שתף קטע נבחר

אושרו קיצוצים מכספי הציבור לטובת לשכות לשרים חדשים

שרי הממשלה התכנסו באודיטוריום שיאפשר את הריחוק המתבקש ואישרו קיצוצים נרחבים - לצורך הקמת משרדים חדשים ולשכות לסגני השרים. 14 מיליון יקוצצו ממערכת הביטחון. אשכנזי סיכם עם כץ כי במקום 11.4 מיליון - משרד החוץ יוותר על 4.7 מיליון שקל

 

 

 

שרי הממשלה התכנסו הבוקר (ראשון) ואישרו קיצוצים נרחבים בתקציבי המשרדים לטובת הקמת המשרדים החדשים בממשלת האחדות. בשל הנחיות הריחוק החברתי - הממשלה התכנסה באודיטוריום של משרד החוץ.

 

לפי הצעת המחליטים, הממונה על התקציבים באוצר יקצה את התקנים הדרושים להקמת משרד משאבי המים, המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה, משרד ההתיישבות, משרד הדיגיטל והסייבר, משרד המיעוטים, המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, משרד ראש הממשלה החליפי, לשכת השר במשרד הביטחון ולשכת השר במשרד ראש הממשלה. בנוסף, השרים אישרו הקצאת כספים להתאמות נוספות בלשכות שרים ומנכ"לים במשרדי הממשלה הקיימים. 

ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
ישיבת הממשלה(צילום: אמיל סלמן)
   

ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
(צילום: אמיל סלמן)

  ()

בין השאר, הוצע לבצע קיצוץ של כ-9.4 מיליון שקלים במשרד ראש הממשלה, כ-8.8 מיליון במשרד האוצר, כ-1.3 מיליון במשרד הפנים, כ-8.4 מיליון במשרד המשפטים, כ-11.4 מיליון במשרד החוץ, כ-14 מיליון במשרד הביטחון, כ-9.7 מיליון במשרד החינוך, כ-3.6 מיליון במשרד הרווחה, כ-4.3 מיליון במשרד הבריאות, כ-5.5 מיליון במשרד החקלאות וכ-3.7 מיליון במשרד התחבורה. בנוסף, דנו השרים על מענקים לעידוד מעסיקים בתקופת הקורונה.

  

בעקבות הידברות בין שר החוץ גבי אשכנזי לבין שר האוצר ישראל כ"ץ, צומצם הקיצוץ במשרד החוץ הקיצוץ מ-11.4 מליון שקלים ל-4.7 מליון שקלים, והוחלט כי הצמצומים לא יחולו על הנציגויות בעולם - אלא רק על מטה המשרד בירושלים. מספר התקנים שיצומצמו לא הופחת ונותר על 16.

 

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה כי "בימים האחרונים חלה עלייה בתחלואה, ולצידה גם התרופפות במשמעת. הנתונים עדיין לא ברורים, אתמול קיבלנו 28 מקרים חדשים עם מספר נמוך יחסית של בדיקות. אין ספק שיש עלייה באופן יחסי למה שהיינו רגילים בשבועות האחרונים. הקורונה לא מאחורינו".

 

נתניהו פנה לציבור וקרא להקפיד על הנחיות המסכות, שמירת המרחק ושמירה על ההיגיינה. "אני מאמין שבשיתוף פעולה של כלל הציבור, נשמור על המשק פתוח ונביא לפריחה מחודשת של הכלכלה והשבת מקומות עבודה".

 ישיבת ממשלה (צילום: AFP)
יקדם את "חוק הקורונה" שיאפשר הגבלות לתקופות ארוכות(צילום: AFP)

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס להתפרצות הקורונה בבית הספר הגימנסיה בירושלים - ואמר כי מוטב שלא להתייחס למקרה כאירוע נקודתי. "העלייה המתמדת בתחלואה התחילה לפני בית הספר. הציבור צריך לשתף פעולה עם הבדיקות".

 

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "אפשר לאפיין את התקופה הנוכחית בכך שמדינת ישראל מתמודדת בו זמנית עם מרחב של אי-יציבות. אין עלייה דרמטית באירועי ביטחון בתקופה האחרונה. יש דריכות בשטח בקרב הכוחות, ואנחנו מגבים אותם".

 

נתניהו אמר כי הימים הקרובים יהיו מבחן לציבור הישראלי בכל הנוגע לעמידה בהנחיות הקורונה - ובהתאם לכך יוחלט אם להטיל הגבלות חדשות. הדברים נאמרו ברקע כוונת הממשלה לקדם את "חוק הקורונה" שיאפשרו להטיל מגבלות לתקופה של עד עשרה חודשים.

 

שר המשפטים אבי ניסנקורן צפוי לקיים היום דיון דחוף עם בכירי משרדו בעניין החקיקה, על-מנת "לוודא כי בצד חשיבות העמדתם של כלים אפקטיביים במאבק בנגיף, יישמרו זכויות הפרט של האזרחים", כלשונו. 

 

באופוזיציה תקפו את קידום החוק וטענו כי הוא יוביל לפגיעה חמורה בפרטיות - ואף ישמש לבלימת מחאות נגד הממשלה. "אין שום היגיון לתת לממשלה סמכויות כל כך רחבות לעשרה חודשים", טען יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. "זה כולל מעקבי שב"כ ואפשרות לאסור על הפגנות שאינן נוחות לממשלה. אין הצדקה לתקנות מבחינת הקורונה. עדיף שהממשלה תתרכז בעזרה לעצמאים ולעסקים הקטנים ותנסה להציל את הכלכלה הישראלית", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים