שתף קטע נבחר

היועץ של ג'ונסון הפר בידוד: "לא מתפטר, לא מתנצל"

בעיצומו של הסגר נסע דומיניק קאמינגס עם בנו - ורעייתו שנדבקה בקורונה - מלונדון לבית הוריו: מרחק של כ-400 ק"מ. בבריטניה זעמו על היועץ הבכיר של בוריס ג'ונסון, ודרשו מראש הממשלה לפטר אותו. למרות הלחץ קאמינגס לא מביע חרטה: "הפעלתי שיקול דעת בצורה הטובה ביותר"

דומיניק קאמינגס, יועצו הבכיר של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, ספג ביקורת גדולה אחרי שנחשף שהפר את הנחיות הסגר שהטילה הממשלה. רבים קראו לג'ונסון להדיח את היועץ הבכיר שלו, שנסע מאות קילומטרים בימים של סגר קפדני. ג'ונסון לא נכנע ללחץ.

דומיניק קאמינגס ה יועץ הבכיר של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: gettyimages)
דומיניק קאמינגס במסיבת העיתונאים בלונדון(צילום: gettyimages)

ב-27 במרץ, ימים בודדים אחרי שהממשלה הטילה סגר, נסע קאמינגס עם בנו הקטן ורעייתו - שנדבקה בקורונה - מלונדון לעיר דרהאם בצפון אנגליה. מדובר במרחק של כ-400 ק"מ. הם הגיעו לבית הוריו של קאמינגס. היועץ הבכיר חש ברע אחרי הנסיעה הארוכה וכך גם בנו, שקיבל טיפול קצר בבית החולים.

 

קאמינגס הסביר שנסע לבית הוריו כדי שהמשפחה המורחבת שלו בדרהאם תוכל לטפל במידת הצורך בבנו אם הוא ורעייתו יהיו חולים. היועץ של ראש הממשלה אמר שהוא נסע לצפון אנגליה אחרי ששמע שג'ונסון אובחן כחולה קורונה.

דומיניק קאמינגס ה יועץ הבכיר של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בעקבות החשיפה שקאמינגס הפר את כללי הסגר - לפי הדיווחים יותר מפעם אחת - המערכת הפוליטית בבריטניה סערה. מחוקקים, מדענים, רופאים, אנשי דת וקצינים במשטרה אמרו שהעובדה שהיועץ הבכיר של ג'ונסון לא מציית לכללים פוגעת במאמצים לבלום את הנגיף. ג'ונסון הגן אתמול על היועץ שלו, ואמר שהוא פעל "באחריות, באופן חוקי וביושרה".

 

היום כינס קאמינגס מסיבת עיתונאים. רבים ציפו שהוא יתפטר מתפקידו, אך קאמינגס הודיע שהוא לא מצטער על החלטתו, ולא הציע לראש הממשלה ג'ונסון את התפטרותו. "אני לא מתחרט על מה שעשיתי. אנשים אולי יחלקו על שיקול הדעת שלי בנסיבות האלה, אבל אני חושב שבנסיבות הנוכחיות מה שעשיתי היה הגיוני", אמר היועץ.

  (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה ג'ונסון. מגבה את היועץ(צילום: רויטרס)
 

קאמינגס אמר שהוא פעל בצורה "חוקית והגיונית" כשנסע עם רעייתו החולה ולא נשאר בבית ונכנס לבידוד. "לא הצעתי להתפטר. לא, לא שקלתי את זה", אמר קאמינגס, שנראה מתוח במסיבת העיתונאים הראשונה שהוא מקיים בתפקיד.

 

"במצב המאוד מורכב הזה ניסיתי להפעיל שיקול דעת בצורה הטובה ביותר. אני מאמין שבהתחשב בכל הנסיבות פעלתי בהגיון ובאופן חוקי". קאמינגס לא התנצל בפני הבריטים על התנהגותו, אך כן הביע חרטה על כך שלא ביקש מג'ונסון – שבסוף מרץ אובחן כחולה קורונה - אישור לעזוב את לונדון בימים של סגר קפדני, שבהם הוטל איסור על נסיעות למרחקים ארוכים.

 

קאמינגס בן ה-48 סייע לג'ונסון במירוץ לראשות הממשלה ונחשב ל"אדריכל הניצחון" במשאל הדרמטי ב-2016, שבו בחרו הבריטים לפרוש מהאיחוד האירופי. פרשנים ציינו שהסירוב של ג'ונסון להדיח את היועץ מראה עד כמה הוא חשוב לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
היועץ דומיניק קאמינגס
צילום: gettyimages
מומלצים