שתף קטע נבחר

פרס יוקרתי לחתן פרס ישראל שנפצע קשה בתאונה

פרופ' דוד קשדן מהאוניברסיטה העברית, שנפצע קשה מאוד בתאונת דרכים בירושלים ב-2013, זכה בפרס שואו היוקרתי. לאחר הזכייה אמר: "לא עשיתי שום דבר. פשוט עסקתי במתמטיקה כל חיי ולא למעני"

כבוד לאקדמיה הישראלית: המתמטיקאי פרופ' דוד קשדן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, חתן פרס ישראל במתמטיקה ומדעי המחשב על עבודתו המתמטית בתחום תורת החבורות (2012), פרס א.מ.ת. (2016), פרס רוטשילד (2010) ופרס מקארטור (1990) - זכה בפרס שואו, הנחשב לאחד הפרסים הנחשבים בעולם בתחום המדעים. קשדן הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס ובהוקרה הנדירה על הישגיו בתחום המתמטיקה המופשטת. פרופ' קשדן נפצע ב-2013 באורח קשה מאוד בתאונת דרכים בירושלים, לאחר שמשאית פגעה בו. למרות שמצבו הוגדר קריטי, הוא הצליח להתאושש.

 

פרופ' דוד קשדן  (צילום: באדיבות משפחת קשדן)
פרופ' דוד קשדן (צילום: באדיבות משפחת קשדן)

 

פרופ' קשדן (73), תושב ירושלים המתגורר בשכונת קטמון בעיר, ומשמש כיום גם כחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב ובאקדמיה הלאומית של ישראל. את הפרס הוא חולה עם פרופ' אלכסנדר בלינסון מאוניברסיטת שיקגו. סכום הזכייה המשותפת עומד על 1.2 מיליון דולר. פרופ' קשדן אמר לאחר שהתבשר על הזכייה: "זה כבוד גדול בשבילי. כמובן שהייתי שמח מאוד, ואני יותר ממאושר לקבל את הפרס. אבל לא עשיתי שום דבר. פשוט עסקתי במתמטיקה כל חיי ולא למעני. אני מרגיש שאני בחברה טובה של חוקרים ומתמטיקאים שקיבלו עד כה את הפרס".

 

פרופ' קשדן עלה לישראל בשנת 2004, ומאז מכהן כפרופסור מן המניין בחוג למתמטיקה בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית. הוא נודע בעיקר בעקבות תכונת קשדן (T) שפיתח בשנת 1967, הקשורה לתורת ההצגות של חבורות ומהווה תחום מחקר פורה עד היום.

 

הוא נודע בשיתופי הפעולה במחקריו עם מתמטיקאים נודעים אחרים, בעיקר עם ישראל גלפנד, ג'ורג' לוסטיג וגריגורי מרגוליס. הוא מנהל שנים רבות את מה שנקרא "סימנרי קשדן", אליהם עולים חוקרים וסטודנטים לרגל מכל קצוות הארץ והעולם.

 

כאמור, בשנת 2013 עבר קשדן תאונת דרכים קשה כאשר נפגע על ידי נהג משאית בשעה שרכב על אופניו סמוך לקניון מלחה בירושלים. מצבו הוגדר קריטי, ובמשך מספר שבועות הוא היה בין חיים ומוות. לאחר ארבעה חודשים של אשפוז, ניתוחים וטיפולים יצא קשדן מבית החולים באופן שהוגדר כנס.

פרופ' דוד קשדן  (צילום: באדיבות משפחת קשדן)
פרופ' דוד קשדן (צילום: באדיבות משפחת קשדן)
 

 

פרס שואו (Shaw) הוא פרס בינלאומי לחוקרים שהגיעו לפריצת דרך משמעותיות במחקריהם או ביישומים אקדמיים ומדעיים, ועבודתם הביאה להשפעה חיובית ומעמיקה על האנושות. השנה הודיעה הקרן של פרס שואו כי ישנם שישה זוכים בפרס, מארה"ב, בריטניה, גרמניה וישראל, בשלוש קטגוריות שונות – אסטרונומיה, מדעי החיים ורפואה, ומדעים מתמטיים.

 

פרופ' אלכס לובוצקי, חתן פרס ישראל במתמטיקה ונשיא האיגוד מתמטיקה באוניברסיטה העברית על שם אלברט איינשטיין, חברו הטוב של פרופ' קשדן ושותף לאחדים ממאמריו של קשדן, סיפר כי "פרופ' דוד קשדן הוא מהמאורות הגדולים של תורת ההצגות. המקוריות והידע שלו הם בלתי נתפסים. הוא הצליח להותיר חותם על שטחים רבים של מתמטיקה שהם לוא דווקא באים באופן טבעי עם תורת ההצגות. לדוגמה, עוד בהיותו לפני גיל 20 פיתח את מה שמכונה היום 'תכונת T של קשדן'. בזמנו זה היה רעיון מקורי ומדהים שפתר סימולטנית שתי בעיות מפורסמות בתורת החבורות. אבל זו הייתה רק ההתחלה, והרעיון הזה התגלגל ומצא לעצמו שימושים בשטחים רבים של המתמטיקה, ואפילו במדעי המחשב. רשתות תקשורת מסוימות נבנות היום על בסיס הרעיון הקודח שעלה במוחו של קשדן הצעיר במוסקבה לפני למעלה מ-50 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות משפחת קשדן
פרופ' דוד קשדן
צילום: באדיבות משפחת קשדן
מומלצים