שתף קטע נבחר

תושב קלנסווה: "הופשטתי במחסום", משרד הביטחון: "לא נדרש להתפשט"

מחמוד פרוג'ה, קטוע רגל, טוען שהושפל במחסום תאנים והתבקש לפשוט את בגדיו לצורך חיפוש. חבר שהיה עמו תיעד אותו בחדר הבידוק. משרד הביטחון: "מסיבה שאינה ברורה בחר לפשוט בגדיו ואף לתעד זאת בסרטון"

 

 

מחמוד פרוג'ה (60), תושב קלנסווה קטוע רגל, טוען שהושפל במחסום תאנים בשבוע שעבר והתבקש לפשוט את בגדיו לצורך חיפוש. חבר שהיה עמו תיעד אותו ללא בגדים בחדר הבידוק.

 

פרוג'ה סיפר שנסע לבקר קרובי משפחה בשטחי הרשות הפלסטינית לרגל עיד אל-פיטר. יחד איתו נסעו חבר שלו, כלתו ובתה התינוקת. "בדרך חזרה אנשי האבטחה ביקשו שנעלה לבדיקה. כשהגענו לנקודת הבדיקה ביקשו ממני לרדת מהרכב", אמר פרוג'ה.

מחמוד פרוג'ה ()
"נפגעתי מאוד מהיחס המשפיל". מחמוד פרוג'ה

"אמרתי להם שאני סובל מנכות, עם רגל אחת, אבל לצערי לא התחשבו במצבי", הוסיף פרוג'ה. "המאבטחים הביאו כיסא גלגלים ואילצו אותי לצאת מהרכב. אחר כך דרשו שאני אעבור דרך שער מגנומטר. לא הסכמתי כי זה יכול לגרום לי עוד נזק בריאותי".

 

לדבריו, המאבטחים פירקו את הכיסא של התינוקת והתעקשו להוריד אותו מהרכב. "פחדתי מאוד על הילדה", הוא סיפר. "עברתי את השער והכניסו אותי לחדר ממש קטן. ביקשו ממני שאוריד את הבגדים ואת הרגל התותבת. שאלתי אותם מה העניין, על מה החיפושים ואם יש נגדי מידע מסוים, אבל לא ענו. הם התעללו בי במשך יותר מחצי שעה".

 

החבר שהיה עמו נכנס איתו לחדר ותיעד אותו בטלפון שלו ללא בגדים. פרוג'ה סיפר שלמחרת חזר למחסום. "ביקשתי לדבר על האחראי על מה שעברתי. הגיע אחד המאבטחים ואמרתי לו שהכול מתועד. הוא ביקש להסתכל וגיליתי שהוא מחק את החומר".

 

 

פרוג'ה אמר ששמר לפני כן עותק של הצילום לגיבוי. "לא יכול להיות שמתייחסים לנכה בצורה כל כך קשה", הוא אמר. "אני אדם מוגבל וחולה. נפגעתי מאוד מהיחס המשפיל. אני חייב להבין למה ההתעללות הזו".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "רשות המעברים במשרד הביטחון מטפלת מידי יום במעבר עשרות אלפי בני אדם משטחי יהודה ושומרון. עובדי הרשות מקפידים הקפדה יתרה על נורמות השירות הגבוהות ביותר, על כבודם ועל זכויותיהם של משתמשי המעבר.

 

"מבדיקת האירוע עולה כי הנוסע נבדק בהתאם לנהלים וברגישות הנדרשת, כפי שהגדירו גופי הביטחון המנחים. יודגש כי בשום שלב של הבדיקה לא נדרש הנוסע לפשוט את בגדיו. הנוסע התבקש להוריד את התותב לצורך השלמת הבדיקה הביטחונית בלבד, כאשר הבדיקה מבוצעת בחדר סגור שאינו חשוף לאף אחד.

 

"מסיבה שאינה ברורה בחר לפשוט בגדיו ואף בחר לתעד זאת בסרטון זה. יצוין כי בשל שמירה על צנעת הפרט, חדרי הבידוק במעברים אינם מתועדים במצלמות אבטחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים