שתף קטע נבחר

לילה במעצר בגלל טעות: שם החבר היה זהה לשם אביו של השוטר

שני גברים בני 39 ו-45 נעצרו בזמן שהמתינו לחברם בשכונת שפירא בדרום ת"א. הסיבה: שוטר שהוזעק למקום חשב שמאיימים עליו, כי שמו של חברם זהה לשם של אביו. רק בהארכת המעצר הבינה המשטרה שלא שיקרו. אחד החשודים: "חשבתי שזו תוכנית מתיחות"

מחדל משטרתי: שני גברים בני 39 ו-45, ללא עבר פלילי, העבירו לילה שלם במעצר לאחר שקצין משטרה חשב בטעות שהם מאיימים עליו – כי שמו של חברם זהה לשם של אביו. השניים הגיעו ביום ראשון בערב לבקר חבר משותף בשכונת שפירא שבדרום תל אביב, ובזמן שעישנו סיגריה והמתינו לו ברחוב, השכנים הזעיקו את קצין המשטרה שהחל לתשאל אותם.

מעצר עצור אזיקים אזיק חשוד אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
"אני אבא לחמישה ילדים, לא יכול להעלם ככה". מעצר, אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

קצין המשטרה שאל את השניים מה שם החבר שהם מחכים לו, וכששמע שהשם ושם המשפחה זהים לשם של אביו - הוא חשב שהם מנסים לפגוע בו והחליט לעצור אותם. במהלך דיון הארכת המעצר שהתקיים אתמול, הורה השופט לשחרר את השניים לאלתר, מכיוון שהתברר כי לשניים יש חבר בשם שציינו והוא מתגורר בקרבת מקום. אחד החשודים אמר ל-ynet כי "חשבתי שמצלמים אותנו לתוכנית מתיחות".

 

בדיון, שהתקיים בבית משפט השלום בתל אביב, ביקש נציג המשטרה, רס"ב משה פויסטרו, להאריך את מעצרם של השניים בשלושה ימים. לדבריו, "החשודים נכנסו לחדר מדרגות בבית של קצין משטרה. הוא הגיע לשם לאחר שאמרו לו שיש שני חשודים שמסתובבים מסביב לבית ומצלמים. הוא שאל אותם 'מה אתם עושים פה?', והם אמרו לו את השם של אבא שלו – ואין שום קשר ביניהם. אחד מהם עשה תנועה של איום עם היד".

 

חברתו של אחד החשודים שהגיעה לאולם בית המשפט אמרה לשופט שהיא מכירה את החבר שאליו הגיעו השניים. ביוזמת בית המשפט יצא נציג המשטרה לשוחח עם החבר, ולאחר הפסקה קצרה חזר בו מטענותיו. "מסתבר שבאמת יש אדם עם אותו שם שגר במרחק של 400 מטר משם, והוא באמת היה אמור להיפגש איתם", אמר נציג המשטרה.

נעצרו מאחר ושם חברם היה זהה לשמו של קצין משטרה ()
מתוך החלטת בית המשפט

עורכת הדין עידית קן ציפור מהסנגוריה הציבורית, שמייצגת את החשוד בן ה-39, אמרה כי "הם סיפרו בחקירה שהם חיכו לאדם מסוים, הראו לקצין המשטרה את הטלפון שעימו שוחחו, והמשטרה לא טרחה לעשות את הבדיקה. במזל גדול חברתו של החשוד הגיעה לבית משפט ומסרה את הטלפון של החבר המשותף שלהם".

 

עורכת הדין עינת ברנע מהסנגוריה הציבורית, שמייצגת את החשוד בן ה-45, אמרה כי "זאת אולי קומדיה של טעויות, ואפשר להבין את החשש של קצין המשטרה, אבל ניתן היה בקלות לברר את הטענות שלהם עוד לפני שמביאים אותם לבית משפט. לא נעשתה בדיקה מאוד פשוטה".

 

השופט איתי הרמלין הורה על שחרורם של השניים באופן מיידי, ומתח ביקורת על התנהלות המשטרה. לדבריו, "מדובר בצירוף מקרים יוצא דופן שהוליד תוצאה מצערת של תקרית בין המשיבים לשוטר. חבל שהמשטרה לא בדקה את טענותיהם בטרם הדיון".

 

השופט הוסיף: "תוך כדי החלטתי אמר נציג המשטרה שיש טעות, והחוקר בדק את הטענה בקשר לחבר. בנוסף, נמצא מזכר של קצין חקירות שלפיו המשטרה כבר יצרה קשר עם אותו חבר, שאישר שהיה אמור לפגוש את שני המשיבים. אני רואה בחומרה את העובדה שדבר זה לא נמסר בפתח הדיון". השופט הנחה את נציג המשטרה להעביר עותק מפרוטוקול הדיון למפקד תחנת המשטרה, כדי שזו תפיק לקחים בהתאם.

 

אחד החשודים, נשוי ואב לחמישה, אמר ל-ynet: "הייתי בהלם, זה היה הזוי. בהתחלה חשבתי שמצלמים אותנו לתוכנית מתיחות ועובדים עלינו. בסך הכל ישבתי במדרגות של בניין לעשן וחיכינו לחבר. בשלב הזה הגיע שוטר, שאל אותנו שאלות, ואז עצרו אותנו עם אזיקים בידיים וברגליים".

 

"כשעצרו אותי לא אמרו לאף אחד. אשתי חיפשה אותי ולא ידעה מה קרה לי", הוסיף. "אני אב לחמישה, אי אפשר להיעלם ככה. בסוף אשתי צלצלה מודאגת לחברים והוציאה עשרות שיחות כדי להבין איפה אני, עד שהתקשרה למשטרה ודיווחה שאני נעדר. רק אחרי כמה זמן חזרו אליה מהמשטרה ואמרו לה שאני עצור, בלי להגיד לה על מה".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בשני חשודים שהגיעו עד לדלת ביתו של קצין משטרה ותועדו כשהם משמיעים איומים מפורשים על חייו ועל חיי בני משפחתו. הקצין דיווח על המקרה למוקד 100 של המשטרה ובעקבותיו הגיעו שוטרים ועצרו את החשודים לחקירה. החקירה נגד השניים עודנה מתנהלת ואנו נמשיך לחקור את המקרה במטרה למצות את הדין עם החשודים. יחד עם זאת, משטרת ישראל מכבדת כל החלטה של בית המשפט וככל שמושמעת ביקורת שיפוטית, הרי שהיא נלמדת ומופקים ממנה הלקחים הנדרשים בהתאם".


פורסם לראשונה 25/05/2020 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מעצר, אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים