שתף קטע נבחר

חינוך, חברה, פנאי וקבוצת כדורגל בליגת העל - כל הסיבות להגירה החיובית אל העיר חדרה

היא אמנם בת 130 שנה אבל בימים אלה נמצאת בתנופת בניה אדירה – חדרה מציעה אינספור יתרונות, החל ממיקום, קהילה, תחבורה ציבורית נוחה ועוד. שוחחנו עם תושב חדש בעיר על ההחלטה לגור במקום, כמו גם עם יליד העיר שהוא גם בעל עסק בעיר, וכן על חשיבות הפיתוח עם ראש העיר ועם מנכ"ל ובעלים של חברת "אאורה"

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

אם יש נושא כלכלי שעומד בראש סדר העדיפויות של כל הממשלות בעשורים האחרונים אבל גם של אזרחים רבים הרי זה נושא הדיור והנדל"ן. כמו שזה נראה, הוא ימשיך להעסיק את כולם גם בעשורים הבאים.

 

ישראל מדינה צעירה, שאוכלוסייתה הכפילה את עצמה כמה פעמים מהקמתה ואותם צעירים מחפשים מקומות לגור בהם אבל כאן לא נגמרות הדרישות; הם רוצים מיקום טוב, שיציע הגעה נוחה למרכזי התעסוקה, תחבורה ציבורית נוחה, מערכת חינוך טובה, מערכת בריאות זמינה ומקומות בילוי ופנאי.העיר חדרה ממבט ציפור (צילום: shutterstock)
העיר חדרה ממבט ציפור(צילום: shutterstock)

 

בעוד ערי המרכז האטרקטיביות ממצות את יכולות הבניה בהן ומחירי הנדל"ן בהן רק מאמירים הרי שהעיר חדרה, שמציעה את כל היתרונות הללו, נמצאת בעיצומה של תנופת פיתוח שתכפיל בשנים הקרובות פי כמה את מספר תושביה, שעומד היום על יותר מ-90 אלף.

 

חדרה היא אחת הערים הוותיקות בארץ. היא הוקמה כמושבה על ידי אנשי העלייה הראשונה ב-1891, והוכרזה כעיר בשנת 1952. היא ממוקמת על קו החוף, בדיוק באמצע הדרך בין חיפה ותל אביב ונדמה שבשנים האחרונות הולכת ומתבססת כאפשרות מגורים איכותית, שקורצת לחברות הנדל"ן ולאוכלוסייה חדשה, שמחליטה להתיישב ולקבוע בה את חייה.

 

בשנים האחרונות נולדו שכונות חדשות במזרחה של העיר ועל חוף הים במערבה ועכשיו נדמה שהגיע זמנו של מרכז העיר להתחדש ולשנות את פניה של העיר ולאפשר לאוכלוסיות חדשות להתגורר בסביבה עירונית נוחה במרכזה של הארץ, מרחק קצר מגוש דן בעלויות מגוונות - 21 דק' ברכבת, ודירה שיכולה להגיע למחצית המחיר מדירה בגוש דן.

 

יש איפה לטייל - פארק חדרה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
יש איפה לטייל - פארק חדרה(צילום: אבי מועלם)

 

חדש בעיר וטוב לו

"בחרנו את חדרה בגלל החברתיות והקהילתיות. גם הפן הכלכלי שיחק תפקיד כי המחירים כאן נמוכים יחסית למיקום ליד הים ולרמת החיים שהעיר מציעה, למרות שהפער מול ערים אחרות הולך ומצטמצם", אומר ירון גמליאל, תושב חדש בעיר.

 

גמליאל, בן 30, נשוי עם תינוקת, הגיע אל העיר מכפר יונה. אשתו היא ילידת חדרה ובתחילת 2019 עברה המשפחה לשכונת הפארק בחדרה. "הסיבות היו מגוונות: חיי החברה בשכונה, האפשרויות הרבות שקיימות בעיר, מרכזים שונים שנפתחו. יש הרבה מקומות להסתובב בהם ובכלל, בשכונה יש הרבה זוגות איכותיים בסטטוס דומה לשלנו. תמיד תפגוש מישהו לשוחח איתו", הוא אומר. "מרגיש שהשקיעו הרבה מחשבה קהילתית באזור וגם התשתיות נוחות, למשל הכביש העוקף לכביש 4, שעוזר מאד".

 

לגמליאל עסק עצמאי לשירותי בר לאירועים ובת זוגו היא אדריכלית בעיריית תל אביב ומגיעה מדי יום ברכבה לעבודה. בעתיד הקרוב ולאחר שבדקו, הם שוקלים לקנות דירה בעיר.

 

מול החוף וילג' (צילום: אודי בן תורה)
יש איפה לבלות ולקנות - מול החוף וילג'(צילום: אודי בן תורה)
 

 

בעל עסק בעיר ואוהב את זה

גם אם מתקשים להפנים את גודל השינוי שעברה העיר הרי ששיחה עם אופיר משיח ממחישה את העניין. משיח, יליד ותושב העיר, נשוי עם שני ילדים, שלאחר לימודים אקדמאיים החליט דווקא לשים את יהבו על סניף של רשת לנדוור אותו פתח במתחם העסקים, הבילוי והפנאי החדש של העיר, "מול החוף וילאג'", שממוקם סמוך לכביש החוף.

