שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האנטישמיות כתחביב

  אחרי מעצר בקווינס בחשד לתכנון תקיפת יהודים, נראה שוירוס האנטישמיות נמצא כאן בכדי להישאר. כיצד תוכל מדינת ישראל ביחד עם יהודי התפוצות, לעמוד אל מול הווירוס הוותיק והקטלני הזה? טור מיוחד

  ב-14 במאי עצרה משטרת ניו-יורק שני גברים ברובע קווינס שבעיר בחשד לרכישת כלי נשק רבי עוצמה לשם תקיפת יהודים על רקע אנטישמי. השניים נעצרו לאחר חקירה ממושכת בת מספר חודשים, במהלכה העלו פוסטים גזעניים במדיה החברתית שהדליקו נורות אדומות אצל רשויות החוק. בין היתר, השניים העלו פוסטים לאינסטגרם עם סמלים נאציים ושיבחו את המתקפה האנטישמית במונסי בחנוכה בשנה שעברה, לצד תמונה של הכניסה למרכז יהודי קהילתי בקווינס.

   

  בשנים האחרונות עלתה משמעותית המודעות לתופעת האנטישמיות בארה"ב, לאחר שנים בהן השקיפה הקהילה היהודית על האנטישמיות באירופה ובעולם הערבי במחשבה תמימה – וכה נאצלת – שזו לא תגיע אל חופי ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. הפיגוע האנטישמי בפיטסבורג, כמו גם תקריות אנטישמיות סביב תנועת החרם כנגד ישראל בקמפוסים ומעבר בעשור האחרון, הובילו לשינוי תפיסתי בקרב רבים ממנהיגי הקהילה. גם כעת, בזמן שארה"ב מתמודדת עם משבר של ממש סביב וירוס הקורונה – ואולי דווקא כעת – אנו עדים לעלייה משמעותית בגילוי אנטישמיות בכלל ואנטישמיות מקוונת בפרט.

   

  ידיעות ()
  אנטישמיות בארה"ב 2020

  "היקום היהודי" המרשים בארה"ב מורכב מעשרות רבות של ארגונים מקומיים וארציים אשר פועלים בזירות שונות (פוליטיקה אמריקאית, תדמית ישראל, תמיכה באוכלוסיות מוחלשות, קשרים בין-קהילתיים ועוד), רובם ככולם חורתים על דגלם את המאבק באנטישמיות, בסדרי עדיפויות כאלו ואחרים. יחד עם זאת, יש הטוענים במידה לא מבוטלת של צדק כי ריבוי זה של גורמים הפועלים למיגור האנטישמיות יוצר בלבול בקרב השורות ומונע אפשרות של הגעה למסה קריטית של הצלחה במאבק, הצלחה אליה ניתן להגיע אך ורק באמצעות איחוד השורות. ניסיון רב שנים בעבודה בתחום מלמד שקשה – אם לא בלתי אפשרי – להגיע לאיחוד ממש של כל הכוחות הפועלים, אולם ברור כשמש כי מאמץ כזה חייב להתקיים. זאת ועוד, ניתן לנסות ולהתכנס תחת המכנה המשותף הרחב ביותר אשר יאפשר לכמה שיותר ארגונים – גם אם לא כולם – לשאת דגל זהה בכדי להשיג תוצאות בשטח. דגל כאמור עשוי להיות חיוב ענקי המדיה החברתית לאמץ את הגדרת העבודה לאנטישמיות, כפי שהונחה על שולחן הקהילה הבינ"ל במאי 2016 על ידי הברית הבינלאומית לשימור זכר השואה International Holocaust Remembrance Alliance IHRA. מאז ההגדרה אומצה רשמית, בין היתר, על ידי ארה"ב, גרמניה, צרפת וכמובן, ישראל.

   

   

  אולם בטרם נבוא בטענות ומענות כלפי הקהילה היהודית ברחבי העולם, דומה שעלינו לעשות קצת סדר בבית. בימים האחרונים ולקראת כינונה של ממשלת נתניהו-גנץ, עדכן עיתונאי מקור ראשון, צביקה קליין, כי יו"ר כחול לבן הודיע על מינוי אורית פרקש-הכהן לשרה לעניינים אסטרטגיים וכי תחת אחריותה יהא גם המאבק הגלובלי באנטישמיות, תחום אשר עד כה היה בידי משרד החוץ ומשרד התפוצות. רבות נאמר, וגם נכתב, על פירוקו הטרגי של משרד החוץ וריקונו מסמכויותיו לאורך השנים האחרונות (ראה ערך משרד התפוצות והמשרד לעניינים אסטרטגיים), אולם לא צפוי שינוי בנושא בייחוד על רקע הצפיפות הפוליטית במעשה המרכבה הקואליציוני. ולמרות הכל – נדמה שלנושא האנטישמיות מגיע להתייחס אחרת. מדובר בבעיה קיומית של ממש עבור קהילות רבות ברחבי העולם אשר נושאות על נס את התמיכה בישראל ומזרימות לה חמצן פוליטי וכלכלי, פילנתרופי ואנושי, קהילות להן אנו חבים חובה מוסרית שכן, בעצם, כולנו אחד. אל לנו להתייחס למאבק באנטישמיות כמטבע פוליטי עובר לסוחר וטוב תעשה ממשלת ישראל אם תשכיל ליצור אסטרטגיה אחידה סביב המאבק באנטישמיות והגורם הראוי ביותר להובילו, שכן רק אז תוכל – מוסרית ומעשית – להוביל תהליך של איחוד שורות שכזה גם בקרב "היקום היהודי" רחב היריעה שמעבר לים.

   

   

  לבסוף, אני כולי תקווה שנצליח במאמצינו למצוא תרופה וחיסון לווירוס הקורונה החדש, ולאלו שעוד בדרך. יחד עם זאת, ברור כי וירוס האנטישמיות הוותיק ורב העוצמה נמצא כאן בכדי להישאר, גם אם יעטה על עצמו גלימת משבר כלכלי או בריאותי כזה או אחר. ייטב לה למדינת ישראל, ולעם היהודי בכלל, אם יפעל יחד – כאגרוף ברזל בכפפת משי, בכדי לעמוד מול האנטישמיות ואם לא להכניע אותה לחלוטין, להפגין מולה חומה בצורה של אחדות ועוצמה, כזו אשר תוציא את הרוח ממפרשיה.

   

   

  הכותב הינו דובר הקונסוליה הישראלית בנ"י לשעבר ופעיל בקהילה היהודית והישראלית בארה"ב

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנה נגד אנטישמיות בברוקלין.
  מומלצים