שתף קטע נבחר

לראשונה מ-2011: ארה"ב שיגרה אסטרונאוטים לחלל

היסטוריה בארה"ב: לראשונה שוגרו אסטרונאוטים לחלל בחללית של חברה פרטית. מדובר בשיגור ראשון מאז יולי 2011 של אסטרונאוטים לחלל מאדמת ארה"ב. הנשיא טראמפ שהגיע לצפות בשיגור אמר: "זה מדהים". צפו ברגעי השיגור

מכן השיגור שממנו שוגרה אפולו 11 ב-1969 לירח - שוגרה הערב (שבת) לחלל החללית הפרטית הראשונה ובה שני אסטרונאוטים אמריקנים. חללית דרגון של חברת SpaceX שוגרה בהצלחה לחלל ב-22:22 (שעון ישראל). לאחר מסע של 19 שעות אמורים האסטרונאטים של נאס"א, דגלאס (דאג) הרלי ורוברט (בוב) בנקן, להגיע לתחנת החלל הבינלאומית, שם הם ישהו כמה שבועות. זו הפעם הראשונה מאז 2011 שאסטרונאוטים משוגרים לחלל מארצות הברית. צפו ברגעי השיגור מבסיס החלל בקייפ קנוורל.

 
 
בנאס"א וב-spaceX עדכנו כי השיגור עבר בהצלחה והשלב הראשון של המשגר נחת בהצלחה על משטח שהוצב באוקיינוס האטלנטי. 12 דקות לאחר השיגור נמסר כי החללית הופרדה מהשלב השני של המשגר והיא עושה את דרכה לתחנת החלל הבינלאומית. בשידור של נאס"א נראו שני האסטרונאוטים כשהם יושבים בחללית הדרגון הנמצאת בחלל.

 

שיגור החללית (צילום: נאס
שיגור החללית מפלורידה(צילום: נאס"א)

 

שיגור החללית (צילום: AP)
רגע השיגור(צילום: AP)

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ ופנס צופים בשיגור ההיסטורי(צילום: רויטרס)

  

בשל חשיבות האירוע הגיע הנשיא דונלד טראמפ לצפות בשיגור. טראמפ הגיע לקייפ קנוורל גם ביום רביעי, אך אז השיגור נדחה בשל תנאי מזג האוויר. יחד איתו הגיע לפלורידה סגן הנשיא. מייק פנס.

 

טראמפ אמר אחרי השיגור ההיסטורי: "זה מדהים". בצוות הבקרה של SpaceX שלחו מסר לאסטרונאוטים, ששוגרו לחלל באמצעות משגר של החברה שבבעלות אילון מאסק: "תודה שטסתם עם פלקון 9, שיהיה לכם מסע נעים".

שיגור החללית (צילום: נאס
שניות לפני השיגור(צילום: נאס"א)

 

החללית על משגר פלקון 9 (צילום: AP)
החללית על משגר פלקון 9(צילום: AP)

האסטרונאוטים ברכב הטסלה (צילום: AP)
האסטרונאוטים ברכב הטסלה(צילום: AP)

הרכב ובו האסטרונואטים ליד הבניין הענק של נאס
הרכב ובו האסטרונואטים ליד הבניין הענק של נאס"א(צילום: רויטרס)

 

נאס"א בחרה למשימה ההיסטורית שני אסטרונאוטים מנוסים. בנקן (49) כבר היה בשתי משימות בחלל. דאג הארלי (53) השתתף גם הוא בשתי משימות של מעבורות חלל. הארלי היה למעשה במשימה המאוישת האחרונה ששוגרה לחלל מאדמת ארצות הברית. הוא היה אחד מארבעת אנשי הצוות של מעבורת החלל אטלנטיס ביולי 2011.

 

בתשע השנים האחרונות, מאז שהסתיים פרויקט מעבורות החלל, נאלצה ארצות הברית להיעזר בשירותיה של רוסיה בשיגור אסטרונאוטים לחלל - דבר שפרט ליוקרה עלה למשלם המסים האמריקני כסף רב.

האסטרונאוטים ממתינים לשיגור בחללית (צילום: AFP)
האסטרונאוטים ממתינים לשיגור בחללית(צילום: AFP)

בנקן (מימין) והארלי  (צילום: AP)
בנקן (מימין) והארלי (צילום: AP)

החללית בכן השיגור 39A, משם שוגרה גם אפולו 11 (צילום: AP)
החללית בכן השיגור 39A, משם שוגרה גם אפולו 11(צילום: AP)

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 30/05/2020 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
שיגור החללית מפלורידה
צילום: נאס"א
מומלצים