שתף קטע נבחר

מבצע "ליאון": האסיר לשעבר שהפך לסוכן הפיל עשרות עבריינים ויקבל הגנה

הוא גדל בלב תעשיית הסמים בישראל וריצה 22 שנות מאסר. בימ"ר מרכז לא האמינו שהעבריין הבכיר מלוד, שדומה לשחקן ז'אן רנו, יהפוך לסוכן. כך התגלגל המבצע החשאי, שבסופו הסוכן הערבי הראשון שנכנס לתוכנית להגנת עדים הביא למעצרם של 60 חשודים

  

 

במשך 22 שנים הוא ישב בכלא ונחשב לדמות מפתח בעולם הפשע. בימ"ר מרכז "חיזרו" אחריו תקופה ארוכה, אך איש לא באמת האמין שלבסוף יחצה את הקווים. לעיתים הוא נתן לחוקרים רסיסי מידע מודיעיני - בין היתר בשל אינטרס כזה או אחר, אך בערב יום השואה אשתקד זה קרה.

 

רק אחרי שעמד בשורת מבחנים שכללו, בין השאר, רכישת מטען חבלה בבית חולים - יצא לדרך "מבצע ליאון" היום (ב') לפנות בוקר הפך המבצע החשאי לגלוי- ו-60 חשודים בסחר בסמים ובנשק, בהם שני ראשי ארגוני פשע ועוד שלושה ראשי כנופיות גדולות מירושלים - נעצרו.

 

כרזה סרט לאון  ()
 

כמעט כל כמה חודשים מודיעה המשטרה כי סוכן סמוי הצליח להפליל עשרות עבריינים, אבל "ליאון" היה סוכן מסוג אחר. גורם המעורה בפרטים אמר: "'ליאון' הוא החלום הרטוב של כל יחידה בעולם". הוא גדל בלב לבה של תעשיית הסמים בישראל וכאמור ריצה 22 שנות מאסר במצטבר. הייתה לו "דלת פתוחה" אצל כל העבריינים הבכירים בישראל.

 

מפעיליו נתנו לו את השם "ליאון" בשל הדמיון לשחקן ז'אן רנו, ששיחק את הדמות הראשית בסרטו הידוע של לוק בסון משנת 1994 - והוא הפך לסוכן הראשון מהמגזר הערבי שייכנס לתוכנית של הרשות להגנת עדים.

 

גם כשקיבל את ההודעה על כך שהעבריין הבכיר מלוד מוכן להפוך לסוכן, רב-פקד אייל אנקונינה, ראש מחלק סוכנים בימ"ר מרכז, לא ממש האמין. לבלשים שעובדים תחתיו בימ"ר מרכז יש רשימה ארוכה של עבריינים שמוכנים לשתף פעולה עם המשטרה, אבל ביחידה לא מוכנים "לקפוץ" על כל אחד. "חשוב לנו לדעת מה עבריין יכול להביא לנו", סיפר גורם בכיר ביחידה. "לא כל תפיסת נשק, או עסקת סמים שווה הפעלת סוכן".

 

מבצע חשאי לתפיסת אמל
מבצע המעצרים(צילום: דוברות המשטרה )

מבצע חשאי לתפיסת אמל
(צילום: דוברות המשטרה )

מבצע חשאי לתפיסת אמל
(צילום: דוברות המשטרה )

הבלשים דרשו מ"ליאון": "תקנה לנו מטען חבלה"

הפגישה באותו ערב במשרדי ימ"ר מרכז הייתה דרמטית: לחוקרים לא היה שום תיק נגד "ליאון", אבל הוא, כך מתברר, כבר היה בשל לחצות את הקווים. הוא השאיר רשימה ובה שמות של עבריינים שעמם הוא עומד בקשר. בימ"ר החליטו לערוך לו "מבחן קבלה" ואמרו לו שהם "חושבים על זה". בינתיים, הם החלו לעקוב אחריו. כשהבינו שהוא רציני - הוחלט על מבחן נוסף: "אנחנו רוצים שתקנה לנו מטען חבלה".

