שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

בתוך יממה: עוד 13 חולים במוסדות חינוך, פי 3 בבידוד ביתי

משרד החינוך מסר נתוני תחלואה עדכניים, שמהם עולה כי 5,266 תלמידים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד. 155 תלמידים אובחנו עד כה, 74% מהם לומדים בגימנסיה העברית בירושלים. 13 בתי ספר וגנים נסגרו עד כה. אלו מוקדי ההתפרצות החדשים

החשש מהתפשטות הנגיף במערכת החינוך: עוד 13 חולים אובחנו היום (ג') במוסדות חינוך. משרד החינוך הודיע כי מספר התלמידים והמורים שנשלחו לבידוד ביתי זינק פי שלושה. 74% מהתלמידים החולים הם תלמידי הגמנסיה העברית בירושלים ו-35% מהמורים החולים מלמדים בתיכון הזה.

  

  

התפרצות הקורונה בבתי הספר: נתוני משרד החינוך המלאים

 

בסך הכל הוכנסו עד כה לבידוד 4,532 תלמידים ו-734 עובדי הוראה. 155 תלמידים אובחנו כחולי קורונה, בהם תשעה ילדי גן, 16 תלמידי בית ספר יסודי ו-130 תלמידי בית ספר על יסודי. בנוסף, 39 עובדי הוראה ואנשי חינוך נדבקו עד כה - חמישה מהם נדבקו בגנים, 17 בבתי הספר היסודיים ו-17 בבתי הספר העל יסודיים. מרבית הנדבקים, כאמור, שייכים לגמנסיה העברית בירושלים.

 

בשלב זה ישנם שישה בתי ספר סגורים ברחבי הארץ - שלושה בירושלים, אחד באלעד, אחד בחדרה ואחד באל-קאסום שבדרום. כמו כן, שבעה גנים נסגרו עד כה בעקבות המחלה: אחד בראשון לציון, אחד בתל אביב, אחד באור יהודה, אחד בבת ים ושניים בבני ברק. בירושלים נסגר גן אחד.

  

בית ספר הרב תחומי בחדרה (צילום: אלעד גרשגורן)
2,200 תלמידים יחזרו ללמוד מהבית, זמנית. בית הספר הרב-תחומי בחדרה(צילום: אלעד גרשגורן)
 

Coronavirus testing site in Jerusalem  ()
בדיקות הקורונה לתלמידי הגמנסיה העברית בירושלים

 

עיריית חדרה הודיעה כי החליטה לסגור את בית הספר הרב-תחומי בעיר בעקבות אבחון של אחת התלמידות בו, מכיתה ז', כחולה בנגיף הקורונה. בבית הספר לומדים 2,200 תלמידים, מתוכם ייכנסו לבידוד רק התלמידים מהכיתה של אותה תלמידה שחלתה ואלו שהיו עמה במגע. מספרם של אלו שיידרשו לבידוד לא ברור עדיין.

 

בית הספר לבנות "בית יעקב" באשדוד נסגר אף הוא לאחר שמורה אובחנה כחולה. 265 תלמידות ו-22 אנשי סגל נשלחו לבידוד ביתי. בית הספר נסגר עד ליום רביעי (10 בוני). ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי אמר כי "מיד עם קבלת התוצאות הנחתי לסגור אל בית הספר באופן מיידי. כעת אנו פועלים, מול משרד הבריאות במטרה לקיים בדיקות לכלל צוותי ההוראה, המנהלה והתלמידות בבית הספר".   

 

בנוסף, בית ספר יסודי בגבעת זאב נסגר לאחר שמורה אובחנה כחולה, ויותר מ-300 תלמידים ואנשי צוות הוכנסו לבידוד. גן בירושלים נסגר לאחר שאחד הילדים נדבק מאביו, מורה בגמנסיה העברית ברחביה. בבית ספר יסודי במטה יהודה אובחן אחד התלמידים כחולה, אך בית הספר לא נסגר. 29 תלמידים ושישה אנשי צוות הוכנסו לבידוד. גם בחטיבת הביניים גבעת רם בירושלים אובחן תלמיד כחולה ובית הספר לא נסגר. 29 תלמידים ועובד הוראה אחד הוכנסו לבידוד.

