שתף קטע נבחר

אחמד טיבי: "הסיבה שהשוטרים ירו בקלות באדם חסר ישע - דרייב, מורעלות וחינוך"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת השווה בין חניקתו של ג'ורג' פלויד בארה"ב למותו של איאד אלחלאק בירושלים וטען: "מה שעושים לפלסטינים יותר חמור. בהם גם יורים". לדבריו, "לא מדובר במקרה טרגי, אלא בפשע"

 

 

 

מותו הטרגי של איאד אלחלאק, שנורה בידי שוטרים במזרח ירושלים, הוביל לקמפיין רשת בינלאומי שהשווה בין התקרית לבין מותו של ג'ורג' פלויד, שנחנק בידיי שוטר בעיר מיניאפוליס שבארצות הברית. חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) השווה בריאיון לאולפן ynet בין שני המקרים וטען: "מה שעושים לפלסטינים הרבה יותר חמור".  

 

לדברי טיבי, "בפלסטינים יורים - לא רק חונקים אותם. יורים גם באוטיסטים. אגב, חניקות כאלה יש למכביר, תסתכלו בגוגל ותראו כמה תמונות".

ח
"המדריכה אמרה לשוטרים להפסיק לירות". ח"כ טיבי עם הכרטיס של איאד(צילום: אלי מנדלבאום, אלי סגל)

איאד אלחלאק ()
"הוא מסכן, ברח". איאד אלחלאק

ההשוואה בין אדם שנעצר ברחוב לבין פלסטיני שניסה לבצע פיגוע היא לא במקומה, זה לא אותו דבר.

"אני אומר לך שזה כן, והמקרה של איאד אלחלאק הרבה יותר חמור. אי אפשר לומר מקרה טרגי כדי לצאת ידיי חובה, מדובר בפשע חמור".

 

מדובר במקרה חמור, אבל זו טרגדיה.

"אני אומר פשע חמור, יש הבדל. נער עם כרטיס על החזה של אדם בעל צרכים מיוחדים עובר באותו מסלול בכל יום, והייתה איתו מדריכה שאמרה לשוטרים שמדובר בנכה ושיפסיקו לירות. הם ממשיכים לירות כדי להרוג, והוא מסכן, אוטיסט, ברח. במשפחה אומרים שהיה להם רצח בעיניים, וזה התבטא בתוצאה".

 

אי אפשר לדבר על רצח בעיניים כשמדובר על שוטרים בנקודה כמו שער האריות. הם דואגים לשלום הציבור.

"חלק מהשוטרים שנמצאים שם מתנהגים באופן ברוטלי ומזוויע, משפילים נשים וילדים ופוגעים בזקנים. כדאי לראות איך השוטרים האלה נוהגים בפלסטינים ומעבירים אותם דיכוי והשפלה מדי יום. לדעתי השוטרים בכלל לא צריכים להיות שם, לא במסגד אל-אקצא ולא בסימטאות. המצב הבסיסי של כיבוש הוא שורש כל הרע והוא צריך להסתיים. היחס הוא ברוטלי, חייל כיבוש יורה כדי להרוג, שוטר יורה כדי להרוג".

הלוויתו של איאד אלחלאק ()
הלוויתו של איאד אלחלאק במזרח ירושלים, אמש

ההפגנה בירושלים (צילום: שלו שלום)
"יש אלימות משטרתית נגד קבוצות מוחלשות". הפגנה בירושלים בעקבות המוות(צילום: שלו שלום)

ההפגנה בירושלים (צילום: שלו שלום)
ההפגנה בירושלים(צילום: שלו שלום)

"כשיורים באדם חסר ישע בקלות כזאת יש סיבה", הוסיף טיבי. "הדרייב, המורעלות, החינוך, ואולי האמירה של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לשוטרים, שלפיה 'מי שתוקף שוטר דמו בראשו'. איאד לא תקף שוטר, הוא הותקף על-ידי שוטרים, אבל מה המסר? שגם אם אתה מתווכח עם שוטר ודוחף אותו למשל, אז דמך בראשך. אתה אומר לשוטר תירה כדי להרוג, אז השוטרים חושבים שיש להם הגנה חסרת הגבלה. עשרות ערבים אזרחי מדינת ישראל נורו ונהרגו עד היום".