 

"ליאון" לא התבלבל והתקשר באותו רגע לאחד מסוחרי הנשק הבכירים באזור המרכז. השניים קבעו להיפגש להשלמת העסקה בבית החולים אסף הרופא שבצריפין. עוד קודם לכן, בלשי הימ"ר התחפשו לאחים, אחיות ורופאים והגיעו למקום. התפאורה הייתה מושלמת. איש לא חשד בדבר. גם "ליאון" לא. הוא כבר היה עמוק במשחק. לאחר שהעביר כ-30 אלף שקל לסוחר הנשק - הוא קיבל מידע ובו נאמר לו היכן נמצא המטען.

 

מבצע חשאי לתפיסת אמל
(צילום: דוברות המשטרה )

מכאן הדרך הייתה קצרה לחתימה על הסכם הסוכן והכנסתו לתוכנית של הרשות להגנת עדים. הטקס החגיגי נערך לפני כשנה באחת מדירות המסתור של ימ"ר מרכז. "ליאון" ומפעיליו עמדו שם שעה שהוקראו לו סעיפי ההסכם. "רק תקיימו את ההסכם איתי", ביקש מהשוטרים רגע לפני שחתם. "אני לא רוצה להסתכל עוד לאחור".

 

מיד לאחר החתימה החל "ליאון" לעבוד בקצב מטורף. בימ"ר חששו מהמקומות שאליהם נכנס לבד וללא אבטחה - ומצאו פתרון: הם צירפו לו "מאבטח" נהג, כיאה למעמדו כעבריין בכיר. אף אחד בשטח לא חשד. המאבטח - שוטר מאחת מיחידות העילית של המשטרה - קיבל את השם "מקס". הצמד "ליאון ומקס" חרש את הארץ לאורכה ולרוחבה והביא שלל ראיות. אחת מהן גרמה לפעימות לב מואצות בשדרה הפיקודית בימ"ר מרכז כשהבינו איזו עסקה נרקמת.

 

"לא רציתי שהמטען יתפוצץ בטעות"

שעת ערב, אחת הפיצריות בלוד לפני כמה חודשים. "ליאון" קובע פגישה עם סוחר נשק כדי לסגור עסקה על מטען חבלה מפורק. השניים נפגשים, וכשקיבל את הנשק האחרון, הבחין בשקית שנמצאת סמוך אליו. בשלב הזה, לדברי מפעיליו, אזל הדם מפניו. בלשים שתצפתו על הפגישה נדהמו לשמוע את המסר של הסוחר לסוכן: "המטען חי". כלומר, מוכן להפעלה בלחיצת כפתור.

 

מבצע חשאי לתפיסת אמל
(צילום: דוברות המשטרה )

הלחץ בקרב הבלשים היה אדיר וזיעה קרה החלה לכסות את פניהם. מצד אחד, הם לא רצו לחשוף את דבר המבצע. מצד שני - המטען הונח סמוך לפיצריה. לפתע קם "ליאון", הרים את השקית והחל ללכת - בניגוד להנחיות שלפיהן אין לגעת במטען חי. הסוכן החליט להניח את המטען באזור שומם. בקשר ניתנה הנחיה לא להתקשר אליו ובמקביל "להפיל" את רשת הטלפונים באזור, מחשש שכל צלצול או אות אלקטרוני יפעיל את המטען.

 

כעבור דקות, שנדמו כנצח, הוא הניח את המטען במקום שומם כדי לאפשר לחבלנים לנטרלו. מאוחר יותר הוא יספר בחדר החקירות: "ראיתי את הילדים שם וחשבתי על ילדיי. לא רציתי שהמטען יתפוצץ בטעות", אמר.

 

הבוקר, כאמור, נחשף דבר המבצע - והעולם התחתון רעד כששמו האמיתי של "ליאון" נודע. גורם המעורה בפרטים אמר: "אם דבר כזה קרה - העולם התחתון פשט את הרגל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העבריין הבכיר שדומה לכוכב הסרט "ליאון" הפיל עשרות עבריינים
מומלצים