שתף קטע נבחר

טראמפ נגד הרשתות החברתיות בצו נשיאותי: "אין הגנה מתביעות"

נשיא ארה"ב חתם על צו שקורא תיגר על החסינות המשפטית של הרשתות החברתיות, לאחר שטוויטר סימנה ציוצים שלו כבעייתיים. הוא טען שהחברות הללו הן "מונופול" שמחזיק בכוח חסר תקדים בהיסטוריה האמריקנית: "להגן על חופש הביטוי". הוא הודיע שיגבש חקיקה - וקיווה שהדמוקרטים יעזרו

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אמש (יום ה') על צו נשיאותי בעניין הרשתות החברתיות, שקורא תיגר על חסינותן המשפטית מפני תביעות. הוא אמר שיגבש גם צעדי חקיקה. הצו נחתם בעיצומו של קרב שהוא מנהל נגד טוויטר, שסימנה מתחת לציוציו "קבלו את העובדות" והפנתה לעמוד שבו נכתב כי התוכן בציוציו "אינו מבוסס". ynet העביר את דבריו בשידור ישיר.

 

בדבריו טען טראמפ שהוא "יבטל או ישנה" את סעיף 230 בחוק בשם "ההגינות התקשורתית" משנת 1996, שבמסגרתו נהנות חברות אינטרנט מהגנה משפטית בתביעות נגד תוכן שמפרסמים גולשים. הוא טען שמשמעות הצו שעליו חתם היא שלא תהיה לחברות חסינות משפטית שכזו, אך בצו עצמו אין הוראה מפורשת כזו - ומשפטנים סבורים שבכל המקרה הנשיא לא יוכל לעשות הרבה מבלי שישנה את החוק עצמו. דבר שכזה יצריך שיתוף פעולה עם הדמוקרטים בקונגרס, שכן הללו שולטים בבית הנבחרים. טראמפ אמר כי יפעל לקדם חקיקה בתחום, והביע תקווה שהדמוקרטים ישתפו פעולה.

דונלד טראמפ נגד טוויטר רשת חברתית רשתות חברתיות צו נשיאותי קורונה (צילום: רויטרס)
"אנחנו כאן כדי להגן על חופש הביטוי". טראמפ בבית הלבן, אמש(צילום: רויטרס)

דונלד טראמפ נגד טוויטר רשת חברתית רשתות חברתיות צו נשיאותי קורונה (צילום: AP)
(צילום: AP)

דונלד טראמפ נגד טוויטר רשת חברתית רשתות חברתיות צו נשיאותי קורונה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

הצו שעליו חתם טראמפ קורא לסוכנויות עצמאיות בממשל, נציבות התקשורת הפדרלית ונציבות המסחר הפדרלית, לבחון את האפשרות של הטלת רגולציה על חברות מדיה חברתית. בדברים שנשא בחדר הסגלגל בבית הלבן אמר טראמפ כי חברות המדיה החברתית הן מונופול, וקרא לתובע הכללי וויליאם בר לשתף פעולה עם המדינות השונות כדי לאכוף על החברות הללו חוקים נגד מה שהגדיר "הונאות עסקיות". הוא איים כי הממשל יפסיק לפרסם ברשתות החברתיות, מה שיפגע בהן כלכלית.  

  

"אנחנו כאן להגן על חופש הביטוי מאחת הסכנות הגדולות ביותר בהיסטוריה האמריקנית", אמר טראמפ בפתח דבריו אמש. "מספר קטן של חברות מונופול של רשתות חברתיות שולט בחלקים משמעותיים של תקשורת פרטית וציבורית בארה"ב", הוסיף הנשיא. "יש להן כוח לא מבוקר לצנזר, להגביל, לעצב, להסתיר ולשנות כל סוג של תקשורת בין אזרחים או בין קהלים גדולים. אין תקדים בהיסטוריה האמריקנית שמספר קטן של תאגידים שולט בכל כך הרבה תעבורה בתקשורת בין-אישית. לא נוכל לאפשר לזה לקרות".

