שתף קטע נבחר

הסתדרות המורים דורשת לחזור ל"קפסולות"; שר החינוך: ההנחיות גמישות

שר החינוך יואב גלנט הודיע כי הוא נותן "יד חופשית" למנהלי בתי הספר בעקבות התפרצות הנגיף, אך הבהיר כי רוב המקרים הם בירושלים. עם זאת, מזכ"לית הסתדרות המורים פנתה לרה"מ בניסיון למנוע ממורים בקבוצת סיכון להיפגש עם התלמידים. וגם: הארכת שנת הלימודים עדיין בסכנה

 

 

חיטוי בית ספר
חיטוי בבית ספר "הגימנסיה" בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

משרד החינוך עדכן הערב (רביעי) כי 15 בתי ספר נוספים נסגרו בעקבות חולי קורונה שהתגלו בהם. לפי המשרד, 7,898 תלמידים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד בעקבות 261 שנדבקו.

 

למרות שהנתונים מצביעים כי עיקר ההתרפצות היא בירושלים, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד פנתה לראש הממשלה וביקשה לחזור למתווה הקפסולות בגנים ובכיתות א'-ג', וללמידה מרחוק בכיתות ד'-ט'. הסיבה: למנוע ממורים בקבוצת סיכון להיפגש עם מאות תלמידים.

 

שר החינוך יואב גלנט אמר כי הוא יעניק חופש פעולה למנהלי בתי הספר בכל הנוגע ללמידה מרחוק. "אנחנו נותנים לבתי הספר ולראשי הערים חופש פעולה", אמר גלנט. "הרשויות המקומיות הן שותפות שלנו, אנחנו מצפים שיעמדו בהנחיות אבל לא נפעיל סנקציות".

 

Yaffa Ben-David  ()
דורשת לחזור למתווה הקפסולות. מזכ"לית הסתדרות המורים

גלנט הבהיר כי שני שליש מסך החולים במערכת החינוך הם ממחוז ירושלים, ואמר כי העלייה של היום בנדבקים היא מתונה יחסית - 20 נדבקים בלבד. "ראש הממשלה אימץ את ההחלטה שקיבלנו, ובכל מקום שיהיה חולה מאומת אחד - סוגרים את המוסד החינוכי", אמר.

 

השר התייחס לאבחונם של תלמידים שחלו בקורונה בחדרה, ואמר כי מעגל הבדיקות שבוצע מיד לאחר שהוכנסו לבידוד הוגדר כהצלחה. "ההחלטה על סגירת בית הספר בחדרה הובילה לגילוי של שלושה חולים מתוך 1,800", אמר גלנט. "המהלך הוכיח את עצמו, כי אם לא היינו פועלים כך - מספר הנדבקים היה גדול". גלנט הוסיף כי בבתי ספר שבהם לא יתגלו חולים אחרי יום-יומיים - הלימודים יחזרו.

 

"גם אם חלילה נגיע לעשרות בתי ספר סגורים בפרק זמן קצר, זה עדיין אחוז אחד מכלל בתי הספר. תהיה לנו שליטה ונוכל לקיים את המערכת כמו שצריך. הנגיף ילווה אותנו לפרק זמן ארוך, זה יכול לקחת חודשים אבל אני מקווה שלא", אמר.

 

יואב גלנט (צילום: לע
"יד חופשית למנהלים". שר החינוך יואב גלנט(צילום: לע"מ )

בנוסף, השר גלנט הודיע כי יחד עם משרד התרבות והספורט הוחלט להחזיר את סל התרבות לבתי הספר עד לסיומה של שנת הלימודים, ובמסגרת בית הספר של החופש הגדול.

 

גלנט מסר כי "אני רואה חשיבות גדולה בשילוב התרבות כחלק מרכזי בחינוך. חשיפת תלמידי ישראל לתרבות מגוונת ועשירה, במוסיקה, תיאטרון, מחול וכדומה, הם היא חלק בלתי נפרד בחינוך שלהם. אני שמח שהצלחנו להחזיר גם את הפעילות הזו ולהחזיר את התרבות והאמנות לבתי הספר".

 

בתוך כך, עיריית בת ים הודיעה הערב על ארבעה חולי קורונה שהתגלו בשני תיכונים בעיר: מורה שתי תלמידות בבית הספר מלטון ותלמידה אחרת בבית הספר שז"ר. בעירייה ציינו כי צוותי העירייה ומשרד הבריאות קיימו הערכת מצב, ובתום החקירה האפידמיולוגית יוחלט אלו תלמידים נוספים צריכים להיכנס לבידוד".

 

בעיריית גבעתיים עדכנו כי הערב התקבלה אובחן תלמיד כיתה י"א מהתיכון שמעון בן צבי בעיר כחולה קורונה לאחר שנדבק ככל הנראה מאימו. התלמיד שהה בבידוד ביתי מרגע שהתגלתה מחלתה של אמו לפני כשבוע. כשאובחנה אמו הוא נבדק ונמצא שלילי לנגיף. בעייריה מסרו כי "הוחלט על סגירת בית הספר. הילדים והמורים ששהו עם הילד שנמצא חיובי מעל לרבע שעה נדרשים בבידוד עד 7 ביוני". עוד נמסר כי "בית הספר יישאר סגור עד לסיום עריכת שני סבבי בדיקות קורונה לכולם". 

 

מתי שנת הלימודים תסתיים?

בשל ההתפרצות במערכת החינוך, המתווה של הממשלה להארכת שנת הלימודים עד 13 ביולי לכיתות א'-ד' ועד 30 ביוני לחטיבות הביניים וכיתות י' נמצא בסכנה.

 

יו"ר ארגון המורים רן ארז הודיע למורים שמלמדים בכיתות י' כי הם יכולים לתכנן את חופשת הקיץ שלהם החל מ-20 ביוני כבכל שנה, וגורמים בהסתדרות המורים טענו כי המזכ"לית בן דויד נחושה בעמדה כי אם כיתות י' לא ילמדו אחרי 20 ביוני - כך גם הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים.

 

Опустевший класс начальной школы. Фото: AP, архив ()
אין הסכמות על תאריך לסיום שנת הלימודים

ארז התעקש על כך שהוא לא חתם על שום הסכם עם משרד האוצר, ומסר כי "המורים בחטיבות הביניים ובכיתות י' עבדו מספיק קשה בהוראה מרחוק, ולא אסכים שיעבדו יום אחד נוסף". לדבריו, בן דויד חתמה על הסכם שכולל מורים בחטיבות ביניים ומורים בכיתה י', בעוד שרובם חברים בארגון המורים.

 

"אני לא אאפשר שהמורים בחטיבות הביניים יהיו פרייארים רק משום שבית המשפט עדיין לא הכריע בסוגיית היציגות (של הסתדרות המורים בכל הנוגע לחטיבות הביניים)", אמר ארז. "אמרתי למורים שהם יכולים להתחיל לתכנן את חופשת הקיץ שלהם".

 

בהסתדרות המורים טענו כי יש להם מעמד משפטי בייצוג מורים בחטיבת הביניים, אך הדגישו שאין שינוי בעמדתם, לפיה לא יתווספו ימי לימודים מעבר ל-20 ביוני.

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר בתגובה כי שנת הלימודים תתארך בכל זאת בתשעה ימים, מגני הילדים ועד כיתות י'. לדבריו, בית הספר של החופש הגדול ייפתח ב-14 ביולי ויפעל עד 8 באוגוסט. בעניין הודעתו של ארז, אמר אבואב כי "ישנם כלים שבאמצעותם ניתן להגיע להכרעות או לליבון הדברים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים