שתף קטע נבחר

חריקות

מהלכיו של בני גנץ ריסקו את האופוזיציה בישראל והותירו את הליכוד כשחקן בעל הנוכחות הגדולה ביותר בזירה הפוליטית. השבוע משהו השתנה. ניתוח מיוחד

ביום ראשון התכנסה ממשלת ישראל ה-35, הידועה בכינויה ממשלת נתניהו-גנץ, לישיבתה הראשונה. לאור גודלה המופרך של הממשלה והשאיפה לדגמן ריחוק חברתי, כונסה הישיבה בטרקלין שאגאל בכנסת ולא במשרד ראש הממשלה כנהוג. הישיבה היתה קצרה יחסית לישיבות אחרות ובהתחשב במספר השרים הדבר עוד יותר מפתיע.

 

בישיבה שהיתה פרוצדורלית לחלוטין אושרו הרכבי הקבינט הבטחוני בהרכב של 16 חברים וארבעה שרים משקיפים מהליכוד, וכן קבינט הקורונה בן 14 חברים. כמו-כן אושרה פה אחד הצעתו של שר החינוך לפיה כל תלמיד יבקר בירושלים שלוש פעמים לפחות במהלך שנות לימודי במערכת החינוך. אמנם נושא חשוב אך כמדומני בפני אזרחי ישראל ומדינת ישראל ניצבים עניינים קצת יותר דחופים.

 

מיד לאחר ישיבת הממשלה מיהר ראש הממשלה לבית המשפט המחוזי שבירושלים, שם התקיים מספר שעות מאוחר יותר הדיון הראשוני בתיקים בהם הוא נאשם בעבירות של שוחר, מרמה והפרדת אמונים. נתניהו, לווה על-ידי פמליה נכבדת של שרים מהליכוד אשר הקפידו ממש כאוהדי ליברפול להדגיש כי הוא לא יצעד לבדו. שרים שזה עתה נכנסו לתפקידם, במקום ללמוד את עבודתם מיהרו לשרת את ראש הממשלה בקמפיין שלו כנגד בית המשפט ומערכת אכיפת החוק.

 

שלטי חוצות נגד נתניהו ( צילום: רענן כהן)
בעד ונגד. שלטי חוצות בישראל, השבוע( צילום: רענן כהן)

 

נתניהו, אמן תקשורת ודעת קהל, תכנן הכל למופת. לבניין בית המשפט הובא פודיום ממשרד ראש הממשלה, בניגוד לנהוג בבתי המשפט, ובניגוד לקודמו אהוד אולמרט שנשא נאום לתקשורת כשהוא מאחורי פודיום של בתי המשפט. נתניהו יודע כי הנראות היא הדבר החשוב ביותר ועל-כן למקם את סמל המדינה תחתיו ישרת את המטרה. כשמאחוריו רשימה "נכבדת" של שרי הליכוד ואחת עו"ד אסנת מארק, המיועדת לחברות בוועדה למינוי שופטים ומתמודדת בפריימריז של הליכוד, נשא ראש הממשלה נאום "אני מאשים" המאשים את רשויות החוק ברדיפה אחר שלטון הימין , כאילו לא הוא אישית מואשם בעבירות המיוחסות לו. את כל זאת הוא עשה כשלצידו השר אמיר אוחנה, השר לביטחון פנים, המופקד על משטרת ישראל אותה האשים ראש הממשלה מעל הפודיום בתפירת תיקים כנגדו. במקום להגן על הכפופים לו מיהר אוחנה לשגר מכתב למ"מ המפכ"ל כי הוא דורש לחקור ולמצוא את "הגורם העלום במשטרת ישראל שאיים על ראש הממשלה, לטענתו.

 

מן הצד השני, שותפיו לממשלת ה"אחדות", נאלמו דום. שר המשפטים, שעובדיו הרגע נרמסו, נאלם דום (אלא אם כן ציוץ בטוויטר נחשב כאמירה ערכית בוטה) וגם קולו של ראש הממשלה החליפי שהתחייב לשמור על שלטון החוק במדינת ישראל נאלם, כאשר אף הוא נזכר לצייץ רק מספר שעות מאוחר יותר ציוץ רפה בו הוא כתב "כמו לכל אזרח, גם לראש הממשלה שמורה חזקת החפות, ואני בטוח שמערכת המשפט תקיים עימו משפט צדק. אני שב ומדגיש, שיש לחבריי ולי אמון מלא במערכת המשפט ואכיפת החוק. בעת הזו, אולי יותר מתמיד, עלינו לפעול כמדינה וכחברה למען אחדות ופיוס, עבור מדינת ישראל וכלל אזרחי ישראל". כזכור, גנץ אמור לעמוד בראשות קבינט "הפיוס הלאומי". מעניין מתי הוא יכנס אותו.

 

חשוב להזכיר כי גם אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה שמונה על-ידי בנימין נתניהו וכעת מהווה מטרה לחיציו, וגם עו"ד ליאת בן-ארי, הפרקליטה המטפלת בתיקי ראש הממשלה מטעם המדינה מאובטחים מזה מספר חודשים בעקבות איומים על חייהם. שניהם מהווים מטרות לחיצי הקמפיין המתוזמר של ראש הממשלה ותומכיו ומקבלים איומים על חייהם. האם נושא זה יידון בקבינט הפיוס הלאומי?!

 

ולבינתיים, הסקרים מראים כי כשיש רק שחקן אחד על המגרש, הוא המרוויח העיקרי. סקר שפורסם השבוע על-ידי fm103, מעניק לליכוד בראשות נתניהו 41 מנדטים, בעוד שכחול לבן נשחקת ויורדת ל-12 מנדטים בעוד יש עתיד בראשות יאיר לפיד מקבלת 14 מנדטים. מהלכיו של בני גנץ ריסקו את האופוזיציה בישראל והותירו את הליכוד כשחקן בעל הנוכחות הגדולה ביותר בזירה הפוליטית.

 

אבל, השבוע גילינו כי גם גנץ יודע לעשות שריר. בעוד שגנץ משתדל לתחזק את הממלכתיות וחבריו למפלגה לא מבקרים את התנהלות ראש הממשלה, התפרסם ראיון עם שרת התחבורה הנכנסת מירי רגב בו הוא אומרת כי "גנץ לא אפוי להיות ראש ממשלה". גנץ הופתע ונעלב, כאילו לא היו דברים אלה שגורים בפני כלל שרי הליכוד במהלך השנה וחצי האחרונות. על מה יצא קיצפו בדיוק?! לאור דבריה של רגב, ביטל גנץ ישיבה עם ראש הממשלה ודורש כי רגב תתנצל. כך נראית ממשלה "פריטטית", ממשלת "אחדות".

 

הממשלה הנוכחית תחזיק מעמד כל זמן שלנתניהו יהיה אינטרס בכך. אמנם הסקרים מחמיאים לנתניהו אולם חייבים להתקיים מספר תנאים על-מנת שנתניהו ילך לבחירות. כרגע הוא יודע שלגנץ אין קלפים בשרוול, וניתן לבצע עליו מניפולציות. הבחירות הן עניין של זמן, הכל תלוי באינטרסים של אחד – בנימין נתניהו.

 

נמשיך לעקוב ולעדכן.

 

חג שבועות שמח לכל עם ישראל.

 

Kobi.cohen@gmail.com

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בחזקת חף מפשע. בנימין נתניהו
מומלצים