שתף קטע נבחר

עריקאת על הסיפוח: "זה סוף הניסיון להגיע לשלום"

בכיר הרשות הפלסטינית אמר בריאיון לאולפן ynet כי המצב כיום הוא "החמור ביותר עד כה". הוא הוסיף: "אם המהלך ייצא לפועל - הוא יסתום את הגולל על האפשרות שישראל והפלסטינים יגיעו אי פעם להסכמה"

  

חודש בדיוק עד לתאריך היעד שבו אמור לצאת לדרך מהלך הסיפוח הישראלי - והפלסטינים מכינים את השטח להתנגדות. בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר היום (ג') בריאיון לאולפן ynet כי המצב הוא "החמור ביותר עד כה" וכי זהו "סוף הניסיון להגיע לשלום".

 

-למה אתה מתכוון?

"הסכמנו לדון על שישה נושאים - ירושלים, גבולות, ההתיישבויות, הפליטים והביטחון. באה ממשלת ישראל באה ואומרת: 'יש לנו עשרה תנאים שלהם הפלסטינים צריכים להסכים עוד לפני שנשב בכלל'. ישראל באה עם מפות ומראה איפה היא הולכת לספח".

 

-מה יקרה אם ביהודה ושומרון אם ישראל תכריז ב-1 או ב-15 ביולי על סיפוח? 

"מה שנוגע אליי זה יריחו והגדה המערבית הכבושה של בקעת הירדן, אני זה שאמרתי למתפקדים הפלסטינים שברגע שנכיר במדינת ישראל במתווה של גבולות 67', ברגע שלא נעשה זאת באלימות, ברגע שנסכים למשא ומתן - החירות תהיה בידינו. וא בא נתניהו ב-2020 עם מפת הסיפוח של בקעת הירדן. מה אני אומר לאנשים שלי? אם המהלך ייצא לפועל - הוא יסתום את הגולל על האפשרות שישראל והפלסטינים יגיעו אי פעם להסכמה".

Saeb Erekat  (Photo: AP)
3084(Photo: AP)

המפה המסמנת את המובלעות והשטחים הפלסטינים ()
המפה המסמנת את המובלעות והשטחים הפלסטינים

-אז אנחנו צריכים לצפות לתגובה אלימה של הסיפוח?

"האמת היא שאמרנו שנהיה חייבים לעשות הכול כדי למנוע את הסיפוח, ועכשיו יש לנו 30 יום לאסטרטגיה שתמנע סיפוח על-ידי שיחות עם הקהילה הבינלאומית".

 

-האם יש מסר כלשהו או דיאלוג בין ממשל ארה"ב והרשות הפלסטינית?

"לא, אנחנו לא מדברים איתם. האנשים האלה הם המתווכים האמיתיים של ישראל. ישראל כמדינה איבדה את מעמדה הלאומי, והם משמשים לה כמתווכים. המתווך העיקרי לישראל היום הם ג'ארד קושנר ודיוויד פרידמן. אני מצטער לומר זאת, פגשתי מתווכים ישראליים רבים מצוינים, אבל ישראל לא מתווכת לעצמה".

 

-אתה אומר שהאמריקנים אינם פרטנרים לדיאלוג בעת הזו

"הם לא איתנו. נתניהו יכול היה להגיד שהוא רוצה לשוב למשא ומתן ע הפלסטינים והוא יכול היה לשרטט מפת סיפוח ולהגיד שהוא מתכוון לכפות אותה על הפלסטינים. אם הפלסטינים לא יקבלו אותה - יש לנו פתרונות צבאיים כדי לפתור את הבעיה הזאת".

 

-רוב הישראלים חוששים מאינתיפאדה נוספת. מה אתה אומר להם?

"זה פשוט:  יש אנשים שרוצים לפתור את הסכסוך בדרכי שלום ויש אנשים שרוצים לפעול בדרכים צבאיות. תחשבו על זה. יש לכם הצעה - ניהלנו משא ומתן להגיע לפתרון על בסיס שתי המדינות - והממשלה החליטה לזנוח את המו"מ ולהגיד לפלסטינים שזוהי אדמתו ההיסטורית של העם היהודי. אתם שואלים אותי מה הפלסטינים יעשו?".

 

-אולי הפלסטינים הצעירים לא חולמים על חירות ומדינה ריבונית? אולי הם רוצים פתרון של מדינה אחת?

"זו לא טעות. אם תלכו עכשיו לרחוב הפלסטיני, תמצאו 20% כועסים על נתניהו, 20% כועסים על טראמפ ו-60% שכועסים עליי. כי הבטחתי שברגע שנכיר בישראל כמדינה, ברגע שנקבל את פתרון שתי המדינות, ברגע שנגיע לשיחות משא ומתן - נפתור את הבעיה בהתבסס על פתרון שתי המדינות. ישראל ופלסטין, זו לצד זו.

 

"עכשיו הרבה פלסטינים אומרים שמדינה אחת שווה לזכויות שוות. שזה רעיון מאוד אדיב, אבל האם אתה יכול לקבל אותו? האם אתה יכול לתת לי ישראלי אחד שיקבל את העיקרון של מדינה אחת עם שוויון זכויות לכל? ומצד שני, מה שנתניהו מציע זו מדינה אחת, שתי מערכות. אפרטהייד. זה לא יעבוד. הפתרון היחידי של הפלסטינים והישראלים הוא פתרון שתי המדינות. להפסיק את הסיפוח והדיקטטורה ולקיים משא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים