שתף קטע נבחר

בניו של חשוקג'י "סלחו" לרוצחים, שחמקו מעונש מוות

הבנים של העיתונאי הסעודי שנרצח בקונסוליה באיסטנבול הודיעו שהם סולחים לחמשת הרוצחים, שנידונו לעונש מוות. ברקע: טענות ללחץ כבד שהופעל על הבנים, כולל שוחד. ארוסתו של העיתונאי: "לאיש אין זכות לחון אותם"

בניו של ג'מאל חשוקג'י, העיתונאי הסעודי שנרצח, אמרו היום שהם "סולחים" לרוצחי האב. בעקבות הודעתם חמשת הגברים שהורשעו ברצח צפויים להינצל מעונש מוות.

 

חשוקג'י, שנהג לבקר את השלטון הסעודי ואת יורש העצר מוחמד בן סלמאן, נרצח באוקטובר 2018 בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. הוא הגיע לקונסוליה כדי לאסוף מסמכים לקראת חתונתו עם ארוסתו הטורקייה. הרוצחים ביתרו את גופתו והוציאו אותה מבניין הקונסוליה.

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
ג'מאל חשוקג'י(צילום: EPA)

הרצח עורר סערה עולמית ופגע קשות במעמדו של בן סלמאן בזירה הבינלאומית. ממשלות במערב, וגם ה-CIA, טענו שבן סלמאן הורה לרצוח את העיתונאי שביקר את שלטונו. השלטון הסעודי הכחיש אחריות לרצח. בספטמבר 2019 בן סלמאן לקח אחריות אישית, במידה מסוימת, ואמר שהרצח "קרה במשמרת שלי".

 

במהלך משפט הרצח הגיעו 11 חשודים לבית המשפט בריאד. שלושה מהם נידונו למאסר, ועוד שלושה שוחררו אחרי שהאישומים נגדם בוטלו. חמישה נידונו לעונש מוות. רוב השמות של הנאשמים שהגיעו לבית המשפט - כולל של חמשת הרוצחים - לא פורסמו. ארגוני זכויות אדם, וגורמים באו"ם, מתחו ביקורת על המשפט וטענו שמדובר במשפט ראווה שלא מעניש את מי שתכננו את הרצח.

 

בית המשפט בסעודיה שהודיע בדצמבר על עונש המוות לחמשת הגברים אמר שהרצח לא תוכנן מראש. ההצהרה הזאת תואמת את ההערכות של גורמים בסעודיה, אך סותרת את הממצאים של חקירה שהוביל האו"ם על רצח העיתונאי הסעודי שנחשב למתנגד משטר.

מלך סעודיה, יורש העצר בן סלמאן, ובנו של ג'מאל חשוקג'י (צילום: רויטרס)
בניו של חשוקג'י נפגשים עם מלך סעודיה ויורש העצר(צילום: רויטרס)
 

אחרי גזר הדין בדצמבר אמר סלאח, בנו של חשוקג'י: "מבחינתנו זה הוגן שהצדק נעשה". כעת הודיע סלאח שבניו של חשוקג'י סולחים לרוצחים. "אם אדם סולח ומתפייס הוא מקבל את הפרס שלו מאללה", כתב בטוויטר. "לכן, אנחנו, הבנים של הקדוש המעונה ג'מאל חשוקג'י, מודיעים שאנחנו מוחלים למי שרצחו את אבא שלנו". במערכת המשפט בסעודיה, שפועלת לעיתים קרובות לפי החוק האיסלאמי, מחילה של משפחת הנרצח יכולה להוביל לחנינה רשמית.

 

ארוסתו של חשוקג'י אמרה היום שאיש לא יכול לחון את הרוצחים. "לאף אחד אין את הזכות לחון את הרוצחים. אנחנו לא נחון אותם, ולא את מי שהורו על הרצח", כתבה בטוויטר.

 

המחילה של הבנים מעוררת סערה, על רקע טענות שסעודיה הפעילה עליהם לחץ כבד. העיתון וושינגטון פוסט, שבו עבד חשוקג'י, דיווח בשנה שעברה שילדיו של העיתונאי הנרצח קיבלו מסעודיה בתים בשווי מיליוני דולרים ואלפי דולרים מדי חודש. סלאח חשוקג'י הכחיש את הדיווח.

 

אנייס קלמאר, חוקרת מיוחדת מטעם האו"ם, אמרה שה"מחילה" של הבנים היא דוגמה נוספת ל"פרודיה המשפטית" של סעודיה. היא ציינה שלמרות שההודעה מזעזעת היא הייתה צפויה. בעבר פרסמה קלמאר דו"ח שקבע כי יש ראיות אמינות שקושרות את בן סלמאן לרצח חשוקג'י, וקראה לחקור אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים