שתף קטע נבחר

מנכ"ל בית החולים ברזילי יחליף את משה בר סימן טוב

אחרי חשיפת ynet על פרישתו של משה בר סימן טוב, שר הבריאות הודיע כי פרופסור חזי לוי יכהן כמנכ"ל המשרד. אדלשטיין: "עם הצורך להתכונן לגל השני של הקורונה, לוי הוא האדם הנכון לתפקיד"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע הערב (רביעי) כי מנהל בית החולים ברזילי, תת אלוף במילואים פרופ' חזי לוי, יחליף את משה בר סימן טוב בתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. המינוי טעון את אישור הממשלה.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי מינויו של לוי הוחלט בעקבות החלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לתפקיד. אדלשטיין פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם.

חזי לוי (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)
פרופסור חזי לוי(צילום: דוברות בית חולים ברזילי)

לוי, מומחה לכירורגיה בן 64 וקצין הרפואה הראשי לשעבר, כיהן כסמנכ"ל בכיר וראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות לאחר שחרור מצה"ל. בשנת 2012 הוא נבחר לתפקיד מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, ובשנת 2018 קיבל אות מפעל חיים מטעם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן לעוסקים במקצועות הבריאות.

 

לוי השתתף במלחמת לבנון הראשונה ולאחר מכן עמד בראש המשלחת ההומניטרית של צה"ל לקוסובו, והשתתף במשלחות רפואיות לסיוע הומניטרי בזאיר, קניה, מקדוניה, טורקיה ורואנדה. כקצין רפואה ראשי עסק בבנייה מחדש של משק הציוד הרפואי בצה"ל.

התמונה של משה בר סימן טוב (צילום: אוראל כהן)
בר סימן טוב(צילום: אוראל כהן)

בעבודתו בברזילי השקיע בעיקר בהקמת חדר המיון, בית חולים קרקעי וחדרי ניתוח ממוגנים שנחשבים כיום למתקדמים ביותר בעולם. אחד השיקולים שהובילו לבחירתו היה ניסיונו הרב ברפואת חירום.

 

"בעת כזו, עם הצורך להתכונן לגל שני של נגיף הקורונה ועם הצבתה של מערכת הבריאות בראש סדר העדיפויות של ישראל, פרופ' חזי לוי הוא האדם הנכון לתפקיד", מסר אדלשטיין. "הניסיון הרב שצבר לאורך השנים והצלחותיו בזירות השונות מבטיחות את הצלחתו בתפקיד החשוב כל כך של מנכ"ל משרד הבריאות. אני מבקש להודות גם למנכ"ל המשרד הנוכחי משה בר סימן טוב על העבודה המאומצת והחשובה שעשה בתפקיד".

 

המנכ"ל היוצא בר סימן טוב איחל ללוי בהצלחה וכתב: "עבדנו יחד שנים רבות. הוא איש עשייה ואיש של אנשים. זו בחירה מצוינת של השר אדלשטיין. אני בטוח שהמשרד בהובלת שניהם יחד עם ההנהלה המצוינת של המשרד והמערכת וכל המטפלות והמטפלים העובדות והעובדים, יובילו את המערכת לשיאים חדשים ויוכלו לכל אתגר". 

 

האתגרים של פרופ' לוי

למנכ"ל החדש שורת אתגרים שעמם ייאלץ להתמודד באופן מיידי. הראשון שבהם הוא היערכות מערכת הבריאות לגל נוסף של התפרצות הנגיף קורונה וביתר שאת. התרחיש שממנו חוששים כעת בקופות החולים ובבתי החולים הוא שהתפרצות הקורונה תתרחש בחורף הקרוב במקביל להתפרצות נגיף השפעת העונתי.

 

חזי לוי (צילום: דוברות בית חולים ברזילי)
אתגרים רבים לפניו. חזי לוי(צילום: דוברות בית חולים ברזילי)

 

במקביל, המנכ"ל החדש צפוי להתמודד עם מחסור עולמי בחיסונים לשפעת - איתו כבר מתמודדות קופות החולים בשבועות האחרונים. לפי נתוני מכבי שירותי בריאות, הקופה הזמינה בסך הכול 1.2 מיליון חיסוני שפעת, אך קיבלה התחייבות רק ל-600 אלף.

