שתף קטע נבחר

"להחיל את הריבונות גם על ארבעת יישובי צפון השומרון"

למרות הבטחות העבר: מאבק בהתיישבות על יישובי צפון השומרון שפונו בהתנתקות - ואינם ככל הנראה בתוכניות הסיפוח. יוסי דגן: "לא יעלה על הדעת שראש הממשלה ישלים את ההתנתקות שביצע שרון"

סוגיית הסיפוח מעסיקה בימים האחרונים רבות את ראשי ההתיישבות. הם מנסים, כל אחד לפי השקפתו, להשפיע על מקבלי ההחלטות לקראת יישומה של תוכנית המאה.

 

מפוני חומש עם בנימין נתניהו (צילום: מועצה אזורית שומרון)
מפוני חומש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: מועצה אזורית שומרון)

בתוכנית ישנן כמה אבני מחלוקת משמעותיות ובהן היישובים המובדדים שיהפכו מובלעות, הקפאת הבנייה וכמובן המדינה הפלסטינית. אבל ישנה עוד סוגיה שעליה נאבקים בהתיישבות מול צוותי המפות הישראליים והאמריקניים - סוגיית יישובי צפון השומרון שפונו בתוכנית ההתנתקות בקיץ 2005. בהתיישבות מבינים כרגע כי סיכוייהם של יישובי צפון השומרון להיכלל במפות הסיפוח נמוכים מאוד, והריבונות לא תכלול את ארבעת היישובים גנים, כדים, שא-נור וחומש.

  

מאז ההתנתקות מנהלים המתנחלים מאבק סביב החזרה ליישובי צפון השומרון. במקום פועלת כבר 13 שנה ישיבה שהוקמה על ידי ארגון "חומש תחילה", הפועל להחזרת ההתיישבות הישראלית במקום. במהלך השנים קיים ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, סיורים לחברי כנסת ושרים במקום.

  

ב-16 במאי 2019 עלו לחומש חברי כנסת ושרים מהליכוד ומהבית היהודי ואמרו כי יש לחזור לנקודות ההתיישבות. "לעומת ההתנתקות מרצועת עזה שאת מחירה אנו משלמים מדי יום, הגירוש מצפון השומרון כמעט נשכח לגמרי. חיו כאן משפחות שנעקרו ללא כל תכלית והגיע הזמן להחזיר אותן", אמר בסיור יו"ר הכנסת דאז ושר הבריאות הנוכחי יולי אדלשטיין. בסיור השתתפו גם יו"ר הקואליציה הנוכחי מיקי זוהר והשר לביטחון הפנים הנוכחי אמיר אוחנה.

חברי הכנסת מבקרים בחומש (צילום: מועצה אזורית שומרון)
חברי הכנסת בעת ביקורם בחומש(צילום: מועצה אזורית שומרון)

גם בנאומו טרם פתיחת משפטו אמר נתניהו כי אינו מפנה יישובים, כשהוא מתכוון בדבריו למנהיגי ימין שפינו בעבר יישובים.

 

במסגרת מאבקי הסיפוח בשומרון נגד הקמת מדינה פלסטינית ונגד המובלעות בטענה כי אין חצי ריבונות, שיגר ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שמגדיר עצמו מגורש מהיישוב שא־נור, מכתב בנושא לראש הממשלה ובו הוא כותב בין השאר: "אפילו אריק שרון, שברגל גסה עקר יישובים, הבין שאסור לוותר על ארבעת יישובי צפון השומרון, והשאיר את כולם בשליטה ישראלית מלאה (שטח C). לא יעלה על הדעת שדווקא הממשלה הזו תקבע עובדות בשטח דה פקטו, תבטל את הריבונות הישראלית ביישובים שנעקרו, תהיה גרועה יותר מאריק שרון בגירוש ומפרס בהסכמי אוסלו ותהיה זו שתשלים בפועל את העקירה".

  

דגן הוסיף וכתב לנתניהו: "עליך להודיע על החלת ריבונות גם בארבעה יישובי צפון השומרון, ששליטה ישראלית עליהם היא דרמטית וקריטית להישרדותה של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מועצה אזורית שומרון
חברי הכנסת בעת ביקרום בחומש
צילום: מועצה אזורית שומרון
מומלצים