שתף קטע נבחר

גידול בתלונות על הטרדות מיניות בשירות המדינה

עלייה של 16% במספר התלונות. השיאנים - במשרדי החינוך והבריאות. תלונות גם בכור בדימונה, במוסד, בשב"כ ובמכון הביולוגי. ראש אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה: "גידול בפניות הוא מבורך כדי להילחם בתופעה המכוערת"

ב-2019 נפתחו באגף המשמעת של נציבות שירות המדינה 214 פניות בנושאים של הטרדות מיניות ועבירות מין (לעומת 184 פניות ב-2018). בהשוואה ל-2018 מדובר בעלייה של כ-16% בכמות התלונות, ובהשוואה ל-2017 מדובר בעלייה של כ-27%.

כך עולה מדו"ח בנושא הטרדות מיניות שפרסם היום (רביעי) אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה בראשות עו"ד גיא דוד, שאחראי על הטיפול המשמעתי ב-300 אלף עובדי מדינה.

 

זהו המשך המגמה של גידול במספר הפניות בתחום זה, שבהכרח מלמדת על עלייה במודעות של הנפגעות והנפגעים. השנה הוגשו 15 תובענות לבית הדין למשמעת בנושא הטרדות מיניות לעומת 12 תובענות ב-2018.

 

"אנו סבורים שעלייה זו משקפת גם את האמון הניתן במערך הממונות על השוויון המגדרי, באגף החקירות ובאגף המשמעת. למרות עלייה משמעותית זו, אנו סבורים כי עדיין מדובר בנושא המצוי בתת דיווח משמעתי. אנו סבורים שגידול זה בפניות הוא מבורך, ומסייע לנו במאבק הבלתי נלאה בתופעה מכוערת זו. יחד עם זאת, הגידול במספר הפניות והצורך לטפל בכל פנייה ופנייה באופן יסודי ומעמיק ובמקצועיות רבה, בהינתן שלא בוצע כל שינוי במשאבי כח האדם באגף החקירות ובאגף המשמעת, מוביל לעומסים רבים ולעיכוב בטיפול בפניות", אמר עו"ד דוד.

 

 

אילוסטרציה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
 

עוד אמר דוד, כי "נושא ההטרדות המיניות מצוי בראש סדר העדיפויות של אגף המשמעת. אנו נוקטים במדיניות מחמירה בתיקים אלה ועושים את מרב המאמצים על מנת להעניק עדיפות עליונה מבחינת מהירות ואופן הטיפול בהם, בהתחשב במשאבים העומדים לרשותנו ובעלייה המתמשכת בכמות הפניות".

 

על פי הדו"ח, אלו הם שיאני הפניות בתחום הטרדות מיניות: משרד החינוך 64 פניות (גידול דרמטי לעומת 37 תלונות ב-2018); משרד הבריאות 46 (לעומת 32 ב-2018) רשות המסים עם 9 פניות; משרד הרווחה 7; רשות שדות התעופה 5 פניות; כבאות והצלה 5 פניות; רשות הטבע והגנים 5 פניות; הקריה למחקר גרעיני בדימונה 4 פניות; המרכז למחקר גרעיני נחל שורק עם 4 פניות; משרד הביטחון עם 3 פניות; שב"כ 3; מוסד 2 פניות; בית הנשיא פנייה אחת; משרד הדתות 2 פניות; הנהלת בתי המשפט פנייה אחת; משרד המשפטים 2 פניות.; משרד החוץ 3 פניות; הביטוח הלאומי 2 פניות; המכון הביולוגי בנס ציונה פנייה אחת.

 

המנהל העיר הערות מיניות למורות, חיבק ונישק

הדו"ח מביא מספר פסקי דין משמעותיים שניתנו השנה בתחום ההטרדות המיניות. למשל מנהל בית ספר שהועמד לדין על ביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות מילוליות ב-2017 כלפי עובדות שהועסקו בבית הספר בכפיפות ישירה אליו. המנהל הושעה עם הגשת התובענה המשמעתית נגדו והיה מושעה לאורך ההליך. השנה, לאחר קיום הליך ממושך של הוכחות בתיק, הודה המנהל בתובענה מתוקנת, במסגרת הסדר טיעון, והורשע בחמישה אישומים. בפסק הדין נקבע, בנוגע לעובדת אחת, שהמנהל חיבק ונישק אותה באזורים אינטימיים במספר הזדמנויות, וכן כי העיר לה הערות בעלות אופי מיני - תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. בנוסף, נקבע שהטיל עליה מטלות בעבודה לצרכיו הפרטיים.

 

בנוגע לעובדת שנייה, נקבע שהמנהל הפנה אליה שאלות אינטימיות, חדר למרחב הפרטי שלה והציע לה הצעות בעלות אופי מיני במספר הזדמנויות – כל זאת תוך ניצול יחסי המרות ביניהם. בנוסף לכך, בעניינה של מורה בבית הספר, נקבע שהמנהל התנהג באופן בלתי הולם כלפיה בכך שחיבק ונישק אותה על לחיה והתבטא כלפיה באופן בלתי הולם. בעניינה של מורה נוספת, נקבע שהמנהל התבטא כלפיה באופן בלתי הולם, והסב לה חוסר נוחות בהתייחסויותיו אליה.

 

בנוסף לכל זאת, נקבע שהמנהל עישן סיגריית מריחואנה באירוע משפחתי של אחד מעובדי בית הספר, יחד עם עובדים מבית הספר. בהתאם להסדר הטיעון, בית הדין למשמעת הורה על פיטורי המנהל לאלתר, פסילה למשרד החינוך למשך עשר שנים ופסילה לשירות המדינה למשך ארבע שנים וכן השית עליו נזיפה חמורה והפקעת משכורת קובעת אחת.

 

ב-2018 הועמד לדין עובד באחד המשרדים בביצוע עבירות של מעשים מגונים ופגיעה בפרטיות, בגין כך שבחמישה מועדים הציץ לשירותי הנשים באותו משרד, במהלך השנים 2017-2011 בעת שעובדות במשרד השתמשו בשירותים. העובד הושעה על ידי נציב שירות המדינה עם הגשת התובענה המשמעתית כלפיו, עד תום ההליכים המשמעתיים נגדו. השנה ניתנה הכרעת דין בתיק, העובד הורשע על ידי בית הדין למשמעת בארבעה אירועים מתוך החמישה שיוחסו לו. טרם ניתן גזר דין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים