שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גרמניה: הימין הקיצוני בחולצות עם טלאי צהוב - "אנחנו הקורבנות"

בחולצות של אנה פרנק וטי-שירטס שעליהן טלאי צהוב מוחים פעילי ימין קיצוני בגרמניה נגד הסגר במדינה עקב התפשטות הקורונה. ההנהגה המקומית טוענת כי מדובר בביטוי נוסף של קשירת היהודים להתפרצות המגפה, ובקהילה היהודית מוחים: "זו פרובוקציה זולה. איך הרשויות מאפשרות את זה?"

טלאי צהוב והתקרבנות(ZDF)

 

טרנד חדש של הפגנות ימין קיצוני בגרמניה: עם חולצות של טלאי צהוב ואנה פרנק, המשמשות לכל נושא – ממחאת מתנגדי חיסונים ועד למחאה נגד הסגר במדינה. בשבת האחרונה נחצו קווים אדומים חדשים לאחר שהפעילים, ובהם נאו-נאצים, הפגינו בסמוך לבית הכנסת בהאלה השוכן ברובע פאולוס בעיר, שבו נרצחו רק לפני כמה חודשים, בעיצומו של יום כיפור, שני בני אדם - ושניים נוספים נפגעו - בפיגוע שביצע הניאו-נאצי שטפן באלייט בן ה-27, נגד הקהילה היהודית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

 

סוון ליביץ', אחד ממובילי המחאה, הגיע להפגין נגד צעדי הסגר שעליהם החליטה ממשלת גרמניה בהתמודדות עם משבר הקורונה, כשהוא לבוש בחולצה ועליה הדפס של אנה פרנק והכתובת "הלאה עם העוצר". ליביץ' ידוע כמי שמוכר ברשת חולצות עם טלאי צהוב, ומוכר בקרב חוגי הימין הקיצוני בגרמניה כגזען שונא זרים.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

"כל עוד אנו קורבנות נציג את עצמנו כקורבנות", התבטא ליביץ'. "אני ורבים אחרים מרגישים שאנו מתגוררים בסוג של דיקטטורה ואנו צריכים להביע אומץ לב אזרחי בכך שנמחה". פעילי ימין קיצוני נוספים לבשו בהפגנה זו חולצות עם טלאי צהוב שעליו נכתב: "בלתי מחוסן". פרשנים בגרמניה אומרים כי השימוש בסמלים יהודיים נועד לבצע השוואה בין האוכלוסייה בגרמניה לקורבנות השואה היהודים: "זה לא קשור לפעילי זכויות אזרח או למאבק למען הדמוקרטיה, זה אנטישמיות טהורה ואידיאולוגיה ימנית קיצונית".

  

סוון ליביץ' (ZDF)
סוון ליביץ'(ZDF)
 

איגור מאטביטס יהודי שמתגורר בהאלה אמר בראיון לתחנת הטלוויזיה ZDF כי "לא ייתכן שליביץ' ישתמש בקורבנות שואה לקידום מטרותיו. השימוש באנה פרנק זו פרובוקציה ברורה, על חשבון העם היהודי ועל חשבון השואה. זה מגעיל". הוא הוסיף: "אני לא מבין איך הרשויות מאפשרות דבר כזה".

 

"אנחנו כמו היהודים בשואה"

בוועידת רבני אירופה מודאגים מהעלייה בגילויי האנטישמיות בהפגנות הימין הקיצוני בגרמניה, שם מואשמים היהודים תדיר בהפצת המגיפה. כך למשל, בהפגנה שנערכה בברלין נשא מפגין שלט שעליו נכתב: "שוטרים, אל תתנו לנצל אתכם ולא לטלטל אתכם על ידי ביל גייטס, ג'ורג' סורוס, דיוויד רוקפלר והגרמנים המשרתים שלהם".

 

 טלאי צהוב בהפגנת ימין קיצוני  (ZDF)
(ZDF)

 

"מפגינים ניאו-נאצים מנצלים את המחאות על הסגר כבמה להסתה נגד יהודים", אמר גדי גרוניך, ראש הסגל של נשיא ועידת רבני אירופה המתגורר בגרמניה. "נורא לראות כיצד הם מפיצים יותר ויותר תאוריות אנטישמיות על מקור הווירוס. ממש חזרה לימים של תיאוריות קונספירציה". 

 

מפגין עם טלאי צהוב על מסכת הפנים (ZDF)
מפגין עם טלאי צהוב על מסכת הפנים(ZDF)

 

הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה, הוסיף כי "מבחינה היסטורית בגרמניה, בזמן מגפות היו תמיד כאלה שניתבו את הפחד כלפי היהודים. כבר בזמן המגיפה הבובונית במאה ה-13, נרצחו יהודים בגרמניה בפוגרומים אחרי שהאשימו אותם בהרעלת הבארות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ZDF
מפגין במסכה עם טלאי צהוב
ZDF
מומלצים