 

"גדלתי בעיר ואני אוהב אותה ומאמין בה. ידעתי שהפיתוח יגיע לכאן; מחלפים הוקמו סביב העיר, נפתח מתחם קולנוע של ה"סינמה סיטי", נבנו שכונות חדשות, הגיעה אוכלוסייה צעירה וחדשה מחוץ לעיר וקבוצת הכדורגל עלתה לליגת העל", הוא אומר בצחוק.

 

"פתחתי כאן עסק והאמנתי בהתפתחות של חדרה וזה הוכיח את עצמו. אפשר לראות שמשהו קרה וקורה כאן ולכן, משפחתי ואני נישאר בעיר בטווח הארוך. מערכת החינוך טובה ויש מענה לאוכלוסיות מכל הסוגים", הוא מסיים באופטימיות.

 

התחדשות עירונית, נדל
תנופת בנייה אדירה בעיר חדרה(צילום: Shutterstock)
  

 

העיר רק באמצע הדרך

"חדרה נבנתה כעיר מחוז והיא מהווה מרכז ומעניקה שירותים לישובים רבים ממבואותיה הצפוניים של נתניה ועד פאתי דרום חיפה", מסביר צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה מאז 2013.

 

"מבחינתי היא הבירה הדרומית של מחוז חיפה. גודלה של העיר, מיקומה ודרכי הגישה אליה, העובדה שיש בה יער ונחל במרכז העיר וחוף ים ממערבה, עושים אותה מאד ייחודית בנוף הישראלי", הוא אומר.

 

"החיבור של מיקום, ירוק וים והפוטנציאל לגידול פיזי, הביאו לכך שכרגע מתוכננות כ-60 אלף יחידות דיור בעיר".

 

אם בשנים האחרונות הדגש בפיתוח הושם על מזרח העיר, הרי שעכשיו מקדמים את השכונות במערב העיר עם פיתוח החוף והקמה של מרינה בעתיד והפנים נשואות לפיתוח מרכז העיר, בתכנית שמשתלבת גם בתכנית גדולה של משרד השיכון לפיתוח מרכז העיר. "החידוש במרכז העיר יכלול את אזורי הבילוי, העסקים, בניין העירייה ומרכז האמנויות, שיבנה במקום, כולם בסמיכות של עשרות מטרים זה מזה", אומר גנדלמן.

 

בנייה (צילום: shutterstock)
כרגע מתוכננות 60 אלף יחידות דיור בעיר(צילום: shutterstock)
 

הוא מספר שהעיר מתמודדת עם צרכי התושבים בתעסוקה זמינה ובימים אלה מוכשר במערב העיר "אנרג'י פארק", הסמוך לכביש החוף ולתחנת הרכבת העירונית. במקביל, בימים אלה הופקדה תכנית גדולה עבור אזור תעסוקה חדש בצפון חדרה, מוכשרים שבילי נת"צ (נתיבי תחבורה ציבורית) ומתוכננת רכבת קלה שתחצה את העיר ממזרח העיר ועד הים.

 

"בשנים האחרונות העיר קולטת אוכלוסיות צעירות שמייצרות הווי ומרקם חברתי, שנשען על אוצרות שקיימים בעיר. הרבה בנים חוזרים עם משפחות צעירות ומגיעות משפחות שמוכנות לנסוע עוד קצת ולחיות בבית שהם יכולים להרשות לעצמם כלכלית", הוא מסכם.

 

פיתוח מזמין פיתוח

על פי הלמ"ס, חדרה ממוקמת במקום ה-6 במדד ההגירה החיובית לעיר והנתון הזה עתיד לנבא את הצמיחה של האזור ואת אפשרות חזרתם של הצעירים למקום. "החכמה בנדל"ן היא לזהות באילו מקומות המחירים יעלו בשנים הקרובות", אומר יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעלים של חברת "אאורה" הבונה מתחם במרכז העיר.

 

"מה שצריך לעמוד לנגד עיני היזם הבונה בחדרה היא תנופת פיתוח הכוללת, בין היתר, אזורי תעשיה, וכן פתרונות תחבורה לחיפה ולתל אביב, באמצעות כבישים 2,4 ו-6 ורכבת".

 

גישה לכבישים ראשיים לערים הגדולות (צילום: shutterstock)
גישה לכבישים ראשיים לערים הגדולות(צילום: shutterstock)
 

פרויקטים של נדל"ן הם בעלי משמעות גדולה לפיתוח פניה של העיר. "המחשבה היא תמיד כיצד לקדם את האוכלוסייה הקיימת ואיך להביא אוכלוסייה חדשה בעזרת הקמת מתחמי מגורים איכותיים, באזור בו קיימת נגישות מצוינת לצירי תחבורה מרכזיים, שיהיה אבן שואבת לזוגות צעירים, משפחות, זוגות מבוגרים ואחרים, מתוך העיר ומחוצה לה", הוא אומר ומוסיף: "מרכזי הערים הם כרטיס הביקור של כל עיר ועיר, ובזכות תנופת ההתחדשות, התשתיות משוקמות ומתיחת הפנים היא מקיפה ויסודית".

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 26/05/2020 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חדרה - מתחדשת ומתפתחת
צילום: shutterstock
מומלצים