמוטת כנפיו כ-30 מ"מ. לדבריו, "הזכר צבעוני מהנקבה, כנפיו הקדמיות כתומות-ורודות והאחוריות בצבע קרם-תכול. הצבע היסודי של הנקבה הוא כתום אחיד. בעל מוצא אפרו-טרופי, שכיח מאפריקה הטרופית ועד מזרח הודו. הפרפרים מעופפים אך ורק סביב הצמחים הפונדקאים שלהם - סלוודורה פרסית (Salvadora persica). אוכלוסיות של שיח/עץ זה בארץ מקוטעות למדי, ועל כן בהתאמה גם אוכלוסיות הפרפר הזה מקוטעות ומתקיימות אך ורק היכן שמצוי הפונדקאי. הפרפר מקים מספר דורות בשנה ובתנאים טובים ניתן לצפות בו סביב הפונדקאי משך כל השנה".

   

  אם אתם מדרימים לאילת, המקומות המומלצים לצפות בפרפרים המיוחדים - לפי החברה להגנת הטבע - הם שמורת הסלוודורות ליד תומר בבקעת הירדן, בכניסה לגן הלאומי קומראן, שמורת טבע נחל דוד (עין גדי) ופארק הצפרות הבינלאומי באילת ופארק הולנד, גם כן באילת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבנר רינות, החברה להגנת הטבע
  אחד הפרפרים באילת
  אבנר רינות, החברה להגנת הטבע
  מומלצים