שתף קטע נבחר

כ-11,000 דונם: שמורת טבע חדשה מזרחית לחיפה

שמורת גבעת אלונים היא בעלת ערכיות אקולוגית, סביבתית ומרחבית גבוהה, וכוללת סוגים רבים של יונקים ו-15 מינים שונים של זוחלים

שמורת טבע חדשה - לא רחוק מחיפה והקריות: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה הפקידה תוכנית לשמורת הטבע החדשה - גבעות אלונים. השמורה טרם הוכרזה באופן רשמי, אך כעת נותרו רק עוד שני שלבים עד לרגע המיוחל: אישור סופי של הוועדה המחוזית וחתימה של שר הפנים, אריה דרעי.

 

האזור שבו תהיה שמורת גבעת אלונים (צילום: רשות הטבע והגנים)
האזור שבו תהיה שמורת גבעת אלונים(צילום: רשות הטבע והגנים)

 

השמורה, ששטחה כ-10,700 דונם, משתרעת בין קרית טבעון ובסמת טבעון ממזרח, כביש 70 ממערב, נחל ציפורי ואושה העתיקה מצפון, נחל הקישון וכביש 75 מדרום מערב. התוכנית חלה בתחום מרחבי תכנון: זבולון, מורדות כרמל וגלילי מחוז חיפה.

 

השטח שבו תוקם השמורה, שאושרה בוועדה שבראשה עומד איתמר בן דוד, מוקף וגובל בישובים: קריית טבעון, בסמת טבעון, חילף, נופית, חוואלד, איבטין, ראס עלי, רכסים, כפר חסידים, שער העמקים ויגור. בתחום השמורה כלולים מקטעים של נחל הקישון ונחל ציפורי. כמו כן, בתחום השמורה ובסמיכות לה עוברות תשתיות אזוריות וארציות - דרכים (כביש 6, כביש 762, כביש 75), מים, חשמל, ביוב.

מפת השמורה, המסומנת בכחול ()
מפת השמורה, המסומנת בכחול

  

השמורה כוללת סוגים רבים של יונקים, בהם: צבוע, חתול אפור, גירית מצויה, שועל, תן, דורבן ועוד. כמו כן, כוללת 15 מינים שונים של זוחלים, בהם: חרדון מצוי, זעמן זיתני, חומט פסים, קטמן, זעמן שחור, שממית עצים ולטאה ירוקה המצויה בסכנת הכחדה.

 

שטח השמורה הוא בעל ערכיות אקולוגית, סביבתית ומרחבית גבוהה מאוד. השטח מאופיין בגבעות מתונות המופרדות על ידי ערוצי ואדיות, שטחים חקלאיים ובשטח מגוון בעלי חיים. לכן, קיימת חשיבות גדולה בשימור שטח טבעי נרחב, המהווה מסדרון אקולוגי, וניתן למצוא בו שטחים מרוחקים יחסית מהשפעות השוליים של היישובים מסביב. התוכנית נועדה לשמור על החי, הצומח והדומם, הנוף והמורשת בתחומה, ומאפשרת ביקורי קהל לשהיית יום על ידי פיתוח מינימלי רק לטובת שבילי הליכה, שבילי אופניים, תצפיות, שילוט מנחה, גשרונים ונקודות עצירה.

 

צבוע מפוספס (צילום: shutterstock)
צבוע מפוספס(צילום: shutterstock)

 

מרשות הטבע והגנים נמסר: "מדובר בשטח טבעי עשיר ומגוון בבתי גידול וערכי צומח, חי ונוף , המהווה גם מסדרון אקולוגי חשוב בין הכרמל לבין נחל ציפורי. תוכנית שמורה זו באה לידי ביטוי גם בתמ"א 1, תוכנית המתאר הארצית האחודה".

 

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, הוסיפה כי "חשיבות התוכנית היא בכך שהשטח מהווה חוליה טבעית המקשרת בין הכרמל לגליל במסדרון אקולוגי חשוב. על כן, נכללו בתחום התכנית שטחים חקלאיים נרחבים, באזור נחל הקישון, במטרה לשמר מסדרון אקולוגי באופן שיאפשר מעבר חופשי לחיות הבר תוך המשך עיבוד חקלאי, ונקבעו הוראות לממשק השטח החקלאי בהתאם לכך".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רשות הטבע והגנים
המקום שבו תוקם שמורת הטבע
צילום: רשות הטבע והגנים
מומלצים