שתף קטע נבחר

מיכאלי נגד פרץ ושמולי: "לא שינו מדיניות, מקסימום פתרו בעיה של חודשיים"

בריאיון לאולפן ynet מרב מיכאלי תקפה את חברי מפלגתה: "לא מבינה איך הם נכנסו לממשלה הזאת". על שר הרווחה החדש, שקידם מהלך בעניין כפל קצבאות: "תיקון לחודשיים, אין פה שום שינוי". על אפשרות הסיפוח: "סכנה לישראל - רק בגלל אינטרסים פוליטיים של נתניהו"

 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) תקפה היום (ד') בריאיון לאולפן ynet את האפשרות לסיפוח ישראלי של שטחים ביהודה ושומרון: "נתניהו הולך בעיניים פקוחות למהלך שיסכן את עתידה של מדינת ישראל בשביל האינטרסים הפוליטיים שלו". היא מתחה ביקורת על חברי מפלגתה, היו"ר ושר הכלכלה עמיר פרץ ושר הרווחה איציק שמולי, על כניסתם לממשלת האחדות: "לא מבינה את זה, ראינו מה נתניהו מסוגל לעשות עם הגוש".

מרב מיכאלי (צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר)
נגד הסיפוח, נגד פרץ ושמולי. ח"כ מיכאלי(צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר)

 

- יוני בפתח. אתם עדיין יכולים לעצור את הסיפוח?

"אעשה כמיטב יכולתי, אחת הסיבות שבגללן ניהלתי את הקרב הגדול נגד הכניסה לממשלה הזאת היא סכנת הסיפוח. אנחנו קמות וקמים הבוקר לכותרות בכל העיתונים שלפיהן הרמטכ"ל כוכבי מכין את צה"ל להסלמה בגדה המערבית. המלך עבדאללה הזהיר מעל כל במה שהסיפוח יגרום לממלכה נזק גדול מאוד, ליחסי ישראל-ירדן. כדאי לזכור שהסכם השלום שלנו עם ירדן מגן עלינו לא מפניה - אלא מפני איראן ומפני דאעש".

 

איציק שמולי ועמיר פרץ (צילום: עמית שאבי)
"לא מבינה איך הם יושבים בממשלה הזאת". שמולי ופרץ(צילום: עמית שאבי)

 - השרים פרץ ושמולי אומרים שיעכבו את הסיפוח מבפנים. את סומכת עליהם?

"התגובה של הליכוד לכך הייתה שההסכמים הקואליציוניים ברורים מאוד, ואכן הם ברורים מאוד ונותנים לנתניהו זכות מלאה לסיפוח בקרוב, כאוות נפשו. הדבר המסוכן ביותר לעתידה של מדינת ישראל כיום הוא הסיפוח הזה. צריך לקחת בחשבון - ייתכן מאוד שתיפתח פה חלילה אינתיפאדה שאף אחד לא רוצה אותה, גם אם לא למחרת בבוקר. לטווח הבינוני זו חצייה של איזה נהר, שישראל בעצם אומרת 'ויתרנו על פתרון שתי המדינות באופן מוחלט, ויתרנו על החלום הציוני, ויתרנו על מדינה שהיא הבית הלאומי של העם היהודי'".

 

מיכאלי מתחה ביקורת יו"ר העבודה, שר הכלכלה והרווחה החדש עמיר פרץ. "אני עד היום לא מצליחה להבין איך פרץ, אש שלום ברמ"ח אבריו וש"ס גידיו, שאמר אנחנו נתנגד בכל תוקף לסיפוח חד-צדדי, איך הוא נמצא בתוך הממשלה הזאת. באמת שאני לא מצליחה להבין את זה. יש לי כבוד רב אליו, אבל עם כל הכבוד - ראינו מה נתניהו מסוגל לעשות עם כל הגוש".

   

- זו בגידה אידאולוגית?

"זה לא עניין אישי, אלא עניין פוליטי-אידאולוגי. זה עניין לאומי. הסיפוח הוא מסוכן למדינת ישראל".

 

- הנהגת מפלגת העבודה מכרה אידאולוגית את ערכי התנועה?

"אני ניהלתי מאבק הכי מרחיק לכת שיכולתי, הכי מושקע שיכולתי, כדי למנוע את המצב שבו נציגות ונציגים של העבודה יישבו בממשלה הזאת. אבל העניין האידאולוגי הוא הסיפוח עצמו, לא רק אידאולוגי, אלא עניין ביטחוני-קיומי מהותי מאוד. נגד זה צריך להשמיע קול בכל דרך אפשרית".

 

- שר הרווחה הטרי שמולי כבר עשה מהלך בעניין כפל הקצבאות. אולי אפשר לשנות את מדיניות הממשלה?

"לא, אי אפשר לשנות את מדיניות הממשלה. אני מהאופוזיציה העברתי יותר חוקים מאשר רוב חברי הכנסת, כולל מהקואליציה, ככה שהאופוזיציה היא לא רק דיבורים. אם אכן תיפתר סוגיית כפל הקצבאות, דבר שמדובר עליו חודשים, אז זה כל הסיפור כולו. לא מעבר לזה. אנחנו לא דיברנו על שינוי מדיניות הממשלה, אין פה שום שינוי. המדיניות שבה לא ניתן לאפשר לאדם לקבל גם הבטחת הכנסה וגם דמי אבטלה לא תשתנה באופן מהותי. מקסימום יהיה תיקון לתקופה של משבר הקורונה כחודשיים, שגם זה צריך לראות שקורה".

 

מיכאלי תקפה את ראש הממשלה, וגם את שמולי: "יותר חשוב ודחוף בעיניי למדינת ישראל, לקיומה ולדמוקרטיה שלה, שתהיה אלטרנטיבה לימין של נתניהו, להפקרות הנוראה שהוא נוהג במדינה, במוסדות הדמוקרטיים שלה, בשלטון החוק שלה ובציבור שלה. זה הרבה יותר חשוב כרגע מאשר להיות האדם שהצביע אמון בנתניהו, ואולי הצליח לפתור בעיה של חודשיים. אף שכל פתרון הוא עולם ומלואו לאדם שחווה אותה".

 

- את חושבת שמפלגת העבודה "מתה"?

"חלילה, מה זאת אומרת. אני ממשיכה להיאבק שהיא לא תימחק לתוך הכישלון הפוליטי הזה שנקרא 'כחול לבן', שהיא לא תידרס תחת נתניהו באופן מוחלט. אני מאמינה שאת השמאל הציוני צריך לבנות מחדש באמצעות התשתית של מפלגת העבודה, על זה אני נאבקת. אני לא אניח לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר
ח"כ מרב מיכאלי
צילום: שחר גולדשטיין, ירון ברנר
מומלצים