שתף קטע נבחר

הנשיא שהורשע ברצח רץ לכהונה נוספת

נשיא סורינאם דסי באוטרסה הוציא להורג 15 יריבים פוליטיים אחרי ההפיכה הצבאית בתחילת שנות השמונים. בנובמבר הורשע ברצח ונידון ל-20 שנות מאסר. הנשיאות מעניקה לו חסינות. היום מתמודד על כהונה שלישית

נשיא סורינאם דסי באוטרסה מתמודד היום לכהונה שלישית בתפקיד, כחצי שנה אחרי שהורשע ברצח.

 

בית משפט צבאי בסורינאם גזר בנובמבר 20 שנות מאסר על הנשיא בן ה-74. באוטרסה, לשעבר בכיר בצבא, הורשע בהוצאתם להורג של 15 מיריביו. הוא הורה להוציא אותם להורג לאחר שמחו על עלייתו לשלטון בהפיכה הצבאית ב-1980. הם הוצאו להורג ב-1982, באירוע שמכונה "רציחות דצמבר". מי שחקר את אותן רציחות הוא היריב המרכזי של באוטרסה בבחירות היום.

נשיא סורינאם דסי באוטרסה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

החסינות של באוטרסה מאפשרת לו לחמוק ממאסר. הוא לא הגיע לבית המשפט וערער על ההרשעה, ובית המשפט צפוי להתכנס בחודש הבא. זו לא הפעם הראשונה שהוא נשלח לכלא: ב-1999, בהיעדרו, גזר עליו בית משפט בהולנד 11 שנות מאסר באשמת הברחת סמים. באוטרסה מעולם לא ריצה את העונש. הוא עדיין יכול להיעצר במדינות שלהן יש הסכם הסגרה עם הולנד.

 

באוטרסה הוביל את סורינאם בשנות השמונים כראש הממשל הצבאי. הוא חזר לשלטון ב-2010. חמש שנים אחר כך נבחר לכהונה נוספת של חמש שנים. כדי להיבחר לכהונה שלישית מפלגתו של באוטרסה, המפלגה הדמוקרטית הלאומית, חייבת לזכות לפחות ברוב המושבים בעצרת הלאומית שבה 51 חברים. זהותו של הנשיא נקבעת בהצבעה בעצרת הלאומית.

נשיא סורינאם דסי באוטרסה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

לפי הסקרים שנערכו החודש המשימה של באוטרסה תהיה קשה מאוד: מפלגתו מקבלת בסקרים בין 14 ל-17 מושבים בלבד – הרבה פחות מבחירות 2015. היריב המרכזי של באוטרסה הוא צ'אן סנטוקי, נציב המשטרה לשעבר ואיש המפלגה הרפורמית הפרוגרסיבית. לקראת הבחירות הסירה סורינאם חלק מההגבלות שהוטלו בגלל נגיף הקורונה, כדי לאפשר לאזרחים להצביע.

 

כלכלתה של סורינאם, מושבה הולנדית לשעבר, קרסה במהלך שלטונו של באוטרסה וממשלתו התמודדה עם פרשיות שחיתות רבות. הנשיא מעודד מהגילוי של עתודות נפט עצומות מול חופיה של המדינה הדרום אמריקאית, שבה חיים 575,000 תושבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא סורינאם דסי באוטרסה
צילום: רויטרס
מומלצים