שתף קטע נבחר

אל תתנו להן מכנסונים

אשמח אם יגדירו לילדיי בתקנון את אורך המכנסיים הקצרים ואת אורך השרוול בחולצה. בית ספר הוא לא חוף ים. לא עבור בנים ולא עבור בנות

 

מחאת המכנסיים הקצרים בתיכון עירוני ה במודיעין בית ספר תיכון דרכא בגין ב גדרה כפר סבא (צילום: נועם ישראל)
מחאת המכנסיים הקצרים, השבוע(צילום: נועם ישראל)

חרף דרמה פוליטית שכמוה לא ידענו, ומשבר בריאותי-כלכלי שמי יודע איך נצא ממנו, כבר כמה ימים שמדינת ישראל סוערת סביב מחאה מתוקשרת על לא פחות ולא יותר אורך המכנסיים. שלא לומר מכנסונים. כל תחלואי החברה והמאבקים באפליה הועמסו על כתפיהן של בנות 17-9 בחסות פלוס מינוס 3-2 סנטימטרים של בד. או שעונת מלפפונים קפצה עלינו בהפתעה ואין לנו במה להתעסק, או שהשתגענו לגמרי.

 

 

איש לא ביקש מתלמידות בתי הספר היסודיים והתיכונים ללבוש מכנסי פוטר בקיץ. גם היום, כשבתי הספר מגדירים קוד לבוש, רשאיות בנות ללבוש מכנסיים קצרים. הוויכוח הוא על האורך.

 

ביממות האחרונות, ובחסות העיסוק הבלתי פוסק בנושא, מתנהלים סביב המכנסונים דיוני עומק פילוסופיים שפשוט לא רלוונטיים לאירוע. מה שאנחנו רואים זו מחאה לשם מחאה. בלי קשר למכנסיים בכלל. מישהו מעלה על הדעת שאיסור על לבישת מכנסיים באורך מסוים הוא תוצאה של הרצון לקפח או לייצר חוסר שיוויון? מישהו סבור שמערכת החינוך תקבל בהבנה תלמיד זכר שיגיע עם מכנסונים וגופייה?

 

אני אשמח מאוד אם בית הספר יגדיר לילדיי בתקנון את אורך המכנסיים המותר ואורך השרוול של החולצה. כמו שלא נכנסים לבית משפט או לבית כנסת במכנסיים קצרים וגופייה, אין סיבה שבבית ספר לבוש כזה ייחשב לגיטימי. הכיתות ממוזגות, גם אולמות הספורט, התנאים שונים מאלה שהיו פה לפני 20 ו-30 שנה. אף אחד לא ימות משרוול קצר ומכנסיים קצרים באורך סביר.

 

 

בעולם פרוץ לגמרי, כמעט חסר גבולות, אין רע בכך שבית הספר יישאר סטרילי ולא ייראה כמו מסלול בתצוגת אופנה לבגדי חוף או בית סגור של תוכנית ריאליטי סליזית. מכנס באורך מכובד מכבד את התלמידים, את בית הספר ואת הלמידה.

 

טוב יעשה שר החינוך הנכנס, יואב גלנט, אם יגדיר קוד לבוש אחיד וברור שמיישר קו בין כל בתי הספר היסודיים והתיכונים. מכנסיים קצרים כן, מכנסונים לא. לא לבנות ולא לבנים.

 

והכי חשוב: תלבושת אחידה ותקנון ברור מייצרים בדיוק את השיוויון שבו דוגלים מתדלקי המחאה. זה חשוב, כמעט קריטי, למי שידם אינה משגת או לאלה שלא רוצים להיגרר לטרנדים ומותגים יקרים, שממקדים את העיסוק בשוליים במקום במהות.

 

לבתי אני יכולה להגדיר בדיוק מה ללבוש, ואני אכן מגדירה, אבל אני לא יכולה לשלוט על אחרים. כדי לחסום תחרות מיותרת והפיכת בתי הספר לחוף ים, משרד החינוך חייב להתערב ולהכתיב קו.

 

זה הזמן גם לקרוא ליצרנים, ליבואנים ולזכייני חנויות הבגדים: גם לכם יש אחריות. אופנה היא רק לא מכנסונים באורך תחתונים.

 

  • מורן אזולאי היא הכתבת הפוליטית של ynet

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מורן אזולאי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים