שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

ריקודים מוקלטים וטקסים מצומצמים: חוגגים שבועות במתכונת קורונה

טקסי הביכורים המסורתיים עברו השנה למתכונת קורונה: אירועים מצומצמים, טקסים שהוקלטו מראש וישודרו, והרבה גאווה בתוצרת החקלאית. כך חוגגים השנה את שבועות בקיבוצים. וגם: מדריך משרד הבריאות לחגיגות

 

הריקוד בעמיעד (צילום: חיה פאול-ג'ונס)
הריקוד המסורתי בקיבוץ עמיעד הוקלט מראש(צילום: חיה פאול-ג'ונס)

אחרי שהקורונה גרמה לשינויים במתכונת המוכרת של לילה הסדר, גם חג השבועות, אחד החגים המרכזיים של ההתיישבות העובדת, נאלץ לעשות התאמות משלו. בשל מגבלות ההתכנסות בוטלו בקיבוצים רבים טקסי הביכורים המסורתיים, ובחלק מהמקומות הוקלטו הטקסים מראש וישודרו לבתי החברים.

 

טקס הביכורים נחשב לאירוע המרכזי בקיבוצים ומושבים רבים ברחבי הארץ. חברי הקיבוץ מתכנסים בהמוניהם, בדרך כלל ברחבת הדשא המרכזית. במקום נערכת תהלוכה של כל ענפי המשק שמציגים את התוצרת, ההורים רוקדים עם "ביכורי" התינוקות שנולדו באותה השנה, ובמקרים רבים מתקיימים מופעים של טרקטורים, סוסים ועוד.

 

אבל השנה, בשל מגבלות הקורונה, האירועים האלה יתקיימו במתכונת מצומצמת מאוד, אם בכלל. בקיבוצים בגליל העליון ביקשו מהחברים לא להזמין אורחים לאירוע, כולל את הילדים והנכדים. חלק מהקיבוצים עורכים פעילויות אלטרנטיביות, כמו הקלטת הטקסים מראש ושידורם לבתי החברים במהלך החג.

כליל ויינברג (צילום: יהודה ויינברג)
כליל ויינברג מרמת מגשימים חוגגת שבועות בשדה(צילום: יהודה ויינברג)

בעמק יזרעאל בוטלו אירועים גדולים ומרכזיים, כולל הפסטיבל השנתי "חלב ודבש". עם זאת, ביישובים ובקיבוצים של המועצה ייערכו אירועים אינטימיים "בהתאם להנחיות".

 

בקיבוץ סעד שבעוטף עזה התקיימה כבר חגיגת שבועות שכללה תהלוכת כלים חקלאיים, תוצרת חקלאית וקציר חיטים. לחגיגה הצטרף גם שר החקלאות החדש, אלון שוסטר, מהקיבוץ השכן מפלסים. "אנחנו מתכוונים להיאבק על המרחב הכפרי, החקלאות, החיים הקהילתיים השיתופיים והעבודה המשותפת", אמר.

 

המדריך לחגיגות הביכורים

מרכז המועצות האזוריות, בראשות ראש מועצת מרחבים שי חג'ג', הפיץ לרשויות הנחיות שהתקבלו ממשרד הבריאות כיצד לחגוג את שבועות תחת מגבלות הקורונה. "יש לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, למעט במקרים של משפחות גרעיניות. יש לעטות מסכות בכל עת. התקהלות מותרת עד ל-50 בני אדם". כמו כן, המליצו לאוכלוסיות בסיכון מוגבר שלא להשתתף בחגיגות.

ילדי גן פטל ופעוטון ניצן בקיבוץ מצפה שלם חוגגים את חג השבועות ()
חגיגות ביכורים בשנה שעברה. הופעות שירה וריקודים של ילדים מותרות

משרד הבריאות התייחס גם לפעילויות שניתן לעשות במסגרת החגיגות. הופעות שירה וריקודים של ילדי המשק, כמו גם הצגת הילדים שנולדו בשנה האחרונה, מותרות וניתן לקיימן גם ללא מסכות או שמירת מרחק.

 

תהלוכות כלים חקלאיים וקיום תערוכות תצוגה של הכלים תתאפשר בתנאי שקודם לכן הכלים יחוטאו או יעברו ניקוי עם סבון ומים. ניתן יהיה גם לבקר ברפתות ובמחלבות.

עם זאת, עריכת ריקודי עם, הפעלת אולמות משחק או מתקני מים לא מותרים, אלא אם כן התקבל אישור מיוחד לכך.

 

"אני שמח ששבועות, החג הכי חקלאי וקיבוצי שיש, מסמל גם את היציאה מתקופת הבידוד ונוכל לחגוג אותו יחד בקיבוצים, גם אם בצורה מצומצמת וצנועה מבעבר, ובהתאם להנחיות", אמר מנכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיה פאול-ג'ונס
הריקוד המסורתי של עמיעד צולם
צילום: חיה פאול-ג'ונס
מומלצים