שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל הורה על צעדים פיקודיים בעקבות התאבדות לוחם גבעתי

הרמטכ"ל כוכבי קיבל את המלצות הוועדה שבדקה את ההתנהלות סביב גיוס הלוחם כסוכן של המשטרה הצבאית. מפקדיו בביסל"ח ננזפו כיוון שלא תפקדו כראוי בחיפושים אחריו, מפקד מצ"ח באר שבע הודח מהיחידה

 

ניב לובטון  ()
ניב לובטון
 

הרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל היום (שני) את המלצת הוועדה שבדקה את נסיבות מותו של רב"ט ניב לובטון, חניך בקורס מפקדים ששלח יד בנפשו בשנה שעברה, יום לאחר שרכזי מודיעין של מצ"ח ניסו לגייסו כסוכן. בעקבות הבדיקה, הוחלט לנקוט צעדים פיקודיים נגד שורת מפקדים במשטרה הצבאית ובבית הספר למקצועות החי"ר, אף שלחלק מהם לא הייתה אחריות ישירה למקרה.

  

מפקד המשטרה הצבאית החוקרת בבאר שבע, קצין בדרגת רב סרן, הודח מהיחידה, ולא ישרת בתפקידים פיקודיים. קידומו עוכב למשך שש שנים. המפקד הקודם של מרחב דרום במצ"ח, קצין בדרגת סגן אלוף, ננזף בגין אחריותו הפיקודית.

 

מבדיקת ההתנהלות של מפקדיו הישירים של לובטון בביסל"ח, קבע הרמטכ"ל כי הם לא מימשו את האחריות הפיקודית - ולא מיצו את כל היכולות לאיתורו. מפקד החטיבה, מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה ננזפו פיקודית בשל תפקוד לא מספק בחיפושים.

 

כוכבי קבע כי מדובר באירוע חמור ואמר כי "העקרון שמוביל את צה"ל הוא 'האדם יקר', והוא חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים". הרמטכ"ל ציין כי מתוך עיקרון זה נגזר ציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ו"לטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים". מדובר צה"ל נמסר כי הבדיקה העלתה כשלים, תקלות ושגיאות, שעלו בהתנהלות של רכזי המודיעין שלא דיווחו לדבריה על סימני המצוקה שגילה לובטון בשיחה, ובכך שאחרי שנעדר לא שיקפו את רגישות המקרה. 

 

ניב לובטון  ()

לובטון, שהיה לוחם מצטיין בקורס מפקדי הכיתות, הזהיר את אחד משני הרכזים ששוחחו עימו כי הוא עתיד לפגוע בעצמו ונמצא במצוקה נפשית קשה. בעקבות המקרה, הוגשו כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין לבית הדין הצבאי, בחודש ספטמבר 2019, המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.

 

צוות המומחים בוועדה, שמונה על-ידי ראש אכ"א מוטי אלמוז, מפקד זרוע היבשע יואל סטריק והפצ"ר שרון אפק, ציין בפני הרמטכ"ל כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין בכל הרמות לוודא את קיומם של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם של החיילים ולדאוג למצבם הפיזי והנפשי. בנוסף, צוות המומחים בראשות אריק ברבינג, הציג לרמטכ"ל עבודה בנושא גיוס והפעלה של מקורות למצ"ח.

 

"זהו אירוע קשה ביותר ועלינו לעשות הכל כדי שאירוע כזה לא יחזור על עצמו", אמר הרמטכ"ל. "פעולות של בירור, איסוף מודיעין וחקירה צריכות להיעשות ברגישות, התעניינות ודאגה לחייל. זהו אירוע כואב ומצער מאין כמוהו, והמשטרה הצבאית החוקרת נדרשת להפיק לקחים ולהטמיעם באופן מיידי".

 

אביב כוכבי ה רמטכ
"אירוע קשה ביותר". כוכבי(צילום: דובר צה"ל )

כוכבי הורה על שורת צעדים מערכתיים, בהם חיזוק מערך המודיעין של מצ"ח ועדכון נהלי העבודה של המערך, גיבוש נוהל מעודכן המפרט למקרה של חיילים חסרים ביחידה ועדכון סגר הפעולות במקרה של חייל נעדר במצ"ח ובמערך הנפגעים.

 

בנוסף, כוכבי הדגיש את חשיבות המאבק באובדנות בקרב חיילי צה"ל. "עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה", אמר. עם זאת, בעניין גיוס הסוכנים למצ"ח, הוסיף הרמטכ"ל כי "חלק מחוזקותיו של צה"ל טמונות גם ביכולתו למנוע תופעות של עבריינות. למשטרה הצבאית ולמערך המודיעין במסגרתה, יש תפקיד חשוב ומרכזי בכך והישגים רבים לאורך השנים. לצד זאת, יש להקפיד הקפדה יתרה על שלומם ובריאותם של החיילים.

 

"המפקדים לא נהגו לאורך כל השרשרת בחרדת קודש המצופה מהם. להתנהגות שכזו ולתקלות הנובעות ממנה אין מקום בצה"ל", אמר.

 

במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים כגון ער"ן בטלפון 1201 או באתר סה"ר http://www.sahar.org.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים