שתף קטע נבחר

מחאת הדרוזים והצ'רקסים נמשכת: "נמות ולא נוותר"

עשרות מפגינים מחו על ה"ייבוש התקציבי" של הממשלה למועצות המקומיות. הם חסמו את הכניסה למשרד האוצר בירושלים וקראו קריאות כגון "בגדת בי, אחי" ו"שוויון". תושב עוספיא: "לא מבקש נדבות, רק את מה שמגיע לנו"

 

 

 

עשרות מפגינים מהעדות הדרוזית והצ'רקסית מחו היום (ד') שוב מול משרד האוצר בירושלים. הם חסמו את הכניסה למקום והפגינו במחאה על ה"ייבוש התקציבי" ו"הבגידה" בהתחייבות הממשלה להעביר תקציבים לטובת המועצות המקומיות, ביטול "חוק קמיניץ" והסדרת הבנייה ביישובים בצפון.

 

המפגינים הגיעו כבר ב-07:00 למקום וחסמו את הכניסה לכלי רכב. לאחר שהבינו כי עובדי המשרד כבר מתורגלים במצבים מעין אלה ונכנסים מהשער האחורי - התפצלו לשתי קבוצות ומנעו את הכניסה גם שם. הם קראו לשר האוצר ישראל כץ לרדת ולפגוש את ראשי המועצות, או לזמן אותם למשרד לפגישה ולפתור את המשבר.

 

מחאת הדרוזים והצ'רקסים מול משרד האוצר בירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מחאת הדרוזים והצ'רקסים מול משרד האוצר בירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מחאת הדרוזים והצ'רקסים מול משרד האוצר בירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

ג'אבר חמוד, יו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות וראש מועצת סאג'ור, אמר: "באנו היום למחות על כך שאנחנו המגזר היחידי במדינה שאין לו תוכנית חומש. אנחנו לא מקבלים תקציב ממסגרת תקציב המדינה. תוכנית החומש הקודמת למגזר הדרוזי נגמרה בדצמבר 2019 ולא חודשה בשל מניעה משפטית להעביר תקציב בממשלת מעבר".

 

"לאחר המחאות בסמוך לבחירות ראש הממשלה ושר האוצר היוצא הבטיחו לנו 202 מיליון שקל שיועברו עד סוף ינואר. בנוסף, הבטיחו תוכנית חומש שתאושר אחרי הבחירות. בפועל, נשארנו חודשיים אחרי הבחירות,בלי הכסף שהובטח וללא תוכנית חומש. בנוסף קיצצו לנו 15% ממענקי האיזון לרשויות שהם מהווים אצלי במועצה כ-10% מהתקציב השנתי שלי במועצה".

 

הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לשר האוצר ולבכירי המשרד לשבת איתנו ולעמוד בהתחייבויות שסוכמו. אם לא - נחריף מיידית את הצעדים וב-22 ביוני נסיר אחריות מהצעדים קיצוניים שמתכננים התושבים שלנו שמאבדים את אמונם וסבלנותם".

 

מחאת הדרוזים והצ'רקסים מול משרד האוצר בירושלים (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

"לא מבקשים נדבות"

פריד אעלו, תושב עוספיא, אמר: "באתי לזעוק על המחסור התקציבי ועל מחדל הבנייה המתרחש אצלנו ביישובי הצפון. הבטיחו לנו תקציבים ולא הגיעו. צעירים אצלנו לא יכולים לקנות בית, כל מערך התכנון והבנייה אצלנו מחייב שינוי. אנו דורשים לבטל את "חוק קמיניץ". לא באתי לבקש נדבות, באתי לבקש את מה שמגיע לנו"

 

רפיק מרעי ראש מועצת חורפיש, אמר גם הוא: "המועצות הדרוזיות עומדות על סף קריסה בשל אי-העברת תקציבים. אנחנו עומדים לפטר עשרות עובדים כי אין לנו כסף לשלם לעובדים שחיים ממשכורת של 5,000 שקל בחודש. באנו לדרוש תוכנית חומש חדשה עד לשנת 2024 כמו שהובטח לנו טרם הבחירות וכמובן את 202 מיליון השקלים שנדרשים לנו לטובת החייאת המועצות הדרוזיות והצ'רקסיות".

 

הוא המשיך: "בחורפיש שיעור האבטלה עומד על 40%. רוב המובטלים הם חיילים משוחררים. ביישוב ישנן 33 משפחות שכולות שביום הזיכרון מקבלות חיבוק ותנחומים משרים ואישי ציבור - אבל הן אינן שוות בזכויותיהן בשאר הימים לאזראחי המדינה. אנו קוראים לשר האוצר החדש ולראש הממשלה להתחיל להתייחס בצורה מכובדת לעדה הדרוזית, שהיא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. אנחנו רואים את עם ישראל כחוסן והגב שלנו בימים הקשים האלה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מפגינים מול האוצר
צילום: עמית שאבי
מומלצים