שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

לקראת פתיחת המסעדות ובתי המלון: חובת עטיית המסכות חוזרת

החום הביא להקלה זמנית בהנחיות, אבל עכשיו המסכות שוב בגדר חובה. בסוף השבוע רבים יצאו בפנים גלויות, וברביעי ישובו המסעדות. המשטרה חילקה 4,264 דוחות בגין אי-עטיית מסכה מתחילת מאי

  

בחום הכבד ורגע לפני פתיחת המסעדות ובתי המלון, בסוף השבוע נצפו ברחבי ישראל התקהלויות רבות של אנשים ללא מסכות פנים. על רקע הירידה החדה במספר המאובחנים בשלושת השבועות האחרונים שאלת הרלוונטיות של עטיית המסכה עולה ביתר שאת, אבל כרגע במערכת הבריאות אין כוונה לבחון מחדש את ההנחיות.

חוף הים בתל אביב (צילום: AP)
חוף הים בתל אביב(צילום: AP)

ביום רביעי הקרוב ייפתחו המסעדות ובתי המלון על פי המתווים שהוצעו ואושרו על ידי משרד הבריאות, כאשר אזרחים רבים בוחרים שלא לעטות יותר את המסכה. על אכיפת ההנחיות אמונה המשטרה, אך לא בכל אזורי הארץ ניתנו קנסות. במחוז הצפון למשל, עד כה לא חולקו קנסות בכלל על היעדר עטיית מסכה.

בוקר שישי בחוף הצוק (צילום: יאיר שגיא)
פקחים בחוף הצוק בתל אביב(צילום: יאיר שגיא)

בסך הכל, מתחילת מאי נרשמו על ידי משטרת ישראל 4,264 דוחות בגין אי-עטיית מסכה. במשטרה לא השיבו לפניית "ידיעות אחרונות" ו-ynet באשר לחלוקת הקנסות על פי מחוזות. 

 

יש לציין כי על פי הנחיות משרד הבריאות, עטיית מסכת הפנים היא עדיין חובה למעט מקרים חריגים ובהם פעילות ספורטיבית, עבודה בחלל שיש בו מחיצה בגובה מטר ועשרים, בעת מתן הרצאה (על ידי המורה או המרצה), תלמידים בכיתות א-ג', ילדים עד גיל שבע, טיפול רפואי או נפשי שדורש הורדת מסכה, בעת צילומי הפקות טלוויזיה וקולנוע, חזרות בתיאטרון, ובעת מתן שירות לאדם עם מוגבלות שמיעה.

קניות בסופר באשקלון (צילום: רועי עידן)
סופרמרקט באשקלון(צילום: רועי עידן)

הציבור ללא מסכות בעקבות גל החום וההחלטה של יולי אדלשטיין (צילום: מוטי קמחי)
עובדים ללא מסכות(צילום: מוטי קמחי)

"אין ספק ששכיחות המחלה בישראל נמוכה ביותר וזה בזכות התנהגות אחראית של רוב האוכלוסייה ברוב המצבים", אומר פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית וחבר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות.

  

"צריך לזכור שבשבוע שעבר ניתנה הנחיה להקל בנושא מפאת מזג האוויר ולכן יש לשים בקונטקסט את התמונות שראינו השבוע ברחובות הערים.

  

"זהו עניין של הסתברות ומזל רע עד שלהתקהלות של אנשים שלא נזהרים ייכנס אדם מידבק ללא מסכה ובכך יעביר הלאה את הנגיף לאנשים רבים", הוסיף פרופ' בליצר. "העדויות מדברות על כך שהמחלה מתפשטת בעזרת 'מפיצי על' ועטיית מסכה מונעת מאדם שאינו מודע לכך שהוא נושא את הנגיף, והוא 'מפיץ על' בפוטנציה, להדביק אנשים רבים סביבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים