שתף קטע נבחר

גובר החשד: חורפנים הדביקו בני אדם בקורונה

נקמת החורפנים, בעזרת החתולים: בהולנד זיהו עובד שני בחווה לגידול חורפנים עבור תעשיית הפרוות - שנדבק כנראה מהיונק הקטן. המפיצים: ככל הנראה חתולים. וטרינרים דורשים: להרוג את כל החורפנים בחוות הנגועות

 

 

 

הם גידלו אותם בשביל הפרוות - ונדבקו מהם בקורונה : הרשויות בהולנד סבורות כי ייתכן שחורפנים הדביקו בני אדם בנגיף הקורונה. משרד החקלאות בהולנד הודיע היום (ב') כי זיהה מה שהוא סבור שהיא הדבקה שנייה של בן אדם בקורונה – לאחר שהיה במגע עם חורפן (מינק) שנדבק בנגיף.

 

בעיתון ההולנדי BD נכתב כי כמו הראשון שנדבק, גם הפעם מדובר בעובד בחוות חורפנים - והסבירות שנדבק מחורפן היא "גבוהה מאוד". שרת החקלאות קרולה שוטן כתבה לפרלמנט ההולנדי כי משרד הבריאות במדינה סבור כי סכנת ההדבקה מחיה לבן אדם מחוץ לחוות החורפנים עדיין "זניחה".

 

חורפן מינק (צילום: shutterstock)
חורפן. מחוץ לחוות סכנת ההדבקה "זניחה"(צילום: shutterstock)

 

חוות חורפנים חורפן ביק אן דונק הולנד נדבקו ב קורונה הדביקו אנשים (צילום: AFP)
החווה בביק אן דונק. שם התגלה לראשונה חורפן עם קורונה(צילום: AFP)

 

השרה הודיעה שתכריז בקרוב על הצעדים הבאים בחוות החורפנים, "וכל האופציות על השולחן". וטרינרים מתחו ביקורת על הצעדים שננקטו עד כה, ואמרו כי יש להרוג את כל החורפנים בחלק מהחוות כדי למנוע את המשך ההתפשטות.

 

"חשוף לנגיף דרך החיות שלי"

הם מודאגים במיוחד בנוגע לחווה אחת בעיירה דורן, שם הבעלים, אשתו ובתם נדבקו בנגיף. אותו בעלים אמר לעיתון כי דרש פעם אחר פעם לפתוח בחקירה לאחר שמספר רב של בעלי חיים פיתח תסמינים נשימתיים, ומת: "אני שם ציוד מגן, אבל חשוף לנגיף דרך החיות שלי. מה הסכנות הבריאותיות למשפחתי ולבני האדם בכלל?".

 

חורפן מינק (צילום: shutterstock)
א-סימפטומטי, ככל הנראה. חורפן מחוץ לחווה(צילום: shutterstock)

 

ב-26 באפריל ממשלת הולנד דיווחה על חורפן בחווה בעיירה ביק אן דונק בדרום המדינה שחלה בקורונה, מה שהוביל לחקירה מקיפה של אותן חוות, שבהן מגדלים חורפנים עבור הפרוות שלהם.

 

בשבוע שעבר דיווחה ממשלת הולנד על חשד ראשון של הדבקה מחורפן לבן אדם. בעקבות זאת החלו בדיקות בכל חוות החורפנים בהולנד. בהודעה ביום שלישי שעבר נאמר כי "מתוצאות המחקר החדש בנוגע להדבקות בחוות חורפנים עולה בין היתר כי ייתכן שהחורפנים הם א-סימפטומטים – נדבקים בנגיף מבלי לפתח תסמינים".

 

ההמלצה: לאסור כניסת חתולים לחוות

לפי הודעת הממשלה ההולנדית, ככל הנראה חתולים היו בין אלו שהפיצו את הנגיף בין החוות. על פי הבדיקות שנערכו, לשבעה מתוך 24 החתולים שנבדקו היו נוגדנים לקורונה - מה שאומר כי שייתכן שהם כבר נדבקו בנגיף. בעקבות זאת פורסמה המלצה למנוע מחתולים להיכנס לחוות החורפנים שבהן היו הדבקות.

 

חוות חורפנים חורפן ביק אן דונק הולנד נדבקו ב קורונה הדביקו אנשים (צילום: EPA)
וטרינרים: להרוג את כל החורפנים בחלק מהחוות(צילום: EPA)

מעיל פרווה מינק חורפן מעילי פרווה מעילים (צילום: רויטרס)
מעילי מינק. מגדלים את החורפנים בשביל הפרוות(צילום: רויטרס)

 

ב-CNN נכתב כי דוברת ארגון הבריאות העולמי פדלה צ'איב אמרה בחודש שעבר כי כל העדויות שברשותנו מראות שמקור הקורונה הוא עטלפים, אבל מומחים הזהירו לפני כן מהסקת מסקנות לגבי העברה של הנגיף מחיות אחרות לבני אדם. בגן חיות בברונקס שבניו יורק לפחות שמונה ממשפחת החתוליים נדבקו בנגיף, ובהם טיגריסים ואריות.

 

החורפן הוא יונק טורף קטן ממשפחת הסמוריים, השוהה בעיקר בקרבת מקורות מים טבעיים. בעולם נעשה שימוש רב בפרוותם היקרה של החורפנים לתעשיית הביגוד והאיפור. הציד ההמוני צמצם בשנים האחרונות את האוכלוסייה, למרות מחאה עקבית של ארגונים למען זכויות בעלי חיים.

 

בהולנד נדבקו עד כה יותר מ-45 אלף איש בקורונה, ויותר מ-5,800 מתו. בשבוע האחרון מספר הנדבקים במדינה היה נמוך מדי יום מ-200.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים