שתף קטע נבחר

השולחן של ממשלת האטימות ינציח אותה

יש בתמונה של שולחן הממשלה המפלצתי צדק קוסמי: היא תרדוף את יושביו ותזכיר להם עד כמה הם מנותקים מהציבור שאותו הם מתיימרים לייצג

 

ישיבת ממשלה (צילום: רויטרס)
ישיבת הממשלה(צילום: רויטרס)

הצדק לפעמים צריך גם להיראות, ולכן אולי נאלצים שרי ושרות ממשלת האטימות להתכנס בכל פעם באולם אחר שיצליח להכיל את כל הנוכחים. כך, ואחרי שאנשי המינהלה נדרשים למצוא אודיטוריום גדול מספיק, אנו נשארים עם התמונה שהם היו מעדיפים שנשכח: השולחן המפלצתי, וסביבו חבורת האנשים שלא רואה ממטר.

 

 

לא רואה ממטר יותר ממיליון מובטלים; לא רואה ממטר בעלי עסקים קטנים שקרסו; לא רואה ממטר עצמאים שמביטים ימינה ושמאלה, קדימה ואחור, ולא מוצאים מדינה שתסייע; לא רואים ממטר צעירים שאיבדו את מקום עבודתם ונאלצים לחזור לגור עם ההורים; לא רואים ממטר בעלי משכנתאות, או סתם אנשים עם יתרת חובה שפתחו את הבוקר עם טלפון מהבנק.

 

מילים רבות נשפכו כאן בחודשים האחרונים על מצבה העגום של מערכת הבריאות. אמרו עליה שהורעבה במשך שנים ארוכות, שסבלה ממחסור תקציבי שהביא אותה אל הקרקעית. אפילו לוחמי המוסד גויסו בלילה אחד כדי להביא לכאן מכונות הנשמה, מסכות וציוד אלמנטרי שפשוט לא היה במחסנים.

 

המחסנים הריקים, המיטות החסרות וציוד ההנשמה שלא הספיק היו הסיבה המרכזית לתגובה הקיצונית של משרד הבריאות לקורונה: הם ידעו את מה שהציבור לא ידע: שאין שום סרט שמערכת בריאות בתת-תזונה תוכל להתמודד עם אירוע קורונה אפילו בסדר גודל בינוני. אם תקום כאן פעם בדיקה אמיתית, בזה היא תתמקד – לא בסגר אלא בחסר.

 

באותם ימי קורונה הובטח שלא עוד. כולם גלגלו עיניים והבטיחו שמערכת הבריאות תזכה לתקציבים שיאפשרו לה להיות מוכנה לכל מגפה שתתרגש עלינו מתישהו. אז אמרו. ואז הקימו ממשלה מפלצתית, וחיפשו אודיטוריום מספיק גדול, והתכנסו לישיבה – ישיבת קיצוצים. אם חשבתם שבעת הזו קיצוצים זה דבר ראוי למען הציבור, כדאי שתשטפו פנים: עכשיו צריך לממן את כל המשרדים המופרכים שהומצאו כאן כדי להקים את הממשלה.

 

בין המשרדים המקוצצים נמצא גם משרד הבריאות שתרם 4.3 מיליון שקל מתקציבו כדי שלאורלי לוי-אבקסיס למשל יהיה משרד. כל מיטה שתימנע מחולה תממן גם את מיכאל ביטון, השר המיותר במשרד הביטחון. ולא נשכח את זאב אלקין, השר לענייני השכלה גבוהה ומים. והמשרד ההכרחי של ראש הממשלה החליפי, ושר הסייבר, והשר במשרד ראש הממשלה, והשר המקשר לכנסת, ועוד ועוד המצאות שרואות הכל חוץ מאשר את המציאות הכלכלית והפחד האמיתי של האזרחים מפני המחר.

 

לכן, יש בתמונה של שולחן הממשלה איזשהו צדק קוסמי. היא תרדוף את יושבי השולחן הזה, ותזכיר להם בכל פעם שיתכנסו לישיבת ממשלה כמה הם מנותקים מהציבור שאותו הם מתיימרים לייצג. זה כבר לא הבטחות הבחירות שהופרו – אלו כבר החיים עצמם, כמו שנוהג להגיד הבוס.

 

  • טלי בן עובדיה היא העורכת ראשית של התוכנית "זמן אמת" בכאן – תאגיד השידור הציבורי

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר מאירי
טלי בן עובדיה
צילום: אמיר מאירי
מומלצים