שתף קטע נבחר

בג"ץ ביטל צו הריסה לבית המחבל שרצח את דביר שורק: "אין הרתעה"

שופטי העליון ענת ברון ועוזי פוגלמן קיבלו את עתירת משפחתו של מחמוד עטאונה, שדרשה לבטל את הריסת הקומה השנייה של הבית, שם התגוררו אשתו וילדיו. השופט מינץ היה במיעוט. "בהיעדר ההרתעה, צו ההריסה עוטה כסות עונשית בלבד"

  ()
דביר שורק

בג"ץ ביטל היום (שני) את צו ההריסה לקומה השנייה בבית המחבל מחמוד עטאונה, מפקד החוליה שרצחה את דביר שורק ז"ל באוגוסט האחרון, בטענה שרעייתו ושלושת ילדיו מתגוררים בה - וכי קיים חשש שהדבר לא ישמש להרתעה אלא לעונש.

 

השופטים ענת ברון ועוזי פוגלמן נימקו כי בני משפחתו של עטאונה חפים מפשע, ולא מעורבים בפיגוע וכי גם הזמן שעבר בין הפיגוע להוצאת צו ההריסה "מביא לניתוק הקשר התודעתי", כלשונם. השופט דוד מינץ היה בדעת מיעוט וטען שלא צריך לבטל את צו ההריסה.

ריסת בית המחבל שהרג את דביר שורק ז
הריסת בתי המחבלים(צילום: דובר צה"ל)

ריסת בית המחבל שהרג את דביר שורק ז
(צילום: דובר צה"ל)

ברון ופוגלמן כתבו בהחלטה כי חמשת החודשים שחלפו בין הפיגוע לכוונה להרוס את בית המחבל מטילים בספק את הכוח ההרתעתי שבהרס הבית, "ובהיעדר האפקט ההרתעתי, צו ההריסה עוטה כסות עונשית בלבד", כתבו.

 

השופט דוד מינץ, שהיה בדעת מיעוט שיש להרוס את הבית, נימק: "יש לברך על הזהירות שננקטה על ידי כל הגורמים במקרה זה, החל משיקול הדעת שהפעיל המשיב, דרך הייעוץ המשפטי שניתן הן על ידי היועץ המשפטי לאיו"ש והן על ידי היועץ המשפט לממשלה, וכלה באישור שניתן על ידי הגורמים המדיניים הבכירים. ודאי שאין לפרש את פרק הזמן שחלף, כמתן החלטה להימנע מהפעלת הסמכות. מוקשה בעיני כיום לראות בעיכוב במתן ההחלטה כגורם העומד לפני המשיבים לרועץ".

 

"החלטת בג"ץ היא פרס ענק לטרור ולמחבלים", אמרו בארגון בצלמו, המייצג את משפחת שורק. "מדובר בהחלטה אומללה שמרסקת את שארית ההרתעה שנותרה, ותגרום לגל פיגועים נוסף. נדרוש דיון חוזר וחוק שיאסור על בג"ץ להתערב בנושאים ביטחוניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים