שתף קטע נבחר

קיצוץ הקורונה הראשון: לא יועברו תקציבים מיוחדים לירושלים

ברקע משבר הקורונה, הממשלה תתכנס ביום ראשון לישיבה שבה תציין את יום ירושלים. בניגוד לשנים עברו - הישיבה תתקיים בכנסת ולא יועלו הצעות משמעותיות או תקציביות לחיזוק הבירה

 

 

בישיבתה ביום ראשון הקרוב לא צפויה הממשלה - שתציין את יום ירושלים - לאשר העברת תקציבים מיוחדים לבירה, בניגוד לשנים עברו. בישיבה תהיה התייחסות אחת ליום – אישור הצעה לעגן בהחלטה את נוהל ביקורי תלמידי ישראל בעיר הבירה לפחות שלוש פעמים לאורך 12 שנות הלימוד שלהם.

צעדת הדגלים המסורתית לציון יום ירושלים בהשתתפות רפי פרץ ויהודה גליק (צילום: AFP)
ריקוד הדגלים ביום ירושלים. לא תוענק "מתנה" לבירה(צילום: AFP)

ואולם, הנוהל מעוגן בסך הכול בחוזר מנכ"ל, ומאפשר לכל מנכ"ל או לכל שר לבטל אותו בסופו של דבר. עלות ההצעה היא שבעה מיליון שקל, אך גם כאן לא מדובר בתקציב מחדש, מאחר שמדובר בתוכנית שקיימת כבר 10 שנים מתקציבי ממשלה.

 

מדי שנה מציינת הממשלה את יום ירושלים בישיבה חגיגית. בעבר, נהגה הממשלה לקיים ישיבות חגיגיות באתריה של ירושלים ובמהלכה העניקה "מתנה" לעיר – שורת החלטות ממשלה שנועדו לחזק את הבירה. בשנים האחרונות נערכה הישיבה במקומות מוזיאון ארצות המקרא, מנהרות הכותל, מוזיאון ישראל וגבעת התחמושת.

גנץ ונתניהו בישיבת הממשלה הראשונה  (צילום: קובי גדעון, לע
הישיבה תתקיים בכנסת ולא באחד מאתרי הבירה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: לע
(צילום: לע"מ )
 

בישיבות התחרו השרים על אישור תוכניות לפיתוח העיר- כך למשל אושרה בשנת 2018 תכנית להשקעה במזרח ירושלים בעלות של כשני מיליארד שקלים, מתוכם 350 מיליוני שקלים לעיר העתיקה. בשנת 2016 אושרה תוכנית היובל לפיתוחה הכלכלי של ירושלים בעלות של 850 מיליון שקלים, ובשנים קודמות אושרו פרויקטים כמו קריית הספורט הלאומית והקמת מוזיאון להנצחת מלחמת ששת הימים בגבעת התחמושת.

 

בשנה שעברה נערכה ישיבת ממשלה מצומצמת ביום ירושלים, בגלל שזו הייתה ממשלת מעבר שהוגבלה באישור תקציבים חדשים. זו השנה השנייה ברציפות שבה הממשלה לא תתכנס באחד מהאתרים בבירה, ולחלופין היא תתכנס בטרקלין שאגאל בכנסת.

  (הקרן למורשת הכותל המערבי)
יום ירושלים בכותל המערבי(הקרן למורשת הכותל המערבי)

צעדת הדגלים המסורתית לציון יום ירושלים בהשתתפות רפי פרץ ויהודה גליק (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

יש לציין כי בשנה האחרונה שר האוצר משה כחלון אישר את מענק הבירה הגדול אי פעם, שעמד על 950 מיליון שקלים. אך בעוד שמענק הבירה משמש לתקציב השוטף של ניהול העיר, רוב החלטות הממשלה נוגעות לתקציבי פיתוח, והמשמעות היא הקפאת הפיתוח של ירושלים. כמו כן, בעבר הממשלה אישרה הקצאת מבנים והעברת קרקעות, כמו הקצאת קרקעות לאנשי כוחות הביטחון בשכונות חדשות ועוד.

 

פלר חסן נחום, משנה לראש העיר משה ליאון, אמרה: "לפני מספר ימים חגגנו את יום ירושלים, בליווי הצהרות חגיגיות מכל שרי הממשלה. התאכזבתי לגלות שבישיבת הממשלה הקרובה אין אפילו החלטת ממשלה אחת לקידום העיר. דווקא בימים אלה כאשר תוכנית טראמפ מרחפת באוויר וענפי התיירות והעסקים על סף קריסה, ראוי שהממשלה תצהיר על תוכנית ותפעל לחיזוק במעשים של עיר הבירה".

 

ממשרד ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ריקוד הדגלים ביום ירושלים
צילום: AFP
מומלצים