שתף קטע נבחר

איראן: בת 14 נרצחה על-ידי אביה בגלל "כבוד המשפחה"

האיראנים מזועזעים ממותה של רומינה אשרפי, שאביה רצח אותה בשנתה כי ברחה עם בן זוגה המבוגר. הנשיא רוחאני קורא לזרז אישור חוקים נגד "רצח על כבוד המשפחה", האב צפוי לחמוק מעונש מוות

נשיא איראן חסן רוחאני קרא היום (ד') לממשלתו להחיש את קידומם של חוקים קשים יותר נגד מה שמכונה "רצח על כבוד המשפחה". הקריאה הזו באה בעקבות רצח של נערה בת 14 על-ידי אביה – רצח שזעזע את איראן באופן מיוחד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 איראן רצח רומינה אשרפי נערה בת 14 כבוד המשפחה ()
רומינה אשרפי. התחננה שלא יחזירו אותה הביתה

הנערה, רומינה אשרפי, נרצחה בשבוע שעבר בעיירה טאלש, צפונית-מערבית לטהרן. לפי הדיווחים, אביה רזא אשרפי ערף את ראשה כשישנה בעזרת מגל המשמש לקצירה בשדות.

 

האב, שנעצר בעקבות המעשה, כעס כנראה על כך שבתו ברחה עם בן הזוג שלה בן ה-34, בהאמן חבארי, אחרי שהאב הביע זעם על רצונם להתחתן. בריחה של נערות עם בני זוגן כדי להתייחד עמם היא תופעה שנגלית מעת לעת באזורי הפריפריה האיראנית. לפי חוקי איראן, לנערות מותר להתחתן החל מגיל 13, אם כי גיל הנישואים הממוצע של אישה איראנית עומד על 23.

 

אחרי חמישה ימים נמצאה רומינה ונלקחה לתחנת משטרה, ומשם השיב אותה אביה הביתה. לפי דיווחים באיראן, הנערה אמרה לפני כן לשוטרים שהיא פוחדת שאביה ינהג בה באלימות וביקשה מהם שלא להחזירה אליו, אך הם לא שעו לתחינותיה. אחרי שרצח אותה הסגיר עצמו האב למשטרה, כשבידיו עדיין כלי ההרג המגואל בדם.

איראן נגיף קורונה נשיא חסן רוחאני ישיבת ממשלה (צילום: AP, Office of the Iranian Presidency)
נשיא איראן רוחאני. נישואים מגיל 13(צילום: AP, Office of the Iranian Presidency)

היום הביע הנשיא רוחאני צער על הרצח וקרא לאשר במהרה את הצעות החוק הרלוונטיות – הצעות חוק שחלקן מעוכבות כבר שנים בשלל גופי קבלת-החלטות איראניים.

 

כלי התקשורת באיראן מדווחים מעת לעת על מקרים של "רצח על כבוד המשפחה", אבל יש רק מידע מועט על אירועים מסוג זה במדינה. לא ידוע כמה נשים ונערות נרצחות על-ידי בני משפחותיהן בשל מעשיהן הנתפשים על-ידיהם כהפרה של הנורמות האיסלאמיות בכל הקשור לחיי האהבה והנישואים.

 

הרשויות באיראן הודיעו כי תיק הרצח של רומינה יידון בבית משפט מיוחד. לפי חוקי איראן אפשר לגזור על אביה עד עשר שנות מאסר, אך הוא צפוי לחמוק מעונש מוות משום שהוא נחשב ל"שומר" שלה מתוקף היותו אביה, ובמקרים מעין אלה לא נוהגת המשפחה לבקש הוצאה להורג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומינה אשרפי. ביקשה לא לחזור
מומלצים