 

ברהט אובחן מורה כחולה קורונה, ואשתוו עובדת כמורה במוסד חינוכי אחר - אך טרם הוחלט מי יישלח לבידוד. תלמידה נדבקה גם בבית ספר יסודי בקיבוץ צרעה שליד בית שמש - כל תלמידי הכיתה, המחנכת ושש מורות נוספות נכנסו לבידוד.

 

 

 

 

בעיריית חדרה מסרו לאחר סגירת בית הספר הרב-תחומי: "אנו מקדמים תהליך בדיקה של תלמידי בית הספר. סגל בית הספר יעדכן את ההורים באשר להליך הבדיקות ובהתאם לתוצאות הבדיקה". הם ציינו כי בימים הקרובים בית הספר יחזור למתווה של למידה מרחוק. "אנו מאחלים בריאות לכולנו ובטוחים שיחד נעבור את התקופה בהצלחה".

 

ההחלטה לסגור את בית הספר בחדרה מגיעה לאחר שמשרד הבריאות פרסם נוהל חדש המתייחס למקרה שבו תלמידים במוסד חינוכי מאובחנים כחולי קורונה. על-פי הנוהל, במקרה שיש יותר משלושה תלמידים שחלו בקורונה במוסד, גם אם שלושתם מאותה כיתה - יש להעדיף לסגור את המוסד כולו. בנוהל נכתב עוד כי "במקרה שיש במוסד שלושה חולים או פחות, אך הם מפוזרים במספר כיתות או לחלופין מדובר על מורה שמלמד בכמה כיתות, יש להעדיף סגירה של המוסד או של שכבת גיל שלמה".

 

הנוהל פורסם בעקבות ריבוי מקרי הדבקה בבתי הספר לאחרונה, כשמוקד ההדבקה המרכזי הוא בתיכון הגימנסיה העברית בירושלים. לפי העדכון האחרון מאתמול, בנגיף נדבקו שם 141 בני אדם מהם 122 תלמידים ו-19 עובדי הוראה. מדובר ב-9% מכלל תלמידי ומורי התיכון. ארבעה הורים לתלמידים נדבקו גם הם. אתמול הוחלט גם שכל בית הספר ייכנס לבידוד בעקבות ההדבקה ההמונית, ולא רק שכבת ט' לבדה. התלמידים והמורים יידרשו להיות בבידוד עד 9 ביוני.

Returning to school in Mevaseret Zion  ()
קושי ביישום ההנחיות. תלמידה מחטאת שולחן בכיתה, ארכיון
 

אמש דווח על כמה וכמה מקרים של נדבקים בקורונה בבתי ספר, גנים ומוסדות אחרים. בירושלים ילד בגן בשכונת קטמון, שאביו מורה בגימנסיה העברית, נדבק בנגיף. ילדי הגן והצוות ייכנסו לבידוד בעקבות זאת. עיריית מודיעין-מכבים-רעות הודיעה כי 13 נערים תושבי העיר, שמשחקים בקבוצת הנוער של בית"ר ירושלים, היו במגע במהלך אימון עם נער שנדבק בנגיף. גם הם ייכנסו לבידוד.

 

למרות שהחשש מהדבקה במערכת החינוך גובר, בשטח מספרים התלמידים על קושי רב ביישום ההנחיות. לירז אהרוני (18), תלמידת י"ב מירושלים, סיפרה כי "בבוקר, כפי שהנחו אותנו, אנחנו צריכים לחתום על הצהרה שמדדנו חום ולא היינו במגע עם חולה קורונה. אנחנו עם המסכות בזמן הלימודים, אבל לעיתים מורידים אותן כי זה קשה להישאר שעתיים רצופות עם מסכה על הפנים. מדובר בכיתות צפופות עם 30 תלמידים ומעלה. אי אפשר לצפות לחנך את התלמידים מחדש. אם מדינה שלמה לא מצליחה לשמור על הכללים, אז איך אפשר לצפות מתלמידים לשמור?".

 

תלמידה בחטיבת ביניים באזור נתניה סיפרה על התרופפות עצומה בבית הספר שלה: "אם להיות כנה, אין כל הקפדה על חבישת המסכות בבית הספר. אולי בשיעורים בכיתות מקפידים יותר כאשר מורים מבקשים. אבל כשהם לא שמים לב - התלמידים מורידים".


פורסם לראשונה 01/06/2020 11:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
התיכון הרב תחומי שנסגר בחדרה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים