שתף קטע נבחר

המשטרה בזבזה מיליונים כדי לנקום בקצין אחד

שנים של משכורת לתת-ניצב גיא ניר בזמן ישיבה כפויה בבית, קצין בודק בכיר ומערך משפטי-משמעתי שלם שגויס למשימה - שנגמרה בתוצאה מביכה | אלי סניור מסביר למה השר החדש צריך לדרוש מהמשטרה הסברים

הסטירה שקיבלה השבוע משטרת ישראל מבית המשפט המחוזי בירושלים בעניינו של תת ניצב גיא ניר, צריכה להילמד היטב במטה הארצי. אחרי כמעט חמש שנות מלחמה עיקשת - שבמהלכה הושיבו אותו בבית, לא אפשרו לו לחזור וביקשו לפטרו מהמשטרה - תת ניצב גיא ניר יפרוש תוך כיבוד הסכם הפשרה עמו שנחשף ב-ynet, וביטול האישום המשמעתי.

 

ניר הוא לא הקצין הטיפוסי. אפשר לאהוב אותו ואפשר שלא, אבל כשיש בלבו משהו - לא יהסס להוציא החוצה, גם במחיר עימות עם בכירים ממנו. חטאו הגדול היה שחשף אירועים בניגוד למינהל תקין, ודיווח בין היתר על סיכול מינוי גל הירש למפכ"ל, "מסמך יצחקי" ועוד פרשיות. ניר עמד גם מאחורי הקצינה צ' שהתלוננה נגד מפקד להב 433 רוני ריטמן על הטרדה מינית.

גיא ניר (צילום: דוברות המשטרה)
גיא ניר. עמד מאחורי צ', שהתלוננה על הטרדה מינית מצד ניצב רוני ריטמן(צילום: דוברות המשטרה)

הצעד הראשון שעשה המפכ"ל הקודם רוני אלשיך היה למנות קצין בודק (קבו"ד) בדמות מפקד מחוז תל אביב, ניצב דוד ביתן, לבדיקת התנהלותו של תנ"צ ניר. כל זאת בעקבות מכתב אנונימי שנבדק בעבר במחלקה לחקירות שוטרים ולא נמצא בו דבר פלילי.

 

הקבו"ד הנכבד הכין דו"ח עב כרס, גבה עדוית מעשרות קצינים ושוטרים, אפילו השתמש בכל מערכות המשטרה, כולל מחקרי תקשורת, רק כדי למצוא משהו שיאפשר את פיטוריו של הקצין הסורר. הדו"ח על עשרות עמודיו אכן הוגש. היבטים פליליים לא היו בו.

 

כתב האישום המשמעתי החריג כלל את הסעיפים אי עמידה בנוהל שעון נוכחות והתנהגות שאינה הולמת שוטר. כמו שאמר השופט בדימוס עודד מודריק, שישב בבית הדין המשמעתי: סעיפים שנלקחו מהיקב ומהגורן. הכול נראה לשם הנקמה, האגו והרצון להראות לאחרים מה קורה למי שאינו מתיישר לפי הקו המערכתי.

 

ארבע שנים וחצי נמשך ההליך המיותר, שבמהלכו התעקשו במשטרה שתת ניצב ניר ישב בבית - ויקבל שכר בלי לעבוד. לכך יש להוסיף את עלויות הקבו"ד, מינוי שלושה שופטים אזרחים לבית דין משמעתי, קלדניות, מערכת הקלטות וכמובן גם זמנם של שלושה קציני תביעות משטרתיים שגויסו למשימה. מיליוני שקלים שנזרקו ככה סתם, והסתיימו בלי כתב אישום, בלי הרשעה ובלי תועלת.

 

תת ניצב גיא ניר יזכה כעת לחופשת פרישה, והמשטרה גם צפויה לערוך לכבודו טקס. טוב יעשה השר החדש במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, אם יבקש הסברים מבכירי המשטרה על ההליך המיותר והבזבזני שהתסיים עם אפס תוצאות. את החשבון, אם תהיתם, נשלם אנחנו, ולא אף אחד מהמעורבים בפארסה הזאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אלי סניור
צילום: אבי מועלם
מומלצים