שתף קטע נבחר
צילום: gettyimages

מכונת ההשמדה הנאצית עדיין פועלת

כוחות הצבא האדום שהגיעו לעיר ברשד גילו שהנאצים השמידו כ-20 אלף יהודים. רבים מהם מתו ברעב ובמחלות. בתוך כך, הנאצים מתכננים להעביר 300 אלף יהודים מהונגריה לפולין. הערכות בלונדון: רק 150-600 אלף איש נותרו בחיים מהקהילה היהודית בפולין

כ-20 אלף יהודים הושמדו על ידי הגרמנים בגטו ברשד שברומניה, שבו נכלאו יהודים ממולדובה וסרביה. כך דיווחה העיתונות הסובייטית. רבים מהיהודים מתו ברעב

 

כל העדכונים מאירופה במקום אחד - לחצו כאן

 

יהודים מגיעים לאושוויץ עם טלאי צהוב (צילום: Hulton Archive/Getty Images)
יהודים בכניסה לאושוויץ, מאי 1944(צילום: Hulton Archive/Getty Images)

במקביל למאמץ המלחמתי, מכונת ההשמדה הנאצית ממשיכה במלוא המרץ. הגרמנים מתכננים להעביר 300 אלף יהודים מהונגריה לפולין. כך אמר ג'ון פיליי במסיבה שערכה המגבית היהודית המאוחדת במלון "אסטור" שבניו יורק.

 

פיליי התייחס להתקדמות הצבאית של בעלות הברית ואמר כי התוכנית להקמת נמל חופשי בתוך מחנות הצבא האמריקנים שהתרוקנו מחיילים מתקדמת במהירות.

 

בתוך כך, גורמים באירופה מעריכים כי בפולין נותרו רק כמה מאות יהודים. "האופטימיסטים בלונדון מעריכים את מספר יהודי פולין שנשארו בחיים, יחד עם הפליטים שנמצאים ברוסיה, בכ-600 אלף. הפסימיסטים חושבים שחוץ מהפליטים ברוסיה נשארו בחיים רק כ-150 אלף יהודים פולנים", אמר ד"ר שמורק בישיבת המליאה של נציגות יהודי פולין.

 

ד"ר שמורק אמר כי ישנה נטייה בקרב חברי הממשלה הפולנית לשפר את היחסים עם היהודים במדינה, אך לדבריו יש לראות אם הדבר יתבטא גם בפעולה ממשית ושיטתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Hulton Archive/Getty Images
יהודים בכניסה לאושוויץ, מאי 1944
צילום: Hulton Archive/Getty Images
מומלצים