 

טיבי טען כי "ישנה אלימות בסיסית של שוטרים" לא רק נגד פלסטינים אלא גם נגד קבוצות מוחלשות כמו יוצאי אתיופי. "אבל נגד פלסטינים הסיבות הן אחרות, בגלל כיבוש ושנאה", אמר. "השוטרים שפרצו לבית של איאד כדי לחפש ממצאים מרשיעים תקפו את אחותו, שאחיה נורה. הם הכו אותה ואמרו לה 'את שרמוטה'. זה מביש, יש כתם מוסרי על כל מי שמנסה למצוא הסבר להתנהגות הזאת. 58 ערבים אזרחי מדינת ישראל נורו ונהרגו על-ידי כוחות הביטחון מאז שנת 2000. נדמה לי שהיה משפט אחד וכל השאר טויחו, יש מצב שהמקרה הזה יטויח גם".

 

 

 

על הטקס שהתקיים בנמל יפו לציון עשור לאירועי משט המרמרה טען טיבי כי "מדובר באנשים שהותקפו על-ידי חיילים שהוצנחו מהאוויר. זו פעולה שמנוגדת לחוק הבינלאומי, שגרמה למותם של אנשים, ובסופה ממשלת ישראל התנצלה בפני טורקיה ואפילו שילמה פיצוי. אז מה הטענה נגד הטקס?".

 

הפיצוי היה בעיקר פוליטי, אני לא בטוח שמתנצלים על האירוע הזה.

"התנצלו ושילמו פיצויים. צריך להתנצל גם על הרס הבתים בטירה אתמול בבוקר, על מדיניות של חניקת היישובים הערביים".

 

כשנשאל מדוע אינו מדבר גם על דברים חיוביים כמו צמצום הפערים בין יהודים לערבים בשנים האחרונות, השיב טיבי: "אנחנו מתראיינים על הדברים השליליים, הרג של אוטיסט הוא דבר מאוד שלילי. מדוע חבר כנסת ערבי שמתראיין על מקרה חמור ביותר צריך לדבר גם על דברים חיוביים?".

 

כי אתה טוען שיש אפליה ושהכל רע.

"בימים האחרונים ירו במוסטפה יונס בתל השומר, ירו באיאד אלחלאק והרסו ארבעה בתים בטירה. בנגב הורסים בתים מדי יום. זו התמונה העיקרית שאנו רואים בימים האחרונים וזו הסיבה שנציג היום בהצעת אי האמון בממשלה. סיבה נוספת היא כוונת הסיפוח, ישראל משווקת את עצמה כשוחרת שלום אבל היא רחוקה מאוד מהביטוי הזה. סיפוח הוא לא רק הרפתקה, זו השקפת חיים של אנשי ימין שחושבים שאין דבר כזה עם פלסטיני".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע שנסיבותיו הובילו לתוצאה טרגית. משטרת ישראל משתתפת בכאבה של משפחת אלחאלק על האובדן הקשה. שרשרת הפעולות המבצעיות של השוטרים והזירה מצויים בחקירת המחלקה לחקירת שוטרים. אנו ממתינים לסיום החקירה וקבלת ממצאיה. תפקידם ומשימתם של כוחות השיטור בירושלים ובפרט בעיר העתיקה, היא משימה מורכבת במיוחד וכרוכה פעמים רבות בקבלת החלטות מורכבות, הקרבה וסיכון חיים.

 

בשנים האחרונות כולל בתקופה האחרונה, היינו עדים למספר ניסיונות לפגוע ולהרוג שוטרים ולוחמי מג״ב בעיר העתיקה ובסביבתה. למרות שמרבית הפיגועים הללו לא צלחו הודות לערנות השוטרים ותפקודם המהיר והמקצועי, הרי שחלקם גבו חיים של שוטרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום, אלי סגל
ח"כ טיבי
צילום: אלי מנדלבאום, אלי סגל
מומלצים