שתף קטע נבחר

הפרקליטות דורשת: חמש שנים וחצי לצעיר שהורשע בחברות בארגון טרור

פרשת דומא: בני משפחת דוואבשה העידו בדיון שעסק בעונש לצעיר שהיה קטין בזמן הפיגוע. "ברגע אחד איבדתי בת, נכד וחתן, אם הייתי הר הייתי מתמוטט", אמר הסב. עורך הדין של הנאשם: "לא צריך לשבת אפילו יום אחד"

הקטין שהורשע במוערבות בפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי )
הצעיר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי )
אחרי שהנאשם המרכזי בפרשת דומא עמירם בן אוליאל הורשע בשלוש עבירות רצח - הבוקר (חמישי) נערך דיון בעניין העונש של מורשע נוסף בקשירת קשר ובחברות בארגון טרור, שהיה קטין בזמן המעשה.

 

סב המשפחה, חוסיין, והדוד נאסר הגיעו לבית המשפט המחוזי בלוד כדי להעיד בדיון של הצעיר. משפחת דוואבשה דרשה לגזור עליו את העונש המרבי לעבירת קשירת קשר עם מניע גזעני, שעומד על עשר שנים, הפרקליטות דרשה מבית המשפט לגזור חמש שנים וחצי על הצעיר - ואילו צוות ההגנה טוען שהוא לא צריך לשבת בכלא אפילו יום אחד.

 

הקטין שהורשע במוערבות בפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )
הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי, חסן שעלאן)
עמירם בן אוליאל והתמונות שנותרו מהבית של משפחת דוואבשה(צילום: מוטי קמחי, חסן שעלאן)
 

"אתם מסתכלים על בן אדם שברגע אחד איבד את בנו, נכדו והחתן שלו", אמר דוואבשה. "אם הייתי הר - הייתי פשוט מתמוטט. שנה שלמה הייתי בבית החולים, לא אכלתי ולא שתיתי. איבדתי משפחה שלמה, ואני לא מסכים לקבל את מתווה הפרקליטות".

 

Hussein Dawabshe in court  ()
יצא באמצע הדיון. הסבא חוסיין דוואבשה

חוסיין הוסיף: "אם הוא תכנן את זה כבר פעם, מה מונע ממנו לבוא ולשרוף את הבית שלי ושל אחמד (הנכד שניצל מהשריפה - ס"ח)? האיש הזה מסוכן לציבור, וחמש שנים וחצי זה לא עונש ראוי". הדוד נאסר אמר: "המעשים שלו לא פחות חמורים, הוא יזם ותמך במעשה. הוא תכנן יחד עם בן אוליאל את המעשה הגזעני הזה, הוא לא מסוכן רק לנו, הוא מסוכן לכל הציבור כל עוד הוא נמצא בחוץ".

 

בסוף הדיון לא הושגה הסכמה בין הצדדים. עורכת הדין יעל עצמון מפרקליטות מחוז מרכז אמרה: "הנאשם מחזיק בעמדות קשות הנוגע לאוכלוסייה הפלסטינית, ובדרך שצריך לפעול כלפיה. אנחנו יודעים שלא מדובר בדיבורים בלבד, הנאשם ביצע תצפית כחלק מתכנון הפיגוע - ומסר את הפרטים לפני ההצתה".

 

 

"באותו הערב הוא עזב אירוע חברתי וחבר לנאשמים האחרים על מנת להוציא את הפיגוע לפועל - ואפשר לראות כמה הוא היה מעורב", הוסיפה. "מדובר בפשע שנאה. הפיגוע פגע בתדמיתה של ישראל בעולם ובהינתן המצב הביטחוני הרגיש בישראל -  מספיק גפרור אחד כדי להצית את מה שקורה בשטח, וכל זה מנציחים את מעגל השנאה".

 

עורך הדין עדי קידר, שמייצג את הצעיר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עורך הדין עדי קידר, שמייצג את הצעיר(צילום: גיל יוחנן)

עו"ד ציון אמיר, המייצג את הקטין יחד עם עדי קידר, טען כי הוא לא צריך לרצות אפילו יום אחד בכלא. "אנחנו חמש שנים אחרי. לא בכדי נותק הקשר בין מה שקרה למה שקדם לכך. צריך להתייחס לכתב האישום על הצד המקל". הסבא חוסיין יצא מהאולם בעקבות דבריו ואמר כי הוא לא מסוגל להקשיב לו.

 

לפי הסנגור, הצעיר הספיק להיות 16 פעמים במעצר, וחייו "נעצרו" בחמש השנים שחלפו מאז המקרה. עו"ד אמיר המשיך ואמר: "בית המשפט צריך לראות לנגד עיניו את הנער בן ה-15 ומה שהתחולל בתוכו באותו הזמן ובאותן הנסיבות. מי שעומד כאן היום זה לא מי שביצע את העבירה. ליבי עם משפחת דוואבשה, אבל אנחנו חייבים לשים את זה בצד. החטא הזה לא נוגע לקטין" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הצעיר בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים