שתף קטע נבחר

אלפים בעצרת בתל אביב: "הגיע הזמן של המוזיקה לשטוף את ישראל"

מעל 3,000 בני אדם השתתפו באירוע מחאה מוזיקלי בפארק צ'ארלס קלור, והתקשו לשמור על הנחיות משרד הבריאות. אביב גפן: "נשארו 170 אלף אנשים ללא פרנסה ביום אחד". שלום חנוך: "היד של מי על הברז, של מי המדינה שאנחנו מפרנסים?". צפו בביצועים

בפארק צ'ארלס קלור בתל אביב התקיימה הערב (ה') עצרת הזדהות עם עובדי תעשיית המוזיקה הישראלית, תחת הכותרת "מאחורי הקלעים". על פי הערכות, באירוע השתתפו בין 3,000 ל-5,000 בני אדם.

 

 

על הבמה הופיעו בכירי זמרי ישראל, בהם אביב גפן, ברי סחרוף, שלום חנוך, ישי לוי, ריטה, ערן צור דני סנדרסון, סי היימן, התקווה 6, דיקלה, רונה קינן, אסתר רדא וטונה. בין ההופעות נאמו אנשים מן התעשייה: המפיקה ליהי גינדין, איש הסאונד ליאור טבת, יו"ר איגוד האמרגנים יוני פיינגולד ואחרים. כזכור, מאז חודש מרץ תעשיית ההופעות המקומית פסקה לחלוטין מפעילות, בעקבות ההגבלות של משרד הבריאות למען מיגור נגיף הקורונה.

 

 

עצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור (צילום: מוטי קמחי)
עצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור(צילום: מוטי קמחי)

האירוע, ביוזמת ענבר ומריוס נכט ובהפקת טלי יעקבי, התקיים באישור המשטרה, לאחר שהמארגנים התחייבו לשמור על הנחיות משרד הבריאות. בין היתר סומנו איקסים על הדשא, בכדי שהמגיעים ישמרו על של שני מטרים זה מזה. בנוסף, המשתתפים התבקשו לחבוש מסכות. עם זאת, נוכח הקהל הרב שהגיע למקום, האנשים התקשו ליישם את ההנחיות.

 

 

עצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור (צילום: רז גרוס)
אלפים הגיעו להזדהות עם תעשיית המוזיקה(צילום: רז גרוס)

הזמר אביב גפן אמר על הבמה: "מרגש לראות את האלפים שהגיעו לפה. הייתה תקופה מאוד מוזרה ופסיכית, אבל באנו לכאן כדי לתמוך בחברינו ובצוותים הנפלאים שללא הם לא יודע איפה כולנו היינו". לדבריו, "נשארו 170 אלף אנשים ללא פרנסה ביום אחד, והם הפסיקו להופיע ואני כאן בשבילם. יש לי נקודת אור קטנה. נפגשתי עם שר התרבות החדש חילי טרופר שהבין את גודל המצוקה ונראה שההופעות ייפתחו בקרוב מאוד והמוזיקה תחזור לישראל כי מוזיקה היא משמעות והיא התפילה שלנו. אני קורא לשר התרבות, אנא תאשר לנו להופיע ותאפשר לנו להופיע באחריות. הגיע התור והזמן של המוזיקה לשטוף את ישראל".

 

 

שלום חנוך שאל את ההמונים: "בתכלס מי משחק בכסף שלנו, היד של מי על הברז, של מי המדינה שאנחנו מפרנסים?" - ומיד לאחר מכן ביצע את שירו "מחכים למשיח". הזמרת ריטה לא הסתירה את התרגשותה הרבה: "כיף לראות אתכם זאת תמונה שהתגעגעתי אליה מאוד-מאוד. ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שהחיינו והגיענו לזמן הזה. גם אנחנו האמנים שעולים על הבמה לא נמצאים פה רק בזכות עצמנו, ויש מאחורינו שרשרת של אנשים שמחברים חוליה אחרי חוליה כדי שברגע שנמצא לבמה והאור יידלק המוזיקה תשמע והכל יקרה בהרמוניה איתכם".

 

דני סנדרסון בעצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור (צילום: רז גרוס)
דני סנדרסון בעצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור(צילום: רז גרוס)

ריטה בעצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור (צילום: רז גרוס)
ריטה(צילום: רז גרוס)

יוני פיינגולד, יו"ר איגוד האמרגנים, הדגיש את הצורך הבהול בחזרה לפעילות: "בלי האמנים לא קיימת תרבות במדינת ישראל. אנשים פועלים פה מתוך תחושת שליחות וחדוות עשייה. עכשיו כשהיד צריכה להיות מושטת לעזרה, ההנהגה מגמגמת, מהססת, משאירה תעשייה שלמה בעלטה גמורה. אנשים צריכים להתפרנס ומזל שיש פה אנשים שלוקחים אחריות על עצמם. המדינה צריכה למלא תפקיד. אנחנו אמורים לקבל תמיכה מירושלים ומהמדינה, כמו במדינה מתוקנת. תרבות זה מזון לנפש, זה החוסן הלאומי. חייבים לתת מענה לכל העוסקים שנמצאים עכשיו במצוקה כי בלי תרבות אין עתיד".

 

 

ברי סחרוף בעצרת ההזדהות (צילום: מוטי קמחי)
ברי סחרוף (צילום: מוטי קמחי)

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר באירוע: "כמה סמלי שבדיוק שנה לאחור היה כאן ערב עם 500 אלף איש באירוויזיון. באיזה עולם מטורף אנו חיים, שהיום שאנחנו אומרים 'תנו לנו להחזיר את התרבות למדינת ישראל'. רבותיי, הקורונה הותירה ללא פרנסהרבבות של זמרים וזמרות, שחקנים ושחקניות ועובדים מאוחרי הקלעים, שמחזיקים את תעשיית התרבות והמוזיקה. הם באי ודאות מתי יוכלו שוב להתפרנס. זאת זעקתה של תעשייה שלמה שדורשת מענה. עיריית תל אביב מחוייבת לאנשי התרבות, כי אתם עושים את המלאכה". חולדאי הוסיף: "אני קורא מפה לממשלת ישראל - אל תשכחו את התרבות. אני פונה לשר התרבות החדש, אתגר רציני עומד בפניך. בואו נשלב ידיים, הזמן קצר והמלאכה מרובה. זה חיוני לקיומה של חברה דמוקרטית וחופשית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עצרת ההזדהות בצ'ארלס קלור
צילום: מוטי קמחי
לאתר ההטבות
מומלצים