שתף קטע נבחר
צילומים: gettyimages, AP

איינשטיין חוגג יום הולדת וראש העיר מתחסן

מאות הגיעו לחגוג יום הולדת לפיזיקאי היהודי המפורסם - אבל מי לא הגיע? ירושלים זכתה לביקור מלכותי, ולמה יתבטלו הלימודים בעוד יומיים? וגם: השחקנית שסירבה לדבר עברית בחנות. כל האירועים החשובים של השבוע

כולם חגגו לאיינשטיין – נחשו מי לא הגיע?

לא רק כוכבי קולנוע זוכים למסיבות נוצצות – גם מדענים. הפיזיקאי היהודי המצליח אלברט איינשטיין חגג יום הולדת 65 במסיבת ענק שכללה לא פחות מ-600 אורחים (ובכך ניפץ את הסטיגמה שלמדענים אין יותר מדי חברים). החגיגה נערכה במלון וולדורף אסטוריה בניו יורק, ביוזמת "הקרן האמריקנית בשביל המוסדות הארץ-ישראליים", ובמהלכה נאסף סכום מכובד של תרומות בסך 65 אלף דולר עבור היישוב היהודי בישראל. כפיים!

אלברט איינשטיין (צילום: AP)
איינשטיין. כולם התייצבו, ומי לא בא?(צילום: AP)

בין המברכים היה מזכיר המדינה האמריקני הרולד איקס שניצל את נאום הברכה שלו כדי לתקוף את התופעות האנטישמיות, תוך כדי ציון הישגי היהודים בארץ ישראל ואת תרומתה הרבה של יהדות אמריקה למלחמה ולמאמץ המלחמתי. הנשיא האמריקני פרנקלין רוזוולט, לא הגיע אמנם, אך שלח אגרת ברכה בה ציין את הישגיו המדעיים של חתן השמחה.

 

והיה אדם נוסף שלא הגיע, וכאן מגיע הטוויסט בעלילה - מי שנעדר מהחגיגה היה איינשטיין עצמו, שלא השתתף במסיבה מטעמי בריאות. הוא הסתפק בשליחת איגרת שבה הזהיר נגד "הלאומניות צרת הלב של היהודים והערבים כאחד, המונעת את הפתרון בארץ ישראל". נקווה שלפחות שלחו לו את המתנות וחתיכת עוגה.

 

גלאם עירקי בבירת ישראל

לא כל יום מגיע אלינו אורח מכובד לביקור, ולכן כשזה קורה – זה מרגש במיוחד. הפעם מדובר בפייסל השני, מלך עירק, שהגיע מרמת עמון לביקור בירושלים. הוא כמובן לא הגיע לבדו, הצטרפה אליו רעייתו של נורי סעיד פשה, ראש ממשלת עירק לשעבר. שניהם התקבלו בעיר על ידי קהל גדול ונרגש במיוחד.

המלך פייסל השני (צילום: AP)
המלך פייסל השני. גלאם עירקי בירושלים(צילום: AP)

 

יש חיסון מפני ציניות?

כמצופה ממנו, ראש עיריית תל אביב היווה דוגמה לעובדיו והיה הראשון להתנדב לקבל חיסון מאבעבועות, אותו נתנה לו הרופאה, ד"ר רופין. נציין כי יש הטוענים שהחיסון לא באמת עובד ומדובר רק בניסיון להסחת דעת מפני המלחמה, אשר לטענתם מתקרבת לקיצה, והתחלת מלחמת הבחירות בתל אביב. מפני זה, כבר אין חיסון.

 

עברית שפה קשה: הכוכבת שסירבה לדבר עברית, ונכנסה לוויכוח עם מעריצה

לא פעם מפתיע להיתקל בשחקנים ושחקניות שהפרסונה הבימתית שלהם שונה לחלוטין מזו שבחיי היום יום שלהם. קחו לדוגמא את הפרימדונה, כוכבת האופרה "כרמן" בלונדינית במציאות, אך עם שיער שחור בהצגה. שרה בעברית שוטפת מול הקהל, אך לא יודעת לדבר אותה כשהיא יורדת מהבמה. עד ראייה שנתקל בכוכבת בחנות תמרוקים, סיפר כי ניגשה אליה עובדת נרגשת שזיהתה אותה מההצגה, וכשרצתה להחמיא לה דיברה איתה הכוכבת בגרמנית. עד מהרה השיחה הפכה ללא נעימה, כשהמעריצה התעקשה: "אני מבינה רק עברית", בעוד הכוכבת עונה לה שהיא אינה מבינה את דבריה. הוויכוח הסתיים רק לאחר שמנהל החנות ניגש אל השתיים ויישר את ההדורים. ונשאלת השאלה – אם את מסוגלת ללמוד תפקיד אופרה שלם בעברית – קשה לך מדי גם ללמוד כמה מילים בעברית, כמו "שלום", "בבקשה", "או-דה-קולון", "כמה?", "תודה" ו"סליחה"? האם הטקסט של כרמן באמת יותר קל?

 

אין לימודים, תחגגו!

בשורות שכנראה ישמחו לא מעט תלמידי בית ספר ברחבי הארץ – לקראת יום ההולדת של המלך ג'ורג' השישי, שייערך בעוד יומיים (ה'), החליטה הנהלת הוועד הלאומי כי באותו יום לא יתקיימו לימודים בבתי הספר העבריים בארץ. מי שמעוניין, מוזמן להגיע בבגדים חגיגיים ועם מתנה ביד ללשכתו של מושל לוד, בין השעות 12:30-11:00. מזל טוב ג'ורג', עד 120.

המלך ג'ורג' השישי (צילום: AP)
מזל טוב ג'ורג'!(צילום: AP)

 

האדמו"ר מגור בבקשה מפתיעה: "אל תגיעו לחתונה"

בעוד שידוענים רבים בדרך כלל ששים לערוך אירועים חברתיים גדולים כמה שיותר, האדמו"ר מגור הפתיע את חסידיו (ואותנו) כשביקש מהם להישאר בבתיהם ולא להשתתף בחתונה של נכדו: "אקרא למאהביי לשמוח בשמחתי, ולאשר אין הזמן גרמא להתאסף ולשמוח יחד - שמחו בבתיכם, ובזה שמחתנו תתאחד וכו' ותבוא הגאולה השלמה", אמר. צדיק!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
איינשטיין. מזל טוב
צילום: AP
מומלצים