 

בנוסף ייאלץ השר להתמודד עם שיקום בתי החולים שספגו ירידות חדות במספר המאושפזים בהם בתקופת הקורונה ובהתאם לכך הכנסותיהם נפגעו. הוא גם יצטרך להתמודד עם סימני השאלה סביב גובה התקצוב של סל התרופות הקרוב והסכם השכר החדש של הרופאים, שהמשא ומתן עליו עשוי להתחדש בקרוב על רקע מחאת המתמחים לקיצור שעות התורנויות בבתי החולים.

"בחירה חכמה של שר הבריאות". פרופ' גמזו (צילום: ליאור צור) (צילום: ליאור צור)
"בחירה חכמה של שר הבריאות". פרופ' גמזו(צילום: ליאור צור)

במערכת הבריאות בירכו את פרופ' לוי על מינויו. מנהל בית החולים איכילוב פרופ' רוני גמזו אמר: "השילוב של אדם שניהל את הרפואה בצבא ובמדינת ישראל בזמן שהייתי מנכ"ל ובחר לנהל בית חולים בפריפריה ולהישאר כעשור וחולל שם מהפכה צריך לנסוך בכל אזרחי ישראל ביטחון שבתפקיד החשוב הזה אוחז היום אדם ראוי משכמו ומעלה. זו בחירה חכמה מאוד של שר הבריאות. משה בר סימן טוב סיים תקופה של כמעט חמש שנים כמנכ"ל ואני מגדיר את תקופת המנכ"ל הראשון שאיננו רופא במשרד הבריאות כמבחן מוצלח".

 

פרופ' ארנון אפק, המשנה למנכ"ל שיבא ויו"ר ארגון מנהלי בתי החולים, אמר: "אנחנו מברכים על בחירתו של פרופ' חזי לוי, אדם עתיר ניסיון במערכת הבריאות, איש ערכי וראוי מאוד. אנחנו משוכנעים שחזי יוכל להתמודד עם האתגרים האדירים העומדים בפניו ובפני מערכת הבריאות, לרבות הגל השני של הקורונה בחורף, בתקווה שהוא לא יתרחש".

 

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, אמר: "ארגון רופאי המדינה מברך את המנכ"ל הנבחר של משרד הבריאות פרופ' חזי לוי. המשימות הכבירות העומדות לפני מערכת הבריאות - היערכות לחורף הקרוב, המחסור בתקני רופאות/ים אחים/יות שיאיישו את המחלקות הפנימיות, היחידות לטיפול נמרץ והמלר"דים, המחסור ברופאים/ות מומחים הגורם להתארכות של 185% בתורים בקופות החולים, המחסור הצפוי ברופאי משפחה לאור גילם הגבוה של הרופאים בישראל, המחסור במיטות, הצפיפות, הזיהומים, עומס העבודה הבלתי אפשרי המוביל לשחיקה מוגברת, הם רק חלק מהבעיות איתן יצטרכו השר והמנכ"ל להתמודד".

 

ארגון המתמחים מרשם מסר: "אנו מברכים את פרופ' חזי לוי עם מינויו לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. קיצור התורנויות היא המשימה הראשונה המונחת לפתחו ואנחנו מצפים, כפי שהבטיח אתמול שר הבריאות יולי אדלשטיין, כי הנושא יטופל באופן מיידי ע"י המנכ"ל החדש ובשיתוף פעולה מלא עם ארגון המתמחים".

 

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה אמר: "איגוד הפסיכיאטריה בישראל מברך את פרופ חזי לוי על היבחרו לתפקיד מנכ״ל משרד הבריאות ומאחל לו הצלחה בתקופה מאתגרת זו. אנו סמוכים ובטוחים שהפסיכיאטריה הישראלית תזכה לאוזן קשבת בהנהלת המשרד. בהזדמנות זו אנו מאחלים למנכ״ל היוצא הצלחה בהמשך דרכו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בית חולים ברזילי
פרופ' חזי לוי
צילום: דוברות בית חולים ברזילי
מומלצים