דונלד טראמפ נגד טוויטר רשת חברתית רשתות חברתיות צו נשיאותי קורונה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 
דונלד טראמפ נגד טוויטר רשת חברתית רשתות חברתיות צו נשיאותי קורונה (צילום: AP)
(צילום: AP)

הנשיא הוסיף: "הבחירות של טוויטר להסתיר, לערוך ולהכניס לרשימה שחורה הן החלטות מערכתיות. בכך חדלה טוויטר מלהיות פלטפורמה פומבית נייטרלית והפכה למקום עם עורך שיש לו דעות. אפשר לומר את זה על אחרים, כשמסתכלים על גוגל, פייסבוק ואולי אחרים. אחת הדוגמאות הברורות היא כשהם מנסים להשתיק דעות שהם לא מסכימים עמן באמצעות "בדיקת עובדות". מה שהם בוחרים לבדוק ומה שהם בוחרים להתעלם ממנו או אפילו לקדם הוא 'אקטיביזם פוליטי' וזה לא ראוי. הצנזורה וההטיה הן איום לחופש הביטוי. דמיינו שחברות הטלפונים ישתיקו או יערכו את השיחות שלכם. חברות המדיה החברתית חזקות מכל חברת טלפונים, ובעלות תפוצה גדולה יותר מהעיתונים".

 

מוקדם יותר צייץ הנשיא: "זה יהיה יום גדול למדיה החברתית ולהגינות!". איומיו של טראמפ הפילו ביום רביעי את מניות טוויטר ב-2.8% ואת פייסבוק ב-1.3%. המגמה השלילית הזו נמשכה גם אתמול, כאשר מניית טוויטר מחקה בנעילת המסחר עוד 4.5% משוויה. עם זאת, דווקא לאחר דבריו של טראמפ אמש המניה עלתה ב-1.4% במסחר המאוחר.

 

טראמפ חתם כאמור על הצו על רקע העימות שלו עם טוויטר, שבה הוא מרבה להשתמש כדי להפיץ את מסריו ואף להודיע על החלטות בנוגע לממשלו. ביום רביעי טוויטר הוסיפה לראשונה אזהרת אמינות לציוצים שלו, והנשיא איים בתגובה להפעיל רגולציה על הרשתות החברתיות ואף "לסגור" אותן. "הרפובליקנים חשים שפלטפורמות המדיה החברתית משתיקות לחלוטין את קולות השמרנים. נפעיל עליהן רגולציה או שנסגור אותן", צייץ שלשום הנשיא. "ראינו מה הם ניסו לעשות ב-2016, ונכשלו. איננו יכולים לאפשר לגרסה מתוחכמת יותר של זה לקרות שוב".

 

  

הציוץ שטוויטר סימנה באזהרה:

 

אחד הציוצים של הנשיא שטוויטר סימנה כבעייתי עסק בהצבעה באמצעות הדואר. "אין שום סיכוי שהצבעה בדואר לא תכלול זיוף משמעותי. ישדדו תיבות דואר, יזייפו פתקי הצבעה", צייץ טראמפ. הוא גם האשים כי מושל קליפורניה שולח מיליוני פתקי הצבעה, גם למי שלא זכאים להצביע במדינה.

 

הנהלת טוויטר הציבה סמליל של סימן קריאה כחול תחת שני הציוצים, וקישור שבו נכתב: "קבלו את העובדות על הצבעה בדואר". הקישור הפנה לעמוד שבו נכתב בין היתר כי "הנשיא טראמפ פרסם שורת טענות לזיוף בחירות, לאחר שמושל קליפורניה גווין ניוסם הודיע על כוונתו להרחיב את האפשרות להצביע בדואר נוכח מגפת הקורונה. הטענות הללו אינן מבוססות לפי CNN, ה'וושינגטון פוסט' ואחרים. מומחים אומרים שהצבעה בדואר קשורה רק לעיתים נדירות לזיוף בחירות".

 

טראמפ לא נרתע והמשיך גם כעבור יממה באותו הקו: "כה מגוחך לראות את טוויטר מנסה לטעון שהצבעה בדואר לא נתונה לזיופים. כמה מטופש. יש דוגמאות ומקרים בכל מקום. הליך הבחירות שלנו הופך למושמץ ומושא לצחוק בכל העולם. ספרו זאת לאדם ששונא אתכם יואל רוט (מבכירי טוויטר)". את ציוציו האחרונים לא סימנה הנהלת טוויטר.


פורסם לראשונה 28/05/2020 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: AP
מומלצים