שתף קטע נבחר

השלל הגדול של המוסד: נחשפת רשימת הציוד שהובא במשבר הקורונה

אלפי מכונות הנשמה, מיליוני מסכות N-95, מאות מיליוני תרופות: החמ"ל הלאומי של המוסד ומשרד הביטחון פעל מסביב לשעון ומסביב לעולם להצלת חיי אדם ולמניעת קריסת בתי החולים. היום ניהולו יעבור למשרד הבריאות

יוסי כהן (צילום: דנה קופל)
ראש המוסד יוסי כהן(צילום: דנה קופל)

ראש המוסד יוסי כהן, שעמד בחודשיים האחרונים בראש חמ"ל הרכש הלאומי שהוקם כדי להביא לישראל ציוד רפואי במסגרת המאבק במגפת הקורונה, ימסור היום (ג') בטקס מיוחד את ניהולו של מרכז השליטה לידי משרד הבריאות. בשבועות האחרונים הצליח החמ"ל לשים את ידו על כמות גדולה מאוד של ציוד רפואי וציוד מגן למרות שמדינות רבות נאבקו כדי להשיגם. ynet חושף את הרשימה המלאה.

 

במסגרת המלחמה העולמית להשגת הציוד נדרש לא אחת ראש המוסד כהן להפעיל את קשריו האישיים במדינות רבות בעולם, כולל מדינות שאינן מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל, כדי להביא לארץ את הציוד החיוני להצלת חיים. לפי פרסומים זרים, חלק מהציוד הובא גם ממדינות במפרץ הפרסי.

ארה
עוד 14 מיליון צריכות להגיע. מסכות N-95(צילום: רויטרס)

  ()

בימים האחרונים נערכו הגורמים המקצועיים במוסד להעברת מקל מסודרת למשרד הבריאות, על מנת לשמר את פעילות החמ"ל ככל שיידרש, במיוחד לקראת אפשרות של גל שני שיצריך את המשך ההצטיידות.

 

כמויות הציוד שהחמ"ל הלאומי בראשות ראש המוסד הביא לישראל הן עצומות. לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" הגיעה הרשימה המלאה של הציוד והיא מתפרסמת כאן לראשונה: 2.5 מיליון משקפי מגן ועוד 5.5 מיליון שצפויים להגיע; כ-80 מיליון מסכות כירורגיות ועוד 142 מיליון שצריכות להגיע; 1.3 מיליון מסכות N-95 ועוד 14 מיליון שצריכות להגיע; 180 מיליון כפפות יסופקו בסך הכל; יותר מ-33 טונות של מוצרי חיטוי; 1,300 מכונות הנשמה (בין החודשים יוני ואוקטובר יגיעו 4,700).

50 ()
בתי החולים יזכו לתוספת של 10,000 מכונות הנשמה

 

 

240 מכונות הנשמה שסופקו למערכת הבריאות הן מתוצרת ישראל, ועד יולי יסופקו 3,500 נוספות. בסך הכל בתי החולים בארץ יזכו לתוספת של קרוב ל-10,000 מכונות הנשמה, שהגיעו מחו"ל ויוצרו בארץ. בנוסף, הגיעו לארץ קרוב לארבעה מיליון סרבלי מגן חסיני אש ויותר משתי מיליון בדיקות קורונה, רובן מסין ומדרום קוריאה. בסעיף התרופות ברשימה הסופית של המוסד אפשר למצוא גם 47 סוגים שונים, כולל חומרי הרדמה ואינסולין. יש לציין כי חמ"ל הרכש הלאומי היה אחראי בתקופה האחרונה גם לייצור עצמי, בתוך ישראל, של ציוד מיגון מיוחד שכולל יותר משישה מיליון פריטים שונים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש שלשום עם כהן והודה לו על הטיפול ברכש ביחד עם משרד הביטחון. "עשיתם את זה בצורה יוצאת מן הכלל", אמר נתניהו, "התוצאות מדברות בעד עצמן. אנחנו כרגע מעבירים את הלפיד, אנחנו לא יודעים מה ילד יום, לא יודעים מה ילד חודש. כיוון שצברתם ניסיון, תזכרו אותו, ייתכן שנידרש לזה שוב. תודה רבה בשמי ובשם אזרחי ישראל על העבודה המצוינת".

 

ראש המוסד השיב לנתניהו: "נבצע העברת אחריות מסודרת ממפקדי החמ"ל הנוכחיים לידי משרד הבריאות, האמון על כל האירוע הזה מתחילתו ועד סופו. אנחנו בעצם במערכה של יותר מחודשיים. נערכנו לסייע למדינת ישראל בכל העולם ברכש והצטיידות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
ראש המוסד יוסי כהן
צילום: דנה קופל
מומלצים