שתף קטע נבחר

"תתקשרו למשטרה, הוא מתחזה": פרטים חדשים בפרשת סלומון טקה

בדיון ההוכחות השני הוצג סרטון שבו שחזר אחד מחבריו של הצעיר שנורה למוות בידי קצין משטרה לפני כשנה את האירוע. לפי השחזור, טקה וחבריו סברו כי אין מדובר בשוטר וכי הנשק מזויף. עם זאת, בעדותו אמר חברו של טקה כי השוטר הבהיר להם כי מדובר באקדח אמיתי

 

 

 

 

בבית משפט השלום בחיפה החל הבוקר (יום ב') דיון ההוכחות השני בתיקו של קצין המשטרה המואשם בגרימת מוות ברשלנות לאחר שירה והרג את סלומון טקה לפני כשנה. בדיון העידה ראש שלוחת מח"ש שחקרה את הקצין, החוקרת מעיין לוי-כהנא. כמו כן הוצג סרטון שבו נראה אחד הנערים שהיה עם טקה בעת האירוע כשהוא משחזר את הירי. הנער טען כי טקה אמר לחבריו: "תתקשרו למשטרה. הוא מתחזה".

 

טקה נורה ב-30 ביוני 2019, סמוך לביתו בשכונת קריית חיים שבחיפה. מחקירת המחלקה לחקירות שופטים והמעבדות לזיהוי פלילי עלה כי קצין המשטרה ירה לכיוון הרצפה, בניגוד לנהלים, ורסיס מהכדור חדר לחזהו של הצעיר והביא למותו.

משפחתו של סלומון טקה יושבת שבעה (צילום: AFP)
משפחתו של סלומון טקה בזמן השבעה(צילום: AFP)
 

השוטר הנאשם בבית המשפט (צילום: גיל נחושתן )
השוטר הנאשם בבית המשפט(צילום: גיל נחושתן )

משפחת טקה בבית המשפט (צילום: עידו ארז )
משפחת טקה בבית המשפט(צילום: עידו ארז )

משפחת טקה בבית המשפט (צילום: עידו ארז )
(צילום: עידו ארז )

הקצין וסנגורו, עו"ד יאיר נדשי, טוענים כי השוטר חש סכנה מוחשית לחייו מצד המנוח וחבריו, שזרקו לעברו אבנים גדולות שאף פגעו בו. עוד הם טוענים כי האינטרקאציה בינו לבין טקה החלה לאחר שרעייתו של הקצין הסבה את תשומת ליבו לאירוע סחיטה של קטין שבו היו מעורבים כמה צעירים במקום.

 

סרטון השחזור צולם שעות ספורות לאחר מותו של טקה. בשלב מסוים, כך לפי העדות והשחזור, חשבו הנערים כי קצין המשטרה אוחז אקדח "איירוסופט" ולא נשק אמיתי. עם זאת, הנער סיפר כי השוטר הבהיר להם כי מדובר באקדח אמיתי.

 

השופט לחוקרת מח"ש: "מי זרק את האבנים?"

פרקליטו של הנאשם, עו"ד יאיר נדשי, שאל את לוי-כהנא אם נלקחו דגימות דנ"א מהנערים שהיו נוכחים באירוע, ואם נערכה השוואה בין הממצאים לבין האבנים שנמצאו בזירה. היא השיבה בשלילה. השופט, ד"ר זאיד פלאח, תהה: "לא היה חשוב לכם לראות מי זרק את האבנים? יש חשיבות לשאלה אם אחד זרק או שניים או שלושה. הטענה היא שהירי בוצע כהגנה עצמית. אין מחלוקת שהאבנים פגעו בו (בשוטר - א"ר) - אז לא חשוב לכם לדעת? לדעתי זה חשוב מאוד".

 

החוקרת השיבה: "באותו זמן לא נראה לנו חשוב מי זרק את האבנים. אני זו שביקשתי להעביר את האבנים לבדיקה, כי המכה והחבלה שהיו על כתפו של הנאשם נראו כאילו נוצרו מפגיעת אבן. זה לא שניסינו לחקור רק צד אחד".

 

בתחילת החקירה ביקש סנגורו של השוטר לחקור את חוקרת מח"ש על "השפל חסר התקדים באמון הציבור, ובעיקר זה של בני העדה האתיופית, במח"ש". לנוכח התנגדות התובע, עו"ד רונן יצחק, אסר השופט את השאלה.

 

הסנגור המשיך בחקירה הנגדית ותשאל את החוקרת על מידת השפעתם של האירועים הקשים לאחר הירי,  כמו גם של הפרסומים בתקשורת על אופן ניהול החקירה. בין השאר טען כי היה קשר בין דוברת מח"ש לבין צוות החקירה בדבר הפרסומים מהחקירה. החוקרת אמרה כי לא היה קשר כזה, אולם אישרה כי הדוברת היא שהפנתה את צוות החקירה לסרטון שבו מסרו שני קטינים עדות על אירועי אותו לילה.

 

בקשתו של הסנגור לקבל מידע על עברו הפלילי לכאורה של טקה נענתה בשלילה על ידי בית המשפט. בתוך כך, בשבוע שעבר הגישו בני משפחתו של טקה תביעת נזיקין אזרחית לבית המשפט המחוזי בחיפה. הם תובעים פיצויים מהמשטרה ומהקצין, בסכום של יותר מ-2.5 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תמונתו של סלומון טקה שנורה למוות
צילום: AFP
